Vitezda Svetog Vasilija 1

– Život 15 monaha i 12 iskušenika manastira Ostrog, nadaleko poznatog po Svetom Vasiliju Ostroškom, svetitelju, čudotvorcu, ktitoru i zaštitniku ove najposećenije svetinje SPC, više od decenije i po odvija se sa obe strane Ostroške grede. Utisnut u stenu između Danilovgrada i Nikšića, manastirski kompleks u kome su Gornji i Donji ostroški manastir, kao i 2005. podignuta crkva svetog mučenika Stanka, gleda na pitominu Belopavlićke ravnice i Zetu. S druge strane planine Ostroška greda, desetak kilometara udaljen od Nikšića, u prirodnom karstnom amfiteatru nalazi se skit manastira Ostrog Jovan Dol, prvo monaško „selo“ ovakve vrste u SPC, u koje se bratstvo povlači u tihovanje daleko od mora hodočasnika i turista koji svakodnevno dolaze na poklonjenje Svetom Vasiliju.

Gornji i donji manastir Ostrog čine dve zasebne celine. U Gornjem manastiru nalaze se dve crkve. Pećinsku posvećenu Vavedenju Presvete Bogorodice podigao je ili obnovio Sveti Vasilije, tadašnji mitropolit zahumski i u njoj se sada čuvaju njegove mošti. Ktitor hrama Časnog krsta je savremenik Svetog Vasilija iguman Isaija. Obe crkve su iz 17. veka i živopisane su u vreme gradnje. Oslikao ih je u to vreme veoma cenjen zograf Radul. Današnji izgled Gornji ostroški manastir dobio je 1924, prema projektima ruskog arhitekte Vladimira Sukurenka i zahvaljujući vladi kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića i prilozima vernika.

Crkva Svete Trojice u Donjem manastiru sagrađena je 1824. trudom arhimandrita Josifa Pavićevića i prilozima pobožnih hrišćana. Ostroška riznica, u kojoj se čuvaju vredne stare ikone i knjige, uključujući i originalna pisma Vasilija Ostroškog, nalazi se u Donjem manastiru, u kom je 1840, kako se priča, lično vladika Rade – Petar Petrović NJegoš podigao spomenik jednom od svojih junaka Marku Tokovu Lakiću. Dvanaest godina kasnije vojvoda Mirko Petrović je tokom napada Omer paše Latasa na Crnu Goru tu odbranio manastir i naneo velike gubitke Turcima. Za ovo mesto vezuje se i „Ostroška skupština“ na kojoj je u februaru 1942. izbran Glavni narodnooslobodilački odbor za Crnu Goru i Boku Kotorsku. 

Skit u Jovan Dolu osnovan je 1995, po blagoslovu mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija (Radovića), a njegova izgradnja, na imanju koje je sveštenik Radomir Nikčević sa svojim stričevima poklonio manastiru Ostrog, u neku ruku je životno delo tadašnjeg igumana ostroškog Lazara (Adžića), koji sada počiva na malom jovandolskom monaškom groblju. Glavna crkva – katolikom, posvećena je prazniku Rođenja Svetog Jovana Krstitelja, koji je i slava skita. To je trobrodna građevina, zidana kamenom iz korita Trebišnjice i oslikana scenama iz Jevanđelja, osveštana 2000. godine. Skit ima i dve manje crkve – kapele. Jedna je posvećena Prepodobnom Jovanu Lestvičniku, a druga Srpskim mučenicima i novomučenicima i u njenu časnu trpezu ugrađene su mošti jasenovačkih stadalnika. Tu su i konaci i ekonomija.

Monaški život u Jovan Dolu, gotovo nalik svetogorskom, protiče u tišini, molitvi i poslušanjima. Za razliku od glavnog manastira, u koji vernici dolaze svakodnevno, režim poseta hodočasnika u skitu je daleko stroži – mogu da uđu subotom u propisano vreme i dva puta godišnje na praznike Začeća i Rođenja Svetog Jovana Krstitelja. Srećna okolnost za obilazak Jovan Dola mimo ovih pravila, posebno za žene, jeste poseban igumanov blagoslov ili da ste, recimo, gost Pokloničke agencije SPC „Dobročinstvo“, koja je prošle nedelje, na praznik Svetog Jovana Lestvičnika, darivala manastir Ostrog ikonom Svete Trojice u koju je ugrađena čestica Mamvrijskog krsta iz Svete Zemlje.

Iako se Ostrog ne može meriti sa umetničkom vrednošću srednjovekovnih nemanjićkih zadužbina, mnogi veruju da doseže njihov duhovni značaj – smatraju ga svojevrsnom Vitezdom u kojoj, poput Hrista u Ovčijom banji s pet tremova u Jerusalimu o kojoj govori Novi zavet, Sveti Vasilije Ostroški čini čuda i isceljuje sve koji mu se obrate za pomoć.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari