Ministar poljoprivrede Srbije Saša Dragin ocenio je da država nije odgovorna za stanje na tržištu mleka i da najveću odgovornost za nestašicu mleka snosi mlečna industrija Imlek. Dragin je u intervjuu za Ekonomist magazin kazao da ta kompanija pored toga što veštački izaziva nestašicu mleka, snosi odgovornost i za osipanje stočnog fonda.
Dragin je kazao i da Imlek veštački izaziva nestašicu mleka tako što veće količine mleka u poslednjih mesec dana prebacuje u takozvani dugotrajni program, a smanjuje proizvodnju pasterizovanog mleka. Dragin je najavio da će Ministarstvo pomoći da se ubrzano isplate sve subvencije namenjene mlekarskoj proizvodnji, od premija za mleko i davanja po grlu stoke, do novca za nabavku osnovnog stada. On je dodao da se neće dozvoliti slobodan uvoz mleka bez carine, iako su takav zahtev dobili već četiri puta. Prema njegovim rečima, država ne snosi odgovornost za stanje koje je već duže vremena prisutno na tržištu mleka a jedini propust koji je država napravila je to što je investicionom fondu Salford u privatizaciji omogućila da zauzme 60 posto prerađivačkih kapaciteta u preradi mleka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


