Apple boss Tim Cook

BBC
Šef Epla Tim Kuk

Američki tehnološki gigant Epl (Apple) izbacio je verziju 14.5 operativnog sistema iOS za ajfon (iPhone) i ajped (iPad) uređaje.

Najveća novina biće funkcija koja reguliše sakupljanje podaka o aktivnostima korisnika Eplovih uređaja (App Tracking Transparency function).

Ova promena omogućava korisnicima da se „prijave“ ukoliko žele da dozvole kompanijama da prikupljaju podatke o njihovim onlajn aktivnostima.

Otključavanje telefona dok nosite masku

Eplov novi operativni sistem dozvoliće vam da otključate vaš ajfon dok nosite zaštitnu masku na licu pod jednim uslovom.

Eplov sistem otključavanja putem prepoznavanja lica neće funkcionisati za sve vlasnike ajfona, već samo za one koji istovremeno poseduju i Eplov sat (Apple Watch).

„Ako imate otključan Eplov sat na ruci koji je na određenoj udaljenosti od vašeg ajfona, moći ćete da otključate telefon pogledom na ekran i sat će vam poslati vibrirajući signal da vas obavesti o tome“, kažu iz kompanije.

Iskorak u transparentnosti kod prikupljanja podataka

Prilikom instalacije novih aplikacija, korisnici Eplovih uređaja imaće priliku da dozvole ili zabrane toj aplikaciji da prikuplja podatke o njihovim aktivnostima na internetu.

Ti podaci se koriste za kreiranje i plasiranje reklama koje ciljaju uži krug korisnika na osnovu njihovog ponašanja na internetu, kao što to radi Fejsbuk (Facebook).

Fejsbuk je javno lobirao protiv ovih promena, jer će kompanija zaraditi manje novca od prodaje reklamnog prostora ukoliko ima manje informacija o vama.

Mnogi preispituju razloge zbog koji Epl uvodi ove promene.

Ako vlasnici aplikacija i veb platformi ne mogu da zarade dovoljno od reklama, onda bi mogle da se odluče da počnu da naplaćuju usluge, a Epl takođe zarađuje od toga.


Analiza Rorija Selan-Džonsa

saradnik iz oblasti tehnologije

Prethodne večeri sam instalirao iOS 14.5 verziju poput miliona drugih sa željom da saznam kako izgleda Eplov vrli novi svet u kome su naši podaci zaštićeni.

Međutim, ništa se nije dogodilo.

Nijedna od stotina aplikacija koje koristim nije zatražila moju saglasnost za praćenje podataka.

Pokušao sam i da instaliram nove, ali ponovo – ništa, nula.

Opcija „dozvoli aplikacijama da zatraže saglasnost za prikupljanje podataka“ u podešavanjima bila je uključena, ali je samo jedna aplikacija bila na listi i to striming platforma za koju mi se čini da je apdejtovana prethodne večeri.

Iako sam izabrao tu opciju, čini se da će praćenje podataka biti isključeno sve dok same aplikacije pošalju zahtev i pozovu vas da ga prihvatite.

Iz kompanije Fejsbuk rekli su da planiraju da uvedu dodatne prozore pomoću kojih će korisnicima biti objašnjeno zbog čega je prikupljanje podataka o onlajn aktivnostima dobro, kao i način na koji ono pomaže malim kompanijama da opstanu.

Kako bilo, veliki sistem za skupljanje podataka, koji prati svaki vaš korak putem aplikacija koje koristite, biće stavljen van funkcije za sve one koji instaliraju novu verziju Eplovog softvera.

Ono što ostaje nejasno jeste da li će ga i u kojoj meri korisnici ili vlasnici aplikacija ponovo uključiti.

Mnogi će se možda i okrenuti drugim vidovima oglašavanja, smatrajući da je postojeći prošao zenit.


Novi emotikoni

Epl je predstavio nekoliko novih emotikona u najnovijem ažuriranju.

Na primer, korisnici će moći da izaberu različite boje kože za emotikone – „par koji se ljubi“ i „par sa srcem“.

„Dodatni emotikoni uključuju lice koje ispušta uzdah olakšanja, lice sa očima u obliku spirala, goruća srca, lice u oblacima, povređeno srce i ženu sa bradom“, kažu iz tehnološkog giganta sa sedištem u Kaliforniji.

Siri

Iz kompanije poručuju da će Siri, virutelni asistent kontrolisan glasom, postati raznovrsniji posle instalacije novog ažuriranja.

„Siri više neće imati standardizovan glas, već će korisnicima u okviru početnih podešavanja biti ponuđeno da odaberu glas koji će im se u budućnosti obraćati“, objašnjavaju iz Epla.

Novine koje donosi ažuriranje ilustruju posvećenost ovog tehnološkog giganta promovisanju različitosti i inkluziju, smatraju oni.

„Korisnici će sada moći da izaberu između više opcija na engleskom jeziku.

„Novi zvuci aplikacije Siri nastali su korišćenjem tehnologije za prevođenje teksta u zvuk, koja doprinosi tome da sve zvuči neverovatno prirodno“, kažu u Eplu.

S druge strane, kompanija se suočila sa brojnim kritikama u Kini, gde se dobar deo Eplovih uređaja i proizvodi.

Kritičari smatraju da je kalifornijski tehnološki gigant trebalo da glasnije osudi tretman na koji je naišla manjinska etnička grupa Ujgura u toj zemlji, te da bi kompanija trebalo da podržava različitost kako u Sjedinjenim Državama, tako i u inostranstvu.

ErTags (AirTags)

Nova verzija operativnog sistema će uključiti i ErTags, mali disk koje može da se zakači za ključeve ili stavitu novčanik.

Ukoliko ga izgubite, moći ćete da ga pronađete preko aplikacije Find My.

Možda će vas podsetiti na jedan drugi proizvod koji se već nalazi na tržištu – Tajl (Tile).

Prošle nedelje, američki Senat održao je saslušanje posle tvrdnji da je Epl iskoristio ideju koju je Tajl već razvio.

„Zdrava konkurencija je dobrodošla, ali Eplovo viđenje tržišnog nadmetanja je napravedno“, pojašnjava Kirsten Dejru, generalna savetnica u komapniji Tajl.

Istakla je i da Epl ne želi da dozvoli Tajlu da koristi tehnologiju aplikacije Find My, što po njenom mišljenju stavlja ErTags u povoljniju poziciju.

Epl, međutim, smatra da se dva proizvoda razlikuju.

„Naš proizvod nije kopija Tajlovog uređaja. On je veoma razlikuje od svega dostupnog na tržištu“, podvlači Kajl Endir, šef Eplovog sektora za žalbe.

Pratite Džejmsa Klejtona na Tviteru @jamesclayton5


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari