Šta naučna društva misle o Planu S? (1. deo) 1Ilustracija: www.coalition-s.org

Sintagmom „egzistencijalna pretnja“ mnoga evropska i američka naučna društva, koja žive od naplaćivanja pretplate na svoja izdanja opisuju Plan S.

Tako Američko genetičko društvo (The Genetics Society of America, GSA) iz Rokvila, u Merilendu, predviđa da bi implementacija Plana S na svetskom nivou mogla da utiče na smanjenje njihove zarade od izdavanja za jednu trećinu. Manje dramatični, ali takođe negativni uticaj Plana S doveo bi do toga da GSA proda svoje časopise komercijalnim izdavačima, poručuju iz ovog društva.

„Mi ne vidimo održiv, neprofitni model otvorenog pristupa ako svi finansijeri podrže Plan S“, kaže Trejsi de Pelegrin, izvršni direktor GSA, koje objavljuje dva časopisa.

Šta naučna društva misle o Planu S? (1. deo) 2

Ta dva izdanja, inače, učestvuju sa oko 65% ukupnih prihoda GSA, a od tog novca se finansiraju drugi, neprofitni programi ovog društva, poput svojevrsnog lobiranja da se nauka finansira i pomoći mladim naučnicima koji su na početku karijere.

Plan S je, inače, široj javnosti postao poznat u septembru 2018, kada je 11 evropskih nacionalnih organizacija koje finansiraju nauku objavilo da pokreću inicijativu za potpuni i neposredni otvoreni pristup istraživanjima koje oni finansiraju. Ove institucije su potom pozvale i ostale izdavače širom sveta – i privatne i javne – da se pridruže njihovoj inicijativi, poznatoj kao cOAlition S. Članice cOAlition S, inače, zajedno godišnje ulažu 7,6 milijardi evra na finansiranje istraživanja. Oni kažu da će radovi koje su finansirali svi koji žele moći da preuzmu, prevedu ili iskoriste na bilo koji drugi način.

„Nijedan naučni rad ne treba da bude zaključan iza opcije za pretplatu!“, kaže se u preambuli koja je takođe objavljena početkom septembra. Osim francuskih, britanskih i holandskih finansijera, i slične organizacije iz Austrije, Irske, Luksemburga, Norveške, Poljske i Slovenije takođe su pristupile inicijativi, kao i istraživački saveti iz Italije i Švedske.

U saradnji sa Centrom za promociju nauke, „Danas“ predstavlja izabrane priče sa naučnopopularnog portala elementarium.cpn.rs

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari