Ćacilend umesto univerziteta 1Foto: Miloš Tešić/ATAImages

Formiranjem radne grupe za promenu Zakona o visokom obrazovanju, stvoren je prvi uslov za devastaciju visokoškolskog obrazovanja u Srbiji, koji otvara nekoliko pitanja.

Da li će se promenom Zakona o visokom obrazovanju dati zakonski okvir stranim univerzitetima da izdaju diplome bez akreditacije Nacionalnog tela za akreditaciju Republike Srbije (NAT/RS)? Da li će se omogućiti da se iz budžeta Republike Srbije daju subvencije za stipendije stranim univerzitetima koji neće biti akreditovani od strane NAT/RS? Da li će finansije biti centralizovane što će voditi ka smanjenju plata, ali i radnih mesta na državnim univerzitetima?

Ako dođe do ovih promena zakona, da li će one otvoriti vrata menadžerima na fakultetima koji će kontrolisati poslovanje sa širim ingerencijama od dekana i nastavno-naučnih veća?

Drugi deo koji je problematičan je sam sastav radne grupe, koju čine dva SNS ministra Dejan Vuk Stanković i Bela Balint, rektor Univerziteta u Novom Sadu Dejan Madić, jedna od tzv. studenata koji žele da uče, Margareta Smiljanić i još dosta ljudi bliskih SNS-u.

Da sve bude još gore, aktuelni režim je u radnu grupu uvrstio i rektora BU Vladana Đokića, i to bez njegovog znanja, kako je i sam rektor izjavio.

Očigledno je da se ovim Nacrtom zakona žele iskoristiti blokade fakulteta kao izgovor aktuelnom režimu da sprovedu uništenje visokoškolskog obrazovanja u Srbiji, što im je bio cilj i pre blokada, dovođenjem inostranih fakulteta i izdvajanjem budžetskih sredstava za te fakultete.

Nažalost, opravdana je sumnja da u Srbiju neće doći Harvard, Oksford, Kembridž ili Lomonosov, već neki evropski i svetski „megatrendovi“, koji će školovati ćacije umesto stručnjaka.

Na svima nama, građanima Srbije, je da to sprečimo, jer će u suprotnom znanje biti potpuno devastirano i nakon 200 godina izgradnje univerziteta, možemo svedočiti njegovom uništenju.

Autorka je prosvetni radnik, članica Predsedništva Dveri

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari