Bez dobrog sosa nema raskošne trpeze - recepti 1Foto: Pixabay/ tortic84

Prosto ko pasulj – samo je jedna od zabluda kojima obiluje naša istorija kulinarstva. Jer, mnogo tačnije bi bilo „prosto ko sos“.

Istovremeno i „korisno ko sos“. Ko ume da napravi sos, ume da spremi ceo ručak: od pređela, čorbe, preko glavnog jela, do poslastice. Slatkiš naše mladosti (onaj sudžuk bez kojeg se nije mogla zamisliti ćeten-alva kod Medžeda) nije ništa drugo do – sos.

Počnimo, dakle: na malo masnoće valja propržiti, a ne prepržiti, kašiku brašna, dodati joj malo-po-malo mlake vode/mleka, sve dok se ne postigne željena gustina.

I to je sve: oslalo je samo stvar želje. Soli ako treba da je slano, šećera za slatko, retko ako je čorba, gusto ako je jelo.

Hladni sosovi (dresinzi) na bazi pavlake ili majoneza (bez brašna, bez prženja) samo su veština kombinovanja začina. Ali, oni su ti što od obične salate prave raskošno pređelo.

Sve je, dakle, samo stvar izbora začina, onih koji će svemu dati poseban ukus, čak i mogućnost da se sos nazove sopstvenim imenom. Šatobrijanov biftek do dana današnjeg ne bi bio upamćen kao takav da Fransoa Rene Šatobrijan, uživalac u jelu i vinu, nije pomešao naizgled nemoguće: dižinski senf i pekmez od kajsija. U stvari, napravio je sos pa samo prelio meso i to je bilo dovoljno da danas retko ko zna da je živeo od 1768. do 1848, da je bio ambasador i ministar spoljih poslova u Francuskoj za vreme Burbona, da je bio istaknuti književnik pa sjajnim stilom znatno uticao na nacionalnu književnost svoga doba.

A i zašto sve to da se zna??? Jer, on je napravio sos!!!

Majonez vulgaris

Jaja – 2 kom; ulje – 500 ml; senf; so; limun

Kratko, a nepopularno, podsećanje na godinu 1992, kada su samousluge bivale prazne, a majonez mogao da se pravi samo u kućnim uslovima.

Ovako: dva žumanceta, između prstiju soli i kašičicu senfa valja mutiti varjačom.

Dok sve ne postane kremasto. Pola litre zejtina, kap po kap, a sve uz mešanje, ukapava se u činiju dok mišice ne počnu da bole. Tek tada, majonez je gotov, ako treba još se dosoli, ko voli salatno začini limunovim sokom…

Posni majonez

Beli krompir – 1 kom; ulje – 500 ml; senf; so; limun

„I kad postiš da se gostiš” – kredo je novoustoličenih vernika. Eh, kakve veze postima sa gozbama, nije najjasnije, ali… Beli krompir valja obariti, pa ga viljuškom pretvoriti u pire. Da bude mazivo, bez gru- muljica, što se onda ohladi i umeša sa solju po ukusu i kašičicom senfa. Dalje je isto kao i prethodno: umuti se varjačom dok ne postane kremasto. Pola litre zejtina, kap po kap, a sve uz mešanje, ukapava se u činiju dok mišice ne počnu da bole. Tek tada, majonez je gotov, ako treba još se dosoli, ko voli salatno začini limunovim sokom…

Gribiš sos

Jaja – 3 kom; ulje – 500 ml; senf; so; limun

Ko bi da pogleda sadržaj, misliće da je ovo kao i majonez vulgaris. Jeste, ali nije. Pre svega jaja se obare tvrdo, onda odvoje žumanca od belanaca, pa belanca iseku na rezance. Ostave se na stranu. Žumanca se viljuškom izgnjeće, a dalje je isto: između prstiju soli i kašičicu senfa valja, s žumancima dakako, mutiti varjačom. Dok sve ne postane kremasto. Pola litre zejtina, onda kap po kap, a sve uz mešanje, sipa se u činiju dok mišice ne počnu da bole. Tek tada, gribiš sos je gotov, ako treba još se dosoli, ko voli salatno začini limunovim sokom… Eh, umalo da zaboravim: sve se još blago promeša s onim rezancima od belanaca, pa koristi kao preliv za salatu, bareno povrće…

Tartar sos

Jaja – 2 kom; ulje – 500 ml; senf; kiseli krastavčići – 100 g; mirođija – 1 veza

Poznato je: dva žumanceta, između prstiju soli i kašičicu senfa valja mutiti varjačom. Dok sve ne postane kremasto. Pola litre zejtina, onda kap po kap, a sve uz mešanje, ukapavaju se u činiju dok mišice ne počnu

da bole. Tek tada, majonez je gotov, ako treba još se dosoli…

Dalje je malo drukčije: krastavčići se sitno iseckaju, mirođija isto tako, pa sve pomeša sa majonezom. Tek tada se to zove tatar sos što se, kao i gribiš koristi kao preliv za salatu, bareno povrće…

Ajol sos

Jaja – 2 kom; ulje (maslinovo i suncokretovo) – 500 ml; beli luk – 1 glavica; senf; so; limun; beli luk – 1 glavica

Ovo je samo još jedna varijanta majonaznog preliva. Za one što preferiraju beli luk. Dakle, jedna glavica se pretvori u pastu, posoli, pobiberi i pomeša s dva žumanceta. Čaša maslinovog i isto toliko suncokretovog ulja se dodaje kao kad se pravi majonez, a na kraju sve posoli i začini sokom od pola limuna.

Ren-majonez

Majonez – 100 g; vegeta; biber; ren – 3 kašičice

Tako slično, a toliko različito. I vrlo jednostavno.

U majonez samo treba dodati vegetu, istrugani ren i na vrh noža mlevenog bibera. Sve dobro izmešati i koristiti kao dresing za salatu, ili pak kao sos uz kuvana mesa.

Ga­spa­ćo sos

Majonez – 250 g; paradajz – 2 kom; krastavac – 1 kom; sok od pola limuna; mleveni beli biber; zeleni tabasko sos

Savršeno pređelo zove se gaspaćo sos kojim se preliva meso rakova i listovi zelene salate pride, a sve ukrašava zelenim maslinkama.

Ovde samo sos: dva zrela paradajza osrednje veličine i jedan omanji krastavac treba oprati, pa neoljuštene strpati u sokovnik, izmiksovati i procediti, da se dobije bistri sok. Od jednog žumanceta, kašičice senfa, malo soli i šolje zejtina valja umutiti majonez. Onda u taj majonez, sve mešajući mikserom treba usuti onaj sok, zatim još i sok od pola limuna, pola kašičice sitno mlevenog belog bibera i jednu kašičicu zelenog tabasko sosa.

Dresing mix

Majonez – 100 g; kisela pavlaka – 100 g; kečap – 50 g

Ništa prostije: majonez, kiselu pavlaku i kečap (po ukusu ljuti ili blagi) samo valja izmešati u navedenim proporcijama.

Dresing od jogurta

Jogurt – 250 ml; beli luk – 1 glavica; peršun – 1 veza Kako od zelene salate napraviti prilog tako da salata ni sama sebe ne može da prepozna?

Čašu jakog jogurta (onog sa bar 3,2% mlečne masoće) samo valja izmešati sa sitno seckanom glavicom belog luka i sitno, najsitnije seckanom vezom peršunovog lista.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari