Ivo Džima Memorijalni centar

Getty Images
Spomenik američkim vojnicima u Vašingtonu – urađen je po čuvenoj fotografiji iz 1945.

Jedan od vojnika fotografisan kako podiže američku zastavu na pacifičkom ostrvu Ivo Džima 1945. godine pogrešno je identifikovan, saopštila je američka mornarica.

Čuvenu fotografiju Asošijejted Pres je snimio nakon žestoke bitke za ostrvo koje su držali Japanci.

Istoričari su koristeći filmske snimke jednog od vojnika koji podiže zastavu identifikovali kao desetara Harolda „Paj“ Kelera – umesto razvodnika Renea Gegnona.

Ovo nije prvi put da je lista od šest američkih boraca izmenjena.

Desetar Keler se danas smatra čovekom koji je u najvećoj senci na fotografiji koja je dobila Pulicerovu nagradu. I Keler i Gegnon su umrli 1979. godine.

Tri godine pre toga, marinci su objavili da je ranijim istragom utvrđeno da je razvodnik Harold Šulc jedan od šest vojnika koji podižu zastavu, a ne kormilar bolničke mornarice Džon Bredli.


the flag raising over Iwo Jima

Getty Images
Podizanje zastave

Najnoviji dokaz otkrili su istoričari Stefen Folej, Dastin Spens i Brent Vestemejer koji su pregledali filmske snimke koje je tog dana napravio snimatelj iz mornarice, koji je ubijen u akciji nedelju dana kasnije.

Otkriće su potvrdili istražitelji američke vojske i FBI-ja.

„Bez inicijative i doprinosa privatnih istoričara posvećenih očuvanju naše i FBI-jove Digitalne laboratorije, marinci ne bi imali ovu priliku da prošire istorijske zapise o podizanju zastave na planini Suribači“, saopštila je američka mornarica.

The soldiers on Iwo Jima

Getty Images
Čuvena fotografija Gung He

U izjavi se dodaje da su stvarni identiteti od manjeg značaja, jer bi se svi Amerikanci koji su se tamo borili mogli smatrati herojima.

„Bez obzira ko je bio na fotografiji, svaki marinac koji je stupio na Ivo Džimu ili učestvovao u napadu na ostrvo bilo sa mora ili iz vazduha, deo je naše istorije. „

Američka invazija na ostrvo Ivo Džima- koje je udaljeno 1,220 km od Tokija- 19. februara 1945. pokrenula je jednu od najkrvavijih bitaka Drugog svetskog rata.

Ćerka desetara Harolda „Paj“ Kelera rekla je za NBC Njuz da njen otac nikada nije pominjao svoju ulogu na Ivo Džimu.

Kej Maurer (70) je rekla: „Znali smo da se borio u ratu, znali smo da je u jednom trenutku ranjen u rame … Ali nije nam rekao da je pomogao da podignemo zastavu na planini Suribači.“

Ona se prisetila da je još jedna poznata fotografija Asošijejted Presa – slika Gung He, na kojoj se vidi 18 marinaca kako stoje na vulkanskom vrhu planine Suribači – visila je u kući njene porodice dok je odrastala.

„Sada znamo da je i on na toj fotografiji“, rekla je.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari