Ideje Nikole Tesle promenile su tok moderne istorije. Njegova radoznalost vezana za elektricitet dovela je do otkrića naizmenične struje, koja je inicirala drugu industrijsku revoluciju i bukvalno osvetlila svet. Jednostavno rečeno, Nikola Tesla je bio inovator. Na današnji dan, na Svetski dan intelektualne svojine, slavimo inovatore vizionare, kao što je to bio Tesla, koji su menjali šablone, otvarali nove horizonte i stvarali trajne promene.


Srbija ima dugu i izuzetnu istoriju negovanja inovatorstva i kreativnosti. Od Nikole Tesle do Mihajla Pupina i Pavla Savića, Srbija je iznedrila svetski priznate naučnike i pronalazače. Intelektualni kapita ovih pojedinaca je jedno od najvećih bogatstava Srbije i mora se zaštititi i iskoristiti u cilju otvaranja novih radnih mesta, stranih investicija i ekonomskog razvoja.

Zašto je odgovarajuća primena zakona iz oblasti prava intelektualne svojine važna za Srbiju i sve nas? Ukratko, piraterija košta Srbiju i svet milijarde dolara. Neadekvatna zaštita prava intelektualne svojine dovodi do zatvaranja radnih mesta i gubitka prihoda kompanija i vlada. Krađa intelektualne svojine nanosi štetu potrošačima koji rasipaju novac, a mogu sebe i druge da dovedu u opasnost kupovinom nelegalnih falsifikovanih proizvoda, kao što su na primer delovi za automobile i lekovi.

Krađa intelektualne svojine, takođe, nanosi štetu državama tako što smanjuje poreske prihode i odvraća investitore, što za posledicu ima manje novca za škole, bolnice, saobraćajnu infrastrukturu i penzije. To znači i izgubljena radna mesta. Jedna studija navodi da bi svako smanjenje stope piraterije za jedan odsto rezultiralo stvaranjem 1.200 novih radnih mesta u Srbiji.

Zaštita prava intelektualne svojine je tesno povezana sa konkurentnošću jedne države. Intelektualna svojina je važna za rast malih i srednjih preduzeća, jer često jedan patent može predstavljati jedinu prednost koju mala kompanija ima u odnosu na veličinu, položaj na tržištu ili finansijsku snagu velike kompanije. Takođe, strani investitori nerado donose inovativne tehnologije na tržišta u razvoju, ako ne postoji način da efikasno zaštite i sprovedu svoja prava.

Poslednjih godina Vlada Republike Srbije napredovala je u oblasti zaštite prava intelektualne svojine i u vezi s merama donetim sa ciljem da se poboljša sprovođenje zakona. Značajni koraci su učinjeni prošle godine donošenjem Zakona o optičkim diskovima i Zakona o zaštiti poslovne tajne. Oba zakona bitna su za napore Srbije u pravcu članstva u Svetskoj trgovinskoj organizaciji i Evropskoj uniji, što su važni ciljevi koje mi potpuno podržavamo.

Zaštita prava intelektualne svojine, takođe, štiti međunarodni ugled Srbije kao poželjne destinacije za poslovanje. Zakoni iz oblasti prava intelektualne svojine igraće sve više ključnu ulogu u zaštiti sve sofisticiranijih proizvoda i novih inovativnih tehnologija koji se razvijaju u Srbiji i njenim kompanijama.

Primena zakona iz oblasti prava intelektualne svojine je izazov sa kojim se suočavaju sve zemlje. Želimo da zajedno sa Srbijom izgrađujemo jače temelje za zaštitu prava intelektualne svojine u Srbiji, tako da sledeći korake velikih vizionara, kao što je Tesla, omogućimo budućim generacijama da inoviraju, stvaraju i menjaju svet.

Autroka je ambasadorka SAD u Srbiji

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari