Novo istraživanje otkrilo da je suzdržavanje od jela u određeno doba dana značajno, ali na drugi način 1Mršavljenje, fotografija: ViDI Studio on Shutterstock

 

Održavanje zdrave telesne težine uz održavanje šećera u krvi pod kontrolom ključno je za sve nas, ali posebno za više od 37 miliona Amerikanaca koji žive s dijabetesom tipa 2. Obično se preporučuje brojanje kalorija i strogo pridržavanje kao metode za kontrolu telesne težine i održavanje kritičnih brojeva pod kontrolom za osobe s bolešću, zajedno s lekovima i drugim medicinskim intervencijama kada su naznačene, piše the healthy.com.

Ali, brojanje kalorija zahteva puno truda i discipline. U međuvremenu, pokazalo se da povremeno suzdržavanje od jela donosi određene gubitke težine i zdravstvene prednosti, slične, a ponekad i snažnije od smanjenja kalorijskog unosa. Rezultati istraživanja objavljeni 27. oktobra 2023. u časopisu Američkog medicinskog udruženja (JAMA), to potvrđuju.

Studiju je predvodio tim lekara, istraživača sa doktorskom diplomom i dijetetičara sa Univerzitetu u Čikagu. Istraživački tim imao je za cilj da otkrije da li povremeni  post može da bude delotvorniji za mršavljenje i šećer u krvi od dijete s ograničenim unosom kalorija za osobe s dijabetesom tipa 2—iako je primenljiv i za nedijabetičare.

U studiji je povremeni post nadmašio smanjenje kalorijskog unosa u pogledu mršavljenja i održavanja šećera u krvi

Studija je ispitivala podatke 75 učesnika u dobi između 18 i 80 godina, svi s dijabetesom tipa 2 i prekomernom telesnom težinom. Volonteri su nasumično raspoređeni u jednu od tri kategorije kako bi sledili jedan od tri određena plana ishrane tokom šest meseci:

Prva grupa bi sledila plan isprekidanog posta, pridržavajući se osmosatnog perioda za jelo—tačnije između podneva i 20:00 sati. Druga grupa bi smanjila unos kalorija za 25%, a treća je zadržala trenutni plan ishrane.

Povremeni post između podneva i 20:00 sati rezultirao je najznačajnijim gubitkom težine, pri čemu su neki učesnici u ovoj grupi izgubili i do 6% svoje telesne težine. Za osobu od 82 kg, to je jednako gubitku težine od 5 kg. (Prosečna stopa gubitka težine u ovoj grupi iznosila je gotovo 4 posto.)

U međuvremenu, oni koji su jednostavno smanjili kalorije uspeli su da održe prosečno manje od 2% gubitka težine. Takođe je zanimljivo primetiti da su oni koji su se suzdržavali od jela smanjili broj kalorija u proseku za oko 300 dnevno, što znači da su smanjili 100 kalorija više od onih koji su brojali kalorije. Opet, to je bilo bez pokušaja ograničavanja onoga što jedu.

Uzbudljiv deo studije je da se vrsta isprekidanog posta koja je proučavana izjednačava sa učesnicima koji jednostavno uživaju u ručku i večeri bez diktiranja hrane koju smeju ili ne da jedu. Autori studije navode da je ovo otkriće usklađeno s prethodnim istraživanjem koje je pokazalo da s povremenim postom ljudi imaju sklonost da smanje dnevni unos kalorija za 200 do 500 bez da ih svesno broje.

Takođe se pokazalo da je post jednako koristan za udeo HbA1c i upravljanje glukozom kao i tradicionalna dijeta.

Još jedno zapažanje je da je u proseku grupa koja se suzdržavala od jela mogla da se pridržava vremenski ograničenog plana ishrane u proseku šest dana nedeljno, prema podacima, što može da nagovesti da postoji prostor za dane varanja.

Voditeljka studije dr Krista Varadi s Odseka za kineziologiju i ishranu Univerziteta Ilinois u Čikagu rekla je: „Naša studija pokazuje da bi vremenski ograničena ishrana mogla da bude delotvorna alternativa tradicionalnoj ishrani za ljude koji ne mogu da slede tradicionalnu dijetu ili su izgarali na dijeti.” Dr Varadi je dodala: „Za mnoge ljude koji pokušavaju da smršaju, brojanje sati je lakše od brojanja kalorija.“

Kako isprobati povremeni post za mršavljenje?

Da biste izgubili težinu s povremenim postom, ne morate imati pripisan dijabetes tipa 2 – iako bi svako, uključujući dijabetičare, trebalo da se posavetuje sa zdravstvenim radnikom pre nego što promeni svoju ishranu ili navike u ishrani. Nakon što ovlašćeni lekar odobri, upoznajte se s raznim rasporedima povremenog suzdržavanja od jela.

Učesnici u ovoj studiji sledili su plan 16:8, ili vremenski ograničenu ishranu, što znači da jedu osam sati, a zatim ne jedu 16. Postoje i druge varijante ove metode, poput 14:10 ili 20:4. Tipično, izvori sugerišu da je ljudima najlakše da provedu deo tog vremena spavajući.

BONUS VIDEO:

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari