srbija, srpski fudbaleri, srpska reprezentacija, Dušan Vlahović

ANDREJ CUKIC/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Napadač Dušan Vlahović u zagrljaju malog navijača posle utakmice sa Bugarskom

Tekst je ažuriran 22. novembra

„Odvešću Srbiju na Evropsko prvenstvo, nema dileme“, samouvereno je izjavio selektor srpske reprezentacije Dragan Stojković pre mesec dana.

Jedan od najboljih fudbalera Srbije svih vremena ispunio je obećanje, ali je njegov tim razočarao u „istorijskoj utakmici“, kako ju je sam okarakterisao.

Prvi put posle više od dve decenije i zapravo prvi put od osamostaljenja 2006. godine, fudbalska reprezentacija Srbije igraće na završnom turniru Evropskog prvenstva 2024. u Nemačkoj.

Prethodni put, Srbija, odnosno SR Jugoslavija, koju su tada činile Srbija i Crna Gora, igrala je na Evropskom prvenstvu 2000. godine u Belgiji i Holandiji.

U kvalifikacionoj utakmici u Leskovcu protiv Bugarske, Srbiji je bio dovoljan bod da bi se pridružila Mađarskoj, koja je ranije obezbedila plasman na EP.

Iako je Srbija bila veliki favorit i vodila je 1:0, „orlovi“ su došli u situaciju da se bore za bod protiv Bugarske koja je odavno ostala bez šansi da se domogne Evropskog prvenstva.

Srbija – Bugarska 2:2 (1:0).

Srbija je povela golom Miloša Veljkovića u 16. minutu, izjednačio je Georgi Rusev u 59. minutu, Kiril Despodov je doneo prednost Bugarskoj u 69. minutu, da bi u 82. minutu izjednačio još jedan štoper Srbije, Srđan Babić.

Oba gola Srbija je postigla udarcima glavom, posle kornera.

Od osamostaljenja 2006. godine, Srbija je bila gotovo redovni učesnik svetskih prvenstava bez značajnijeg rezultata (2010. u Južnoj Africi, 2018. u Rusiji i i 2022. u Kataru), ali nikako nije uspevala da se domogne evropskog šampionata.

„Vidimo se u Nemačkoj“, pisalo je na majici kapitena Dušana Tadića dok je davao izjave novinarima.

Izvinio se navijačima što su im dali povoda za, kako je rekao, „nepotreban stres“.

„Hteli smo da završimo dominatnom igrom i pobedom, ali ušli smo u drugo poluvreme sa mišlju samo da ne pogrešimo“, rekao je Tadić.

Plasmanom na Evropsko prvenstvo, Fudbalski savez Srbije zaradio je 9,5 miliona evra.

Koliko će još dobiti zavisi od rezultata koje postigne na takmičenju.

Svaka pobeda u grupi donosi milion evra, a za remi se dobija 500.000 evra.

Ako se plasira u osminu finala, sledi dodatnih 1,5 miliona.

srbija, srpski fudbaleri, srpska reprezentacija

Selektoru Draganu Stojkoviću se razvukao osmeh.

„Veliki dan za srpski fudbal i veliki uspeh, ovo je poklon naciji i državi.

„Čestitam momcima, koji su trčali, borili se, nisu se predavali i kad smo bili u rezultatskom manjku znali smo da možemo do gola“, rekao je Stojković za RTS posle meča.

Pozvao je naciju na razumevanje.

„Ovakve utakmice su psihološki vrlo teške, nije lako izdržati pritisak, ali momci su pokazali mentalitet koji treba da krasi ekipu i zasluženo idemo u Nemačku“, rekao je on.

Srbija je kvalifikacije završila kao drugoplasirana u Grupi G.

Pobedila je po dva puta Crnu Goru i Litvaniju, izgubila je oba meča od Mađarske i dva puta odigrala nerešeno sa Bugarskom.

U isto vreme, u Budimpešti su igrale Mađarska i Crna Gora.

Crna Gora je vodila posle prvih 45 minuta, a Mađari su u nastavku preokrenuli i potvrdili prvu poziciju u grupi.

Tabela Grupe G: Mađarska 18 bodova, Srbija 14, Crna Gora 11, Litvanija 6, Bugarska 4 boda.

Ko se sve plasirao na EP

Evropsko prvenstvo biće održano od 14. juna do 14. jula 2024. u Nemačkoj i učestvovaće 24 reprezentacija.

Osim domaćina Nemačke, koja je automatski učesnik Evropskog prvenstva, i Mađarske i Srbije, plasman su za sada obezbedili i: Albanija, Austrija, Belgija, Češka, Danska, Engleska. Francuska, Italija, Holandija, Hrvatska, Portugal, Rumunija, Škotska, Slovačka, Slovenija, Španija, Švajcarska i Turska.

Italija, aktuelni evropski šampion, u ponedeljak uveče odigrala je nerešeno, 0:0, u odlučujućem meč protiv Ukrajine u Grupi C i plasirala se na turnir u Nemačkoj.

U plej-ofu, odnosno razigravanju biće određena još tri učesnika završnog turnira.

Žreb za određivanje grupa na EP biće 2. decembra u Hamburgu.

Kako izgledaju šeširi pred žreb?

Srbija je u poslednjem, četvrtom šeširu, što znači da može da dobije grupu u kojoj su najjače evropske reprezentacije.

Moguće je da će joj jedan od protivnika biti i Albanija.

• Šešir 1: Nemačka, Portugal, Francuska, Španija, Belgija i Engleska
  • Šešir 2: Mađarska, Turska, Rumunija, Danska, Albanija i Austrija
  • Šešir 3: Holandija, Škotska, Hrvatska, Slovenija, Slovačka i Češka
  • Šešir 4: Italija, Srbija, Švajcarska i tri reprezentacije koje će biti određene u razigravanju

Parovi polufinalnih mečeva u baražu:

• Polufinale: Gruzija – Luksemburg, Grčka – Kazahstan (pobednici ova dva para igraju meč za plasman)
  • Polufinale: Izrael – protiv Ukrajine/Islanda, Bosna i Hercegovina protiv Finske/Ukrajine (pobednici ova dva para igraju meč za plasman)
  • Polufinale: Poljska- Estonija, Vels protiv Finske ili Ukrajine ili Islanda

Srbija – Bugarska: Dečji hor i kardinalne greške

Srbija, deca, zastave Srbije

Pune tribine dece na novom stadionu u Leskovcu

Zbog kazne koju je ranije izrekla Evropska fudbalska unija (UEFA), kako je obrazloženo uvredljivog i rasističkog skandiranja u prethodnoj utakmici protiv Crne Gore, u Leskovcu su na tribinama bili samo mlađi od 14 godina.

Pred utakmicu je kazna ublažena, pa su stariji mogli na zapadnu tribinu, a među njima su bili predsednici Srbije i Republike Srpske Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, i još jedan Aleksandar – predsednik UEFA Čeferin.

Na krilima horske podrške dečjih glasova, fudbaleri Srbije su od početka utakmice krenuli u ofanzivu i posle samo 15 minuta poveli su 1:0, golom defanzivca Miloša Veljkovića.

Posle kornera, Nemanja Gudelj je udario loptu glavom, golman Bugarske Danijel Naumov odbio, a na nju je natrčao Veljković i glavom je ubacio u mrežu.

Bio je to prvi gol Veljkovića u dresu reprezentacije, a ovo mu je bila 29. utakmica.

Ali Bugari, koji su odigrali najlošije kvalifikacije za neko veliko takmičenje u novijoj istoriji, zapretili su desetak minuta kasnije.

Najbolji bugarski igrač Kiril Despodov sjajno je šutirao sa ivice šesnaesterca, ali je prečka spasila Srbiju.

Srbija je nastavila da napada u talasima, ali malo ko je posle vođstva očekivao da će „orlovi“ morati da se čupaju.

Srbija, fudbalska reprezentacija Srbije

Veljković proslavlja gol

„Da ne budemo opet vreća za udaranje“

Potpuno se raspala igra Srbije u drugom poluvremenu, a Bugari, koji do ovog meča nisu imali nijednu pobedu, preokrenuli su sve u svoju korist.

Nekoliko akcija Bugarske pokazale su da u odbrani Srbije duva promaja i da će za Evropsko prvenstvo „orlovi“ morati mnogo bolje.

Ili, kako je rekao bivši fudbaler, a sada stručni konsultant Rade Bogdanović: „Da u Nemačkoj ne dozvolimo da budemo vreća za udaranje kao na Svetskom prvenstvu“.

Upravo su zahvaljujući greškama srpskih igrača, Bugari izjednačili u 59. minutu.

Katastrofalno je odigrao Filip Kostić koji je, umesto da pusti loptu golmanu Vanji Milinković-Saviću, samo odbio do Ruseva koji je oštrim udarcem po zemlji pronašao put do mreže Srbije.

fudbaleri Bugarske, Bugarska

Reuters/Zorana Jevtic
Rusev proslavlja gol

Samo deset minuta kasnije, nova kardinalna greška igrača Srbije i nova kazna.

Vezista Miloš Lukić je propustio loptu na sredini terena i omogućio Bugarima kontranapad, koji je u gol pretvorio Kiril Despodov.

Olakšanje Srbiji doneo je još jedan defanzivni fudbaler.

Srđan Babić je u 82. minutu iskoristio sjajan korner Dušana Tadića i glavom savladao bugarskog golmana.

Kakvo olakšanje za navijače Srbije i Dragana Stojkovića-Piksija.

Babić sa saigračima proslavlja gol za izjednačenje

Dragan Stojković će najverovatnije predvoditi nacionalni tim i na EP u Nemačkoj.

Njemu ugovor sa Fudbalskim savezom ističe u januaru, ali postoji klauzula u ugovoru da se automatski produžava ako se nacionalni tim plasira na Evropsko prvenstvo.

„Da, postoji ta klauzula i to je to“, rekao je kratko Stojković na konferenciji za novinare posle utakmice u Leskovcu.

Piksi, Dragan Stojković

Selektor srpske reprezentacije Dragan Stojković i njegov bugarski kolega Ilijan Ilijev

Vučić: Nacionalni stadion do decembra 2026.

Vučić, Dodik, Čeferin

Dodik, Vučić i predsednik UEFA Aleksandar Čeferin na tribinama stadiona u Leskovcu

U danu kada je Srbija igrala odlučujući meč za plasman na Evropsko prvenstvo, šef drćave Aleksandar Vučić saopštio je da će Nacionalni stadion u Beogradu biti izgrađen do 1. decembra 2026. godine.

Rekao je i da je Srbija već podnela kandidaturu da bude domaćin finalne utakmice Lige Evrope za sezonu 2026/27. na Nacionalnom stadionu u prigradskom beogradskom naselju Surčin.

Liga Evrope je drugo po kvalitetu takmičenje evropskih klubova.

Koliko košta izgradnja Nacionalnog stadiona još nije poznato.

List Danas je 2022. godine objavio procenu da će troškovi iznositi najmanje 540 miliona evra, podatak koji zvaničnici nisu potvrdili.

Poređenja radi, stadion Lusail izgrađen za potrebe Svetskog prvenstva u fudbalu u Kataru koštao je oko 720 miliona evra.

Čekanje dugo 24 godine

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo ljubiteljima fudbala u Srbiji u poslednje dve decenije samo su donosile bol.

Poslednji meč na evropskom prvenstvu odigran je 25. juna 2000. protiv Holandije, u četvrtfinalu turnira održanog u Belgiji i Holandiji, kada se SRJ nije se dobro provela – bilo je 6:1 za „lale“.

Počasni gol za „plave“ postigao je Savo Milošević u 92. minutu.

Posle toga je usledio niz neuspeha.

U kvalifikacijama za Euro 2004. u Portugalu tadašnja državna zajednica Srbije i Crne Gore bila je treća, u grupi sa Italijom i Velsom.

Po SCG bili su kobni Azerbejdžan i napadač Gurban Gurbanov, koji im je prvo doneo remi u Podgorici (2:2), a potom i pobedu kod kuće 2:1.

Četiri godine kasnije, u kvalifikacijama za Euro u Austriji i Švajcarskoj, Srbija je takođe bila treća, iza Poljske i Portugala, kao i 2012. iza Italije i Estonije.

Iz trke za put na turnir u Poljskoj i Ukrajini pamti se poslednji meč protiv Slovenije u gostima, koji je Srbiju u slučaju pobede vodio u baraž, ali je poražena 1:0.

Nemanja Vidić, u to vreme jedan od najboljih defanzivaca sveta, tada je promašio penal.

Potom su 2016. usledile kvalifikacije za Euro u Francuskoj, koje je obeležio slučaj dron i prekid meča protiv Albanije u Beogradu.

Susret je registrovan 0:3, Srbiji su oduzeti bodovi i nije imala šanse za plasman na završni turnir, čemu je bila najbliža 2020. godine.

„Orlovi“ su i tada bili treći, iza Ukrajine i Portugala, što im je donelo put u baraž, gde je posle pobede nad Norveškom usledio direktan duel sa Škotskom za plasman na Euro.

Međutim, Škoti su poveli u 52. minutu preko Kristija, da bi Luka Jović u 90. doneo izjednačenje i produžetke.

Usledili su penali, odlučeni promašajem Aleksandra Mitrovića, pa je Srbiji i tada izmaklo Evropsko prvenstvo.

Jugoslavija – srebra i zabrana pred rat

Najveće reprezentativne uspehe nekadašnja Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija je ostvarivala upravo na evropskim prvenstvima.

To znači dva srebra na EP 1960. i 1968. godine.

Lepu priliku za odličan plasman Jugoslavija je imala i 1992. u Švedskoj, kada je imala odličan tim, predvođen Draganom Stojkovićem, Dejanom Savićevićem, Predragom Mijatovićem i Sinišom Mihajlovićem i drugim velikanima.

Međutim, krvavi rat i raspad zemlje uveliko je bio u toku, zbog čega je Jugoslavija deset dana pred turnir diskvalifikovana.

Umesto nje u Švedsku je otišla Danska – i osvojila Evropsko prvenstvo.

Pogledajte video o Piksiju: Od igrača sa Pasi poljane do selektora Srbije

Novi selektor srpskih fudbalera Dragan Stojković Piksi karijeru je počeo u rodnom Nišu.