laborant s epruvetom krvi

Getty Images

Jednostavan test krvi može da otkrije više od 50 vrsta raka, čak i pre pojave bilo kakvih znakova ili simptoma bolesti, kažu naučnici.

Ovaj test mogao bi da pomogne u dijagnostikovanju tumora u ranim stadijumima kada ih je lakše lečiti, nadaju se stručnjaci.

Naučni tim navodi da se 99 odsto pozitivnih rezultata na rak utvrđenih testom pokazalo kao tačno. Ipak, biće ključno uveriti se da tokom testiranja neki slučajevi ne prolaze neprimećeno, dajući lažnu nadu da je sve u redu.

Lekari već koriste testiraju ovaj metod na pacijentima, ali potrebna su dodatna istraživanja, navodi se u naučnom časopisu Anali onkologije (Annals of Oncology).

Dosadašnji podaci pokazuju da je test pouzdaniji u otkrivanju uznapredovalih stadijuma bolesti nego onih na samom početku, što može ograničiti njegovu primenu.

Kako test funkcioniše?

Test detektuje tragove hemijskih promena u fragmentima genetskog koda – DNK koji nije u ćelijama – koji iz tumora dospevaju u krvotok.

Istraživači sa Instituta za rak Dana Farber i Harvardove medicinske škole, radeći sa kolegama iz Velike Britanije sa Instituta Fransis Krik i Univerzitetskog koledža u Londonu, testirali su više od 4.000 uzoraka pacijenata od kojih su neki imali rak, a neki ne.

Istraživanje je obuhvatilo više od 50 vrsta raka, kao što su rak creva, pluća i jajnika.

A u 96 odsto slučajeva, test je precizno otkrio vrstu raka.

MladiCe su nedavno pokrenule onlajn savetovalište za decu i mlade obolele od raka.
The British Broadcasting Corporation

Šta kažu stručnjaci?

Studiju finansira Grejl, proizvođač testova krvi.

Jedan od glavnih istraživača, profesor Geof Oksnard, kaže da „izgleda da ovaj test krvi zadovoljava sve karakteristike da bi se koristio u široj upotrebi, kao skrining za više vrsta raka“.

„Svi se pitaju kada će test poput ovog biti spreman za upotrebu.

„Na osnovu uspešne kliničke validacije na hiljadama pacijenata, test je već stavljen u ograničenu upotrebu u kliničkim ispitivanjima.

„Ali pre nego što uđe u širu upotrebu, verovatno će biti potrebno videti rezultate kliničkih studija kao što je ova da bismo u potpunosti razumeli kako se test pokazao.

„Ono što je sigurno jeste da se oblast brzo razvija, što uliva nadu da će otkrivanje raka putem krvi postati stvarnost.“

Doktor Dejvid Krozbi, šef istraživanja u Velikoj Britaniji, kaže da „otkrivanje karcinoma u najranijim fazama, kada je bolest najmanje agresivna i kada je izlečiva, ima ogroman potencijal za spasavanje života i očajnički su nam potrebne tehnološke inovacije koje bi taj potencijal mogle da pretvore u stvarnost“.

„Iako je ovaj test još u ranoj fazi razvoja, prvi rezultati su ohrabrujući.

„Ako bi test mogao da se podesi tako da bude efikasniji u detektovanju karcinoma u najranijim fazama, mogao bi postati alat za rano otkrivanje raka.

„Međutim, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se poboljšala sposobnost testa da prepozna ranu fazu raka, a moramo da nastavimo da istražujemo kako bi test mogao biti efikasan u realnim uslovima“, kaže Krozbi.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected].

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari