Skoplje (2): Grad zanimljive istorije 1

Prve večeri smo uspeli da na trenutak koji se meri ispijanjem velikog piva i zalogajima malog burgera, zavirimo u kafe-disko „Bukovski“.

Bio sam inicijator promene, ne samo što sam sa sedom glavom bio upadljivo najstariji među svim posetiocima od 18 do … kasnih pedesetih recimo, ali mi objektivno najviše smeta psihodelična muzika koja posle 15 minuta počne da iritira moj nervni sistem. Pa mator si, rekli bi neki, na šta bi moja deca odgovorila „nisi stari, ne daj se!“ I nisam se dao, izašao sam…

U centru grada između dva mosta, sa desne strane su načičkani restorani od kojih je najpoznatiji Karpe diem sada već bivšeg vlasnika, pomenutog Dejana Atanasovskog, koji je po mišljenju poznavalaca, uveo kulturu savremene kuhinje i servisa po evropskom obrascu. Počeo je sa „Stejk hausom“ pa „Bela vistom“, „Dalmom“… Interesantno poređenje poznavalaca istorije, kulture: bogumilski pokret je potekao iz ovih krajeva pa se proširio na Bosnu, Dalmaciju, Srbiju… To su ljudi koji su nosioci novih ideja i koji vole da inoviraju, težeći uvek za nečim novim…

Kad je reč o kulturi, nezaobilazan je razgovor o Ćirilu i Metodiju koji su stvorili prvo pismo ali ga je Kliment Ohridski uprostio, primenio i osnovao prvi univerzitet u Ohridu još u devetom veku koji je stariji i od Bolonjskog i mnogih drugih evropskih čuvenih univerziteta. Blaže Konevski je u 20. veku po završetku Drugog svetskog rata i stvaranja makedonske republike, današnje države uprostio i prilagodio makedonsku ćirilicu savremenom, današnjem jeziku.

Boško je govorio o crkvi Svetog Spasa čiji je ikonostas sačinjen od jedinstvenih celovitih komada drveta (kopaničerstvo) i jedan je od pet takvih u svetu. Posebno mi je skrenuo pažnju na manastirsku crkvu Sveti Pantelejmon koja se nalazi u selu Gorno Nerezi na planini Vodno, nekih osam kilometara jugozapadno od Skoplja. Poznata je po freskama oslikanim za vreme dinastije Komnini (1081-1118). Crkvu su podigli vizantijski princ Aleksej Angel i Teodora, ćerka vizantijskog imperatora Alekseja I Komnina. Freske su preteča renesanse… par vekova pre Mikelanđela, Da Vinčija… to su prvi primeri gde se krši tradicija i kanon ranovizantijskog slikarstva i u crtežu se osim kanonskog predstavljanja recimo Sv. Kirila koji je uvek sa knjigom u ruci ili Metodija sa Crkvom koji označava čime se bave sveci, prvi put pokazuju emocije svetaca.

Ove posete smo ostavili za sledeći put.

Inače, stranci centar Skoplja zovu Las Vegas, ne zbog kockarnica, mada i njih ima. Ako već ne možete lično da se u to uverite, pođite na internet i biće vam jasno…

Sedeći u svim ovim kafeima i šetajući se po centru nisam mogao da se otmem utisku da je ovo i grad lepih žena, tako da bi se neki album fotografija mogao nazvati – lepe žene prolaze kroz grad.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari