President Recep Tayyip Erdogan of Turkey

Reuters
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan imao je jasnu poruku za Švedsku posle spaljivanja Kurana

Nekoliko dana nakon što je primerak Kurana, svete muslimanske knjige, spaljen na protestu u Stokholmu, iz Turske je poručeno Švedskoj da ne bi trebalo da očekuje podršku kandidaturi za članstvo u NATO-u.

Švedska je zajedno sa Finskom podnela zahtev za pridruživanje zapadnoj vojnoj alijanski nakon što je Rusija napala Ukrajinu, ali je potrebna da Turska, koja je već članica, to odobri.

Tokom januara, u Švedskoj je najpre obešena lutka u liku turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana na protestu Kurda, da bi pre nekoliko dana ispred ambasade Turske u Stokholmu ultradesničkarska grupa spalila primerak Kurana.

„Švedska ne treba da očekuje od nas podršku za NATO“, rekao je Erdogan u reagovanju u ponedeljak.

„Jasno je da oni koji su naneli ovakvu sramotu ispred ambasade naše zemlje ne mogu više da očekuju bilo kakvu blagonaklonost od nas u vezi sa njihovim zahtevom za ulazak u NATO“, poručio je.

Subotnji protest, ali ne i spaljivanje knjige, prethodno su odobrile švedske vlasti.

Protest ultradesničarskog političara iz jedne danske stranke koji je spalio Kuran, Erdogan je okarakterisao kao bogohuljenje koje se ne možete opravdati slobodom govora.

Švedske vlade su takođe kritikovale protest.

„Švedska ima široku slobodu izražavanja, ali to ne znači da švedska vlada ili ja podržavamo takva mišljenja“, rekao je u subotu švedski ministar spoljnih poslova Tobijas Bilstrom.


Ovo nije prvi put da krajnje desničarski političar Rasmus Paludan, koji je na čelu danske antiislamske Stram Kurs (Tvrdokorni), spaljuje Kuran.

U aprilu 2022. godine, posle spaljivanja Kurana, izbili su veliki neredi širom Švedske, koji su rezultirali hapšenjem više od 40 audi.

Muslimani smatraju Kuran svetom Božjom rečju i svaku namernu štetu ili pokazivanje nepoštovanja prema njemu smatraju duboko uvredljivim.

Rasmus Paludan u Danskoj je pre tri godine osuđen na mesec dana zatvora zbog različitih prekršaja, među kojima je i rasizam.

Paludan je pokušavao da organizuje spaljivanje Kurana i u drugim evropskim državama.

Na izborima u Danskoj 2019. godine, Paludan je predstavljao stranku Stram Kurs koja je dobila 1,8 odsto glasova, ne uspevši da osvoji poslanički mandat.

Spaljivanje Kurana u aprilu prošle godine izazvalo je burna reagopvanja, pogotovo muslimanskih zemalja.

Ministarstvo spoljnih poslova Iraka pozvalo je na razgovor otpravnika poslova švedske ambasade u Bagdadu.

On je upozoren da nedavni incidenti mogu da imaju „ozbiljne posledice“ na odnose Švedske i muslimanskih država.

Saudijska Arabija je osudila „neke ekstremiste u Švedskoj zbog namerne uvrede Kuranu i provociranja i huškanja protiv muslimana“.


Odgovarajući na Erdoganove izjave u ponedeljak, Bilstrom je rekao da želi da razume šta je turski lider rekao pre nego što komentariše.

„Švedska će poštovati sporazum Švedske, Finske i Turske u vezi sa našim članstvom u NATO-u“, dodao je on.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da je sloboda izražavanja „dragocenost“ u zemljama NATO-a i da ovi akti, iako neprikladni, nisu „automatski nezakoniti“.

Turska, većinski muslimanska zemlja, osudila je kao „potpuno neprihvatljivu“ odluku švedske vlade da dozvoli protest.

„Niko nema pravo da ponižava svece“, rekao je Erdogan u televizijskom obraćanju u ponedeljak.

„Kada nešto kažemo, kažemo iskreno, a kada nas neko obeščasti, onda ga stavljamo na njegovo mesto“.

Ministar odbrane Hulusi Akar rekao je da je Turska otkazala posetu njegovog švedskog kolege Pala Jonsona nakon što je „uočio da nisu preduzete nikakve mere zbog… odvratnih protesta“.

Talas ranijih poseta švedskih najviših ministara glavnom gradu Turske Ankari pobudio je nadu da bi poseta mogla da ublaži prigovore na prijem Švedske.

Turska kao članica NATO-a može da blokira pridruživanje druge zemlje, a već je postavila nekoliko zahteva Švedskoj, između ostalog i izručenje nekolicine Kurda za koje tvrdi da su teroristi.

Ranije ovog meseca, švedski premijer je rekao da kurdski demonstranti u Stokholmu koji su obesili lutku sa likom turskog predsednika pokušavaju da sabotiraju švedsku aplikaciju za NATO.

Švedski ministar označio je taj čin kao neprihvatljiv, ali je Turska rekla da osuda nije dovoljna.

NATO

BBC

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari