Kako očekivati dobro upravljanje ljudskim resursima u policiji kada se politički vrh ne pridržava principa za koje se zalaže?


Prioritet za koji se Ministarstvo unutrašnjih poslova javno zalaže je zapošljavanje i napredovanje preko konkursa i isključivo na osnovu profesionalne zasluge i ličnog integriteta. U 2016. godini nas očekuju imenovanje direktora policije, načelnika Sektora unutrašnje kontrole policije, načelnika Sektora za analitiku, telekomunikacione i informacione tehnologije i načelnika Sektora za ljudske resurse u MUP-u. To su prvi testovi koji će pokazati da li će MUP nastaviti lošu praksu da na ključne pozicije postavlja vršioce dužnosti, bez konkursa, ili će početi da primenjuje principe za koje se zalaže.

Mirjana Nedeljković je nedavno imenovana za pomoćnika ministra unutrašnjih poslova i to nakon što je godinu dana bila vršilac dužnosti. Prema Zakonu o državnim službenicima, vršilac dužnosti se postavlja na šest meseci, bez raspisivanja konkursa, uz obavezno okončavanje v.d. statusa oglašavanjem konkursa, u roku od 30 dana od postavljenja vršioca dužnosti (član 69). Postoji mogućnost da se status produži za još tri meseca, ali zakonom nije propisano da se to može uraditi uzastopno, nekoliko puta, što se desilo u slučaju Nedeljković.

Mirjana Nedeljković je 20. novembra 2014. postala vršilac dužnosti na period od šest meseci. Nakon toga, njen mandat je produžavan dva puta: prvo 21. maja 2015. godine na tri meseca, a zatim rešenjem Vlade Srbije od 29. avgusta 2015. na još šest meseci. Ukupno, Nedeljkovićeva je kao v. d. pomoćnika ministra radila skoro godinu dana, bez raspisivanja konkursa za to radno mesto. Po zakonu, konkurs je trebalo raspisati najkasnije mesec dana od njenog prvog postavljanja na funkciju vršioca dužnosti, tj. do 22. decembra 2014. godine, upravo u jeku najava da će se zapošljavanje u MUP-u obavljati preko konkursa. To nije učinjeno ni nakon isteka prvog produženja od tri meseca.

Konačno, rešenjem vlade od 28. novembra 2015. godine Nedeljković je postala pomoćnica ministra i načelnica Sektora za materijalno-finansijske poslove, i to nakon raspisivanja internog, a ne javnog konkursa, kako je učinjeno 12. novembra 2010. za tri pozicije u MUP-u: pomoćnik ministra – načelnik Sektora finansija, ljudskih resursa i zajedničkih poslova, pomoćnik ministra – načelnik Sektora unutrašnje kontrole policije i pomoćnik ministra – načelnik Sektora za analitiku, telekomunikacione i informacione tehnologije. Zakon o državnim službenicima ne obavezuje oglašavanje javnog konkursa za pozicije pomoćnika ministra, ali je logično postaviti pitanje zašto je promenjena praksa. Štaviše, na internet prezentaciji MUP-a nije moguće pronaći biografiju Mirjane Nedeljković, tako da je nemoguće utvrditi da li je ispunila sve uslove internog konkursa.

Inače ona je pre pozicije u MUP-u, bila zamenica generalnog sekretara Narodne skupštine, u vreme dok je predsednik Skupštine bio Nebojša Stefanović, sadašnji ministar unutrašnjih poslova. Vršilac dužnosti pomoćnika ministra, i to za poslove upravljanja novcem i kadriranjem u MUP-u, postala je u novembru 2014. godine. Tada je zamenila načelnika Sektora finansija, ljudskih resursa i zajedničkih poslova Željka Kojića, i to dve godine pre isteka njegovog mandata od pet godina. Javnosti nije objašnjeno zašto je Kojić smenjen, iako je postavljen na to mesto na osnovu javnog konkursa. Podsetimo, direktor policije nije smenjen pre dve godine zajedno sa pet policijskih generala upravo zbog toga što je postavljen na osnovu javnog konkursa, kako je istakao predsednik Vlade, što govori o dvostrukim standardima.

Da u MUP-u praksa postavljanja vršioca dužnosti nije slučajnost, potvrđuje i postavljenje Ljubomira Nikolića. On je na mesto vršioca dužnosti pomoćnika ministra unutrašnjih poslova i načelnika novoformiranog Sektora za međunarodnu saradnju, evropske poslove i planiranje postavljen 19. septembra 2015. godine. U ovom slučaju, posebno je zanimljivo zbog čega nije raspisan javni konkurs jer se radi o novoj organizacionoj celini MUP-a, koja bi trebalo da preuzme vodeću ulogu u procesu evropskih integracija Srbije, posebno za poglavlje 24 koje se odnosi na bezbednost, migracije, borbu protiv organizovanog kriminala i terorizma. Zar nije cilj pronaći najboljeg kandidata za ovako važno mesto? Ljubomir Nikolić bi kao bivši načelnik Uprave za međunarodnu vojnu saradnju Ministarstva odbrane verovatno bio jedan od boljih kandidata za ovo mesto.

Konačno, Vlada Srbije je 31. decembra 2015. godine saopštila da je direktor policije Milorad Veljović razrešen dužnosti. Ministarstvo unutrašnjih poslova je objavilo da će načelnik saobraćajne policije Vladimir Rebić preuzeti ulogu vršioca dužnosti direktora policije. Kao razlog razrešenja navedeno je da je Veljović ispunio sve zakonske uslove za penziju. Direktor policije je mogao u penziju još pre tri godine. Vršilac dužnosti se imenuje kako bi se obezbedio kontinuitet i stabilnost položaja, a ne prekinuo nečiji rad.

Raspisivanjem javnih konkursa MUP bi pokazao spremnost da izvrši depolitizaciju policije i da javno primeni zakonska rešenja za koja se zalaže. U Predlogu zakona o policiji, koji je trenutno u skupštinskoj proceduri, ceo jedan odeljak na dobar način uređuje upravljanje ljudskim resursima koje se u MUP-u ostvaruje „uspostavljanjem i razvojem sistema karijernog napredovanja zaposlenih u Ministarstvu, zasnovanog na principu upravljanja kompetencijama i učinkom“. Konkursi su obavezni. Posebno je važno da se zakon primeni za rukovodeća mesta strateškog nivoa, kakva su mesta pomoćnika ministra, jer bi na taj način bilo iskomunicirano i zaposlenima u policiji da će pravila zapošljavanja i napredovanja po zaslugama biti primenjena na sve, ma gde se u hijerarhiji nalazili. Ovo je bitno kako bi policijski službenici razumeli da su najavljene reforme i u njihovom interesu i da će se dosledno primenjivati u interesu struke i građana. U suprotnom, političkim strankama se i dalje daje moć da bira svoje ljude na ključnim pozicijama u javnom sektoru. Dodatno, mogući kandidati se obeshrabruju da se prijave na konkurs jer su svesni da nemaju nikakve šanse bez političkih veza. Naravno, onda kada se taj konkurs zaista sprovodi.

*Autor je istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari