Parastos poginulim u "Oluji" 1Foto: Bojan Cvejić

U crkvi Svetog Marka Beogradu danas je održan parastos Srbima stradalim u hrvaskoj vojno-policijskoj akciji „Oluja“ pre 21 godinu.

Parastosu, koji je služio vikarni episkop Arsenije, prisustvovalo je više od 1.000 izbeglih u „Oluji“, a u ime Vlade Srbije bio je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin.

Posle parastosa, Vulin je u Tašmajdanskom parku položio venac spomen ploču Srbima stradalim u oružanim sukobima na prostoru bivše Jugoslavije.

On je, u izjavi novinarima, istakao da je prošla 21 godina od zločinačke akcije „Oluja“, za koju niko u Hrvatskoj nije odgovarao, ali da nije prošao bol za ubijenim i nestalim Srbima, „bol za domovima, uspomenama, bol svih onih koji su izgubili sve“.

Vulin je ukazao da za 21 godinu Hrvatska nije ispoštovala ni elementarna ljudska prava Srba, koji još uvek ne mogu da reše svoje imovinske i druge zahteve, poput penzija, a ne mogu ni da se vrate, jer nemaju gde.

Srbi su jedini narod u Evropi koji ne može da se vrati tamo odakle je došao… Srbi se nisu vratili zato što hrvatska država ne želi da se vrate, konstatovao je on.

Komentarišući proslavu akcije „Oluja“ u Hrvatskoj, Vulin je rekao da se boji da će se danas u toj državi opet slušati ustaški pokliči „Za dom spremni“, da će Marko Perković Tompson pevati „Jasenovac i Gradiška stara“.

„Danas ćemo ponovo slušati kako je najlepši dan koji se desio u Hrvatskoj proterivanje 250.000 državljana Hrvatske. Danas se bojim da ćemo ponovo gledati ustaške uniforme i slušati osuđene i dokazane ratne zločince koji su na slobodi“, upozorio je Vulin.

Posle parastosa, od crkve Svetog Marka je, tačno u podne, kada su se oglasile sirene za opasnost, manji deo učesnika u organizaciji Saveza Srba iz regiona i Koalicije udruženja izbeglica, krenuo u šetnju do Sava centra gde će biti održana Memorijalna akademija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari