Čija je sve čestitka Vučiću na pobedi izostala iz sveta? 1Foto: Beta/AP/Darko Vojinović

Sličan se sličnom raduje, ili kako bi Latini rekli Similis simili gaudet. Srbi bi još dodali: Svaka krpa nađe zakrpu. Da ova poslovica ima uporište u životu potvrđuje i činjenica da je pobedu Aleksandru Vučiću i Srpskoj naprednoj stranci među prvima čestitao regionalni autokrata, mađarski premijer Viktor Orban.

„Srbija se neće zaustaviti. Čestitke predsedniku Vučiću i članovima njegove liste na njihovoj ubedljivoj pobedi“, napisao je Orban na društvenoj mreži.

Vučiću je čestitku uputio još jedan autokrata, predsednik Azerbejdžana Ilhan Alijev.

„Izborni rezultati jasno odražavaju visoko uvažavanje i podršku vašeg naroda politici koju sprovodite za razvoj i prosperitet Srbije, pokazujući značajno poverenje koje imaju u vas“, naveo je Alijev u pismu čestitke Vučiću.

Međutim, osim „odomaćenog“ Milorada Dodika i Bojka Borisova, bivšeg premijera Bugarske, Vučić ne može da se pohvali aplauzima i čestitkama iz regiona.

Na prste jedne ruke može da izbroji i čestitke svetskih državnika, čak i iz onih zemalja u koje se godinama kleo da su najbolji prijatelji Srbije.

Dozu opreza pokazala je ovog puta i zvanična Moskva, pa je umesto čestitke stigla samo izjava portparola Kremlja Dmitrija Peskova, da Rusija pomno prati i pozdravlja uspeh stranke predsednika Srbije.

Ćuti i nekadašnji veliki prijatelj naprednjaka Aleksandar Lukašenko, predsednik Belorusije, koji je ne tako davno predsednika Srbije optužio za političko licemerje.

Za razliku od ranijih izbora kada je pobedu predsedniku Srbije čestitao lično predsednik Kine, Si Đinping, ovoga puta čestitka je došla sa nešto nižeg nivoa, iz Ministarstva spoljnih poslova Kine.

„Čestitamo Srbiji na nesmetanom održavanju parlamentarnih i lokalnih izbora. Verujemo da će Srbija, pod vođstvom predsednika Vučića i nove Vlade Srbije, nastaviti da napreduje u nacionalnoj izgradnji“, navodi se u čestitki kineskog MSP-a.

Mnogi se još sećaju kada je pre dvanaest godina Evropska unija u zajedničkom saopštenju Evropske komisije i Evropskog saveta, tri sata pre zatvaranja birališta, čestitala Tomislavu Nikoliću pobedu na predsedničkim izborima u Srbiji.

Takve čestitke iz Evrope danas nema. I ne samo da nema čestitki, nego nema ni reakcija na izbore u Srbiji.

Osim jedne koja je sažeta u trideset sekundi i u kojoj portparolka Evropske komisije Ana Pisonero tvrdi da se EU neće izjašnjavati o izborima u Srbiji dok misija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju i Kancelarija za ljudska prava i demokratske insttucije (OEBS/ODIHR) ne iznesu preliminarne rezultate.

Čestitke Vučiću nisu stigle ni od Emanulela Makrona, francuskog predsednika, za koga on tvrdi da mu je prijatelj sa kojim je sate i sate proveo u sadržajnom razgovoru, ali ni iz Nemačke, čije je ministarstvo spoljnih poslova izbore u Srbiji okarakterisalo kao sporne. Nema čestitanja ni iz Italije, čija je premijerka boravila u Srbiji baš neposredno pred naše izbore.

Izgleda da Vučić podršku iz sveta može da broji sitno i da se pohvali samo čestitkama onih država u kojima ili nema opozicije, ili je sloboda medija toliko kontrolisana da opozicione stranke gotovo da nemaju priliku da se vide.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari