Šta je čir na želucu i koji su prirodni lekovi za ovo oboljenje? 1Foto: pixabay / mohamed_hassan

Primetili ste bol između rebara u gornjem delu stomaka? Noću vas muči konstantan i tup bol? Požurite svom odabranom lekaru jer je vrlo moguće da imate čir na želucu, piše centarzdravlja.hr.

Šta je to čir na želucu?

Čir na želucu jeste rana na zidu želuca čiji je najčešći uzročnik bakterijska infekcija (Helicobacter pylori), a neretko i dugotrajna upotreba nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAIL), kao što su nama najbliži, ipobrufen, zatim acetilsalicilna kiselina, diklofenak i slično.

Glavni neprijatelj čira na želucu jeste zdrav način života, koji se ogleda u zdravoj ishrani, izbegavanju određenih namirnica i navika, u koje spada pušenje, ali i upotreba antibiotika i lekova za smirivanje želudačne kiseline.

Nelečeni čir na želucu koji se ignoriše ili ne reguliše na vreme može pući i izazvati unutrašnje krvarenje što neretko može dovesti i do smrti.

Boja stolice je od velikog značaja kada je dijagnostikovanje i praćenje stanja čira u pitanju. Crna stolica ili povraćanje sa krvavim ili čak crnim sadržajem signalizira na unutrašnje krvarenje. U ovom slučaju neophodno je da odmah potražite pomoć.

Mnoga istraživanja pokazala su da postoje prirodni načini za lečenje čira na želucu, a ovo su neki od najefikasnijih:

1. Flavonoidi

Prilično efikasna jedinjena koja se nalaze u voću i povrću, flavonoidi, ili, kako ih još nazivaju, bioflavonoidi, pogodna su za lečenje čira na želucu.
Namirnice koje su bogate ovim jedinjenjima su:
-soja
-mahunarke
-crveno grožđe
-kelj
-brokoli
-jabuke
-bobičasto voće
-čajevi, naročito zeleni

Namirince koje su navedene takođe su od velike pomoći kada organizam vodi borbu protiv helikobakterije. Flavonoidi su gastroprotektivni, što znači da je njihov glavni zadatak da štite zid želuca i pomažu mu da zaceli.

2. Probiotici

Probiotici su zapravo dobre žive bakterije koje neguju naš probavni sistem. Mnoge uobičajene namirnice bogate su tim dobrim bakterijama, posebno u fermentisanoj hrani. Neke od namirnica su:
-mlaćenica
-jogurt
-miso
-kimći
-kefir

Zbog svojih svojstava, probiotici mogu da iskorene Heliko bakteriju i tako izleče čir, zbog čega je preporula da se probiotici koriste kao dodatak ishrani.

3. Sok od kupusa

Sam kiseli kupus sadži mnogo probiotika, što kod ljubitelje kiselog kupusa smanjuje rizik od stvaranja čira na želucu.

Kada govorimo o lečenju čira na želucu, sok od svežeg kupusa zauzima prvo mesto po efikasnosti. Decenijama pre pronalaska antibiotika, prevencije i lečenje čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu uključivala su isključivo sok od kupusa.
Činjenica da je kupus sam po sebi pun vitamina C potvrđuje da je pogodan za lečenje čira, jer ljudima sa tim problemom najčešće fali vitamina C.
Za pozitivne rezultate potrebno je svakodnevno konzumirati svega 50ml sveže pripremljenog soka od kupusa.
Dakle, siguran, efikasan i jeftin lek na prirodnoj bazi.

4. Med

U zavisnosti od bilje iz koje potiče, med može da sadrži i do 200 elemenata, uključujući polifenole i druge antioksidante. Jaka antibakterijska svojstva kojima je med bogat potiskuju rast helikobakterije.
Ukoliko nemate problem sa variranjem šećera u krvi, uživajte u slatkom leku svaki dan. Za smirivanje razvoja čira na želucu dovoljno je uzimati svega dve kašike dnevno.

5. Voće, povrće i integralne žitarice

Voće, povrće i žitarice svakako su dobere za opšte zdravlje. Pored toga, namirnice su bogate polifenolima, antioksidantima koji sprečavaju nastanak i psopešuju zarastanje čireva.

Namirnice bogate polifenolima su:
-sušeni ruzmarin
-laneno seme
-origano
-tamna čokolada
-borovnice, maline, jagode i kupine
-crne masline

6. Banane

Banane sadrže sluz koja formira jak zaštitni sloj koji pomaže u lečenju čireva. Glavni sastojci u nekim farmaceutskim lekovima protiv čireva jesu polisaharidi rastvorljivi u vodi koje sadrže banane.

Banana u prahu se pokazala kao najefikasniji lek kada su čirevi u pitanju.
Ogulite banane, isecite na kriške i stavite ih na sunce ili u rernu. Kada se osuše sameljite ih u prah.
Pomešajte dve kašike praha sa jednom kašikom meda, koji smo pomenuli kao još jedan efikasan lek. Mešavinu je potrebno konzumirati tri puta dnevno kako bi se pokazali pozitivni rezultati.

Dakle, neprijatelj čira i bogata vitaminima. Šta bi se dogodilo da konzumirate banane svaki dan?

7. Beli luk

Iako sam luk pojedinim ljudima smeta, istraživanja pokazuju da beli luk ože zaustaviti razvoj heliko bakterije. Ukoliko ipak niste ljubitelj ove namirnice, preporučuje se i u kapsulama, kao dodatakl ishrani.
Beli luk deluje kao razređivač krvi, pa je stoga poželjno posavetovati se sa lekarom pre konzumiranja, posebno ukoliko već koristite razređivače kao što je, recimo, aspirin.

8. Brusnice

Brusnice ublažavaju infekcije urinarnog trakta, sprečavajući bakterije da se nasele na zidovima bešike. Međutim, pored efikasnosti kod urinarnih infekcija, brusnice su pogodne u borbi protiv Heliko bakterije. Sveže, kao sok ili kao dodatak ishrani, brusnice su svakako pgodna namirnica za vaš imunitet.

9. Vitamin E

Istraživanja su pokazala da je ovaj vitamin itekako efikasan lek protiv čira na želucu. Ljudima sa čirevima, koji su učestvovali u istraživanju, u roku od 4 do 6 dana povećao se nivo proteina u zidovima creva.

Čajevi za lečenje čira na želucu

Pored redovne zdrave ishrane, pojedini čajevi takođe su od velikog značaja kada je lečenje čira na želucu u pitanju.

Čaj od koprive

Listovi, stabljika i koren, a često i seme – cela biljka koprive koristi se za čaj.
Jedna kašičica iseckanog korena koprive dodaje se u šolju vrele vode. Šolja pokrivena tacnom se ostavi neko vreme, do se čaj ne ohladi. Zatim, ohlađen sadržaj procedite i popijete. Preporučuju se tri šolje dnevno.

Čaj od kantariona

Za lečenje čira na želucu koriste se listovi i cvetovi kantariona. Biljka je gorkog ukusa, ali je bogata supstancama koje se koriste u lečenju čireva, što je čini veoma pogodnom.

U 1,5l vrele vode stavite dve kašike osušenih listova i cvetova kantariona, dve kašike hajdučke trave i dve kašike korena koprive. Nakon 90 minuta, procedite i konzumirajte po 2dl pre svakog obroka.

Napomena: koža postaje osetljiva usled konzumiranja kantariona pa se ne preporučuje direktno izlaganje suncz.

Čaj od bokvice

Kako sadrži lekovita svojstva i velike količine prirodne sluzi, bokvica se pokazala kao biljka bogata antibakterijskim svojstvima, što je idealno za lečenje čireva.

Pomešati jednu supenu kašiku osušenog i iseckanog lista bokvice, jednu kašiku hajdučke trave i hrastove kore i dodati 7dl vode. Nakon dva sata procediti čaj i zasladiti medom. Preporučuje se 2dl vode pre doručka, ručka i večere, 10 dana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari