Znate li šta je lukuma, i za šta je dobra ova namirnica? 1Foto: Shutterstock

Lukuma je prirodni zaslađivač, hranljivija zamena za šećer koji se može naći i na policama naših prodavnica zdrave hrane.

Zaintrigirao nas je njen naziv, koji podseća na kurkumu, začin čija je upotreba poslednjih godina značajno proširena, pre svega zbog jakih antiinflamatornih svojstava i prelepe žute boje koja obogaćuje jela.

Lukuma prah se dobija od ploda drveta Pouteria lucuma koje raste u dolini Anda. Plod je okrugao, sa kožicom koja može biti žute do smeđe boje i žutom pulpom. Kora i semenke se ne jedu, već samo pulpa, bogata karotenom i vitaminima B-grupe.

Sveže voće je popularno u Južnoj Americi, a u Evropi, pa i kod nas, lukuma je najčešće dostupna kao prah koji se koristi kao zamena za šećer, odnosno kao prirodni zaslađivač.

U poređenju sa istom količinom konzumnog (belog) šećera, lukuma prah sadrži manje šećera, ali više hranljivih materija, tačnije ima oko polovinu ugljenih hidrata i 75 odsto manje šećera od iste količine belog šećera.

Jedinstven slatki ukus upoređen je sa javorom, bundevom, slatkim krompirom i karamelom. U obliku praha, lukum je koristan u pripremi raznih poslastica, u zaslađivanju kašica, smutija i drugih napitaka, piše Živim.hr.

Kako koristi zdravlju

Zdravstvene prednosti lucuma praha potiču od antioksidanata, koji štite ćelije tela od slobodnih radikala koji se inače javljaju tokom razgradnje hrane, a oštećenja izazvana slobodnim radikalima mogu dovesti i do raka. Lukuma se izdvaja i po količini vlakana koja su nam korisna jer pomažu da sistem za varenje pravilno funkcioniše.

Pored toga, sadrži nekoliko vitamina i minerala u tragovima – kalcijum, kalijum, gvožđe, riboflavin (vitamin B2), niacin (vitamin B3) i vitamin C, ali nedovoljno da bi bio značajan izvor ovih hranljivih materija za naše telo. Međutim, hranljiviji je od ostalih popularnih zaslađivača, ali ipak ima dovoljno šećera da se ne preporučuje konzumiranje u velikim količinama.

Kontrola dijabetesa

Jedno istraživanje je pokazalo da ekstrakti lucume efikasno sprečavaju skokove šecera u krvi i krvnog pritiska povezane sa dijabetesom tipa 2. To je zato što sadrži složene ugljene hidrate (skrob i vlakna) koje je teže svariti i stoga je manje verovatno da će izazvati skokove šećera u krvi uz unos jednostavnih ugljenih hidrata.

In vitro studija iz 2009. godine ispitivala je ekstrakte autohtonog peruanskog voća, uključujući lukumu, na antioksidativnu aktivnost i markere za dijabetes tipa 2. Istraživači su zaključili da lucuma pokazuje potencijal za antidijabetička svojstva, ali je potrebno više istraživanja na životinjama i ljudima.

Sprečava zatvor

Plod sadrži dosta nerastvorljivih dijetetskih vlakana, koja su vrsta vlakana koja hrani dobre bakterije u našim crevima, akumulira štetne materije i „puni“ stolicu i tako pomaže njenom izbacivanju iz organizma.

Štiti od raka i srčanih bolesti

Lukuma sadrži mnogo polifenola i karotenoida, antioksidanata koji mogu pomoći u prevenciji raka i srčanih oboljenja.

Ulje poboljšava kožu

Jedna studija iz 2010. ispitivala je ulje semena lucuma u ​​zarastanju rana i smanjenju upale. Istraživači su otkrili da ovo ulje podstiče regeneraciju kože i može biti korisno u nezi kože. Za sada nije poznato da li se iste koristi od ulja semena lukume mogu pripisati voću, koje se češće konzumira. Potrebno je više istraživanja da bi se proverilo da li voće ima slična svojstva.

Kako se koristi lukuma

Lukuma prah možete dodati u žitarice ili jogurt za doručak, kao aromu u mleku ili puteru od orašastih plodova, u smutije ili kao zamenu za smeđi šećer u nekim receptima za kolače. Ako želite da eksperimentišete sa ovim prahom u kolačima, koristite dve šolje lucume za svaku šolju smeđeg šećera u originalnom receptu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari