Ratko Mladić

Getty Images

Bivši general Vojske Republike Srpske Ratko Mladić, koji je u Hagu prvostepeno osuđen za genocid u Srebrenici i niz zločina protiv čovečnosti, gostovao je putem telefona u jutarnjem programu televizije „Hepi“, a u sudu je zbog toga pokrenuta istraga.

U Hagu kažu da istražuju kako je do ovoga došlo.

„Pritvorenici nemaju pravo da razgovaraju sa medijima bez dozvole suda“, rekla je za BBC Helena Egelston, portparolka Mehanizma za međunarodne krivične sudove – koji je preuzeo tekuće procese nakon gašenja Međunarodnog tribunala za ratne zločine. „Reč je o verovatnom kršenju Pravilnika o pritvoru i pokrenuli smo istragu o tome“.

Ona je objasnila da pritvorenici mogu bez ograničenja da komuniciraju sa članovima uže porodice putem telefonske govornice instalirane u zajedničkim prostorijama pritvorske jedinice, ali da im nije dozvoljeno da poseduju i koriste mobilne telefone,

U studiju su pored voditelja Milomira Marića gosti bili Mladićev sin Darko i lider radikala Vojislav Šešelj, pravosnažno osuđen na deset godina zatvora zbog zločina protiv čovečnosti počinjenih devedesetih.

Povod je bio beogradska promocija knjige „General Mladić: Poslednja bitka, uspomene intervjui i dokumenti“ u kojoj je između ostalih učestvovao poslanik Državne dume Ruske federacije Pavel Dorohin, koji je takođe gostovao u emisiji.

Nešto posle osam ujutru, Darko Mladić je mobilnim telefonom pozvao oca u Hag, gde se žalbeni postupak pred upravo privodi kraju.

Osuđeni general se odazvao, nakon čega je putem spikerfona uključen u program.

„Ljubi vas deda Ratko“, poručio je gostima u studiju.

Mladić se nakon toga šalio na račun Šešelja, za koga je rekao da treba da smrša, a pohvalio se i da ga je redovno pobeđivao u šahu dok su obojica bili u pritvoru.

Sem toga se na ruskom zahvalio Dorohinu: „Poseban pozdrav za Rusiju. Pozdravi Komunističku pariju sovjetsku, pardon, Ruske federacije“, rekao je on.

Spomen groblje žrtvama Srebrenice

Getty Images
Spomen groblje žrtvama Srebrenice

U Srbiji se niko od zvaničnih organa nije oglasio, a dosad nisu reagovala ni novinarska udruženja, iako je očigledno reč o kršenju osnovnih etičkih pravila novinarstva, ali i propisa kojima se suzbija govor mržnje.

Kako žive i rade ratni zločinci na Balkanu

Dunja Mijatović: „Srebrenicu ne smemo da zaboravimo“

U članu 17 Pravilnika o zaštiti ljudskih prava u oblasti pružanja medijskih usluga državnog regulatornog tela piše sledeće:

„Informacije u vezi sa nacionalnim, etničkim, rasnim ili verskim sukobima emituju se nakon temeljnog ispitivanja činjenica u vezi sa takvim sukobima i na način kojim se doprinosi razvoju duha tolerancije i ne ugrožava očuvanje ili uspostavljanje reda i mira.

U smislu stava 1. ovog člana, naročito nije dozvoljeno u vezi sa nacionalnim, etničkim, rasnim ili verskim sukobima objavljivati informacije na senzacionalistički način ili na način kojim se povređuje zabrana govora mržnje“.

Iako regulatorno telo ima ovlašćenja da kazni, pa čak i oduzme nacionalnu frekvenciju zbog teških kršenja Pravilnika, Televizija Hepi već godinam krši nekažnjeno krši deo pravilnika u kome se zabranjuje emitovanje pornograskih sadržaja van noćnih termina.

„Ovo je utrljavanje soli u ranu ne samo žrtvama genocida u Srebrenici i ostalih zločina, nego svim građanima Srbije koji te zločine osuđuju“, rekao je za BBC Marko Kmezić, predavač na Centru za jugoistočnoevropske studije pri Univerzitetu u Gracu.

Na današnjoj promociji knjige o Mladiću učesnici su negirali da je Mladić počinio bilo kakve zločine.

„Knjigu smo predstavili predsedniku Putinu, stavio u svoju biblioteku i zadovoljan je onim sto u njoj piše“, rekao je Pavel Sergejevič Dorohin, poslanik u Državnoj dumi Ruske federacije.

Za srpske biblioteke, izdanje na srpskom jeziku za sada nije dostupno, a knjiga je u Rusiji na ruskom jeziku dostupna u onlajn prodavnicama.

Zato se istoričarka Jelena Guskova izvinila prisutnima zbog toga što prisutni na promociju nisu dobili primerak knjige.

„Teška pošiljka iz Rusije – doneli smo samo nekoliko knjiga, ali sledeći put ćemo deliti“.

Ona je dodala da će knjiga uskoro biti prevedena na srpski jezik.

Darko Mladić rekao je da će srpsko izdanje knjige finansijski pomoći Gradska uprava Novog Sada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari