Nezaposlenost, siromaštvo, niske plate i korupcija najvažniji su društveni problemi u Srbiji, a prema mišljenju 67 odsto građana, Srbija se kreće u pogrešnom pravcu kada je u pitanju njihovo rešavanje – pokazuju rezultati ispitivanja o percepciji i učestalosti korupcije u našoj zemlji, koje je sproveo Medija galup.

Čak 90 odsto građana smatra da je korupcija uobičajena pojava u Srbiji. Na pitanje kome su dali mito, građani su na prvom mestu naveli lekare, a zatim policiju i službenike u državnoj administracji. Prosečna suma novca data kao mito bila je 169 evra.

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović najavila je da će parlament organizovati javna slušanja na temu sporovođenja Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije na kojima će učestvovati i stručnjaci iz te oblasti, kao i predstavnici nevladinog sektora.

Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Marković rekla je da je agencija „preventivna „ institucija i da je suzbijanje korupcije dugoročan posao koji agencija ne može sama da obavi.

– Imamo podršku Vlade i Skupštine Srbije, koja nije samo deklarativna nego konkretna – ocenila je Markovićeva. Ona je dodala da će u narednom periodu, u skladu sa zakonom, biti rešen problem funkcionera koji obavljaju duple funkcije.

– Imali smo isuviše malo vremena, a u našem opsegu je 30.000 funkcionera. To pitanje se sada rešava – istakla je Markovićeva. Ona je dodala da će imovinske karte funkcionera biti istaknute na sajtu Agencije „čim se instalira nova oprema“, kao i da nije istina da oprema kasni zbog vulkanskog pepela sa Islanda.

Istraživanje Medija galupa, urađeno je uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), pokazalo je da građani vide Vladu Srbije kao najkorumpiraniju, ali istovremeno i kao organ koji u najvećoj meri može da spreči korupciju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari