Osećate beznađe, smanjena vam je energija? Moguće je da patite od sezonske depresije 1Foto: Pixabay/Islandworks

Sezonski afektivni poremećaj počinje u jesen, pogoršava se tokom zime i poboljšava u proleće, kaže dr. Pol Desan, prenosi Jutarnji list.

Jesen ide dalje, zima uskoro stiže, a emocionalno smo sve lošiji, tuga je preovladavajuća, energija na minimumu. Takvo se stanje ponavlja redovno čim ‘zamakne‘ leto!

Moguće je da patite od sezonskog afektivnog poremećaja (Seasonal affective disorder ili SAD) odnosno da imate sezonsku depresiju što dodatno otežava situacija s covidom-19 odnosno njegovog uticaja na živote svih.

Portal Medical News Today razgovarao je s tri medicinska stručnjaka o simptomima sezonske depresije te kako je što lakše prebroditi dok ne stigne spas s više sunca. Naime, tokom jeseni i zime dani su kraći, svetla je manje, a posledica može biti SAD.

„Sezonski afektivni poremećaj počinje u jesen, pogoršava se tokom zime i poboljšava u proljeće. A ako se to događa tokom nekoliko godina kao obrazac koji se ponavlja, radi se o sezonskom afektivnom poremećaju“, kaže dr. Pol Desan, s Klinike za istraživanje zimske depresije na Jejlu.

„Isprva bi to moglo da izgleda samo kao depresija koja bi mogla uključivati gubitak interesa za aktivnosti, smanjenu energiju, neprestano preživljavanje, katastrofiziranje svega i osećaj beznađa“, objašnjava dr. Sandra J. Rosenthal, profesorka hemije, farmakologije, hemijskog i biomolekularnog inženjerstva na Vanderbilt Institutu za nauku i inženjerstvo u Nešvilu.

Izlazak sunca

„Neki uobičajeni simptomi uključuju osećaj umora i tuge veći deo dana u razdoblju od dve ili više nedelja, nizak nivo energije i odgađanje obavljanja potrebnih zadataka ili odgovornosti, povećan apetit i moguće debljanje, sklonost izolaciji i izbegavanju društvenih kontakata te sklonosti spavanju“, kaže Majra Mendez, s Kalifornia Graduate Institute u Los Angđelesu.

Naglašavaju da neki, ali manji broj takvih osoba, potraže pomoć kad shvate da su im se raspoloženje, energija, san ili potreba za hranom dovoljno promenili zimi da potraže pomoć ali većina to, nažalost, neće učiniti. Preporučuju da oni koji osete te simptome dodatno izlažu svetlu već ujutro i tako zavaraju simptome jer je vreme izlaska sunca najvažniji cirkadijalni signal ne samo za čoveka već i za druge vrste. Čak se nude i tzv. svetlosne kutije koje bi moguće mogle pomoći. Preporučuje se njihova uporaba od 15. avgusta do 15. januara 30 minuta dnevno.

Osim toga, kažu stručnjaci, važno je aktivirati neke životne promene. Na primer više se baviti kućnim ljubimcima ili volontirati u nekom azilu za napuštene životinje. Sve u svemu, više se treba baviti onim što nas veseli a ostalo ostaviti dok nas ne napusti SAD odnosno dok sunce ne ojača.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari