Zabrinjavajući snimci Jadranskog mora iz svemira: Evo sta je primećeno uz obalu 1Foto: David Tonelson / Alamy / Profimedia

 

Evropski sateliti zabeležili su zabrinjavajuću pojavu na severu Jadranskog mora.

Na satelitskim snimcima zabeleženim ovog meseca duž severnojadranske obale uočena je promena na površini mora. Nekada predivno plavo more postalo je mutno i zeleno.

Razlog? Cvetanje algi.

Prema snimcima koje je na društvenim mrežama podelio program Copernicus, cvetanje algi najviše je pogodilo severnu obalu Italije.

„Živozelene oblasti na snimku u oštrom su kontrastu sa dubokom plavom bojom netaknute vode“, navodi se u objavi, a prenosi n1info.si.

Naučnici veruju da je iznenadno i intenzivno cvetanje, vidljivo čak iz svemira, povezano sa neuobičajeno visokim temperaturama mora i obilnim padavinama koje su pojačale dotok rečnih voda u more.

U objavi iz Copernicusa upozoreno je i da cvetanje algi može biti vrlo opasno za morski život, jer smanjuje nivo kiseonika. Takođe ima negativan uticaj na ribarstvo i turizam.

Šta je „cvetanje mora“?

„Cvetanje mora“ predstavlja naglo umnožavanje planktonskih algi do nekoliko miliona ćelija po litru morske vode, kao rezultat povoljnih uslova – dovoljne količine hranljivih materija u vodi i dovoljne količine sunčeve svetlosti.

Takvo cvetanje može obojiti vodu u crveno, zeleno, braon… u zavisnosti od dominantnog pigmenta koji se nalazi u ćelijama.

Cvetanje je prirodna pojava i generalno se smatra korisnom – fitoplankton je hrana za mnoge organizme i čini osnovu morskih lanaca ishrane.

Problem nastaje kod prekomernog cvetanja, jer tokom razgradnje može doći do smanjenja nivoa kiseonika, a neke vrste fitoplanktona mogu biti otrovne ili na drugi način štetne, što naročito ugrožava uzgojene organizme kao što su školjke, ribe i slično.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari