Kočnica za populističke ideje 1

Završeni su izbori u Nemačkoj. U vreme kampanje za Bundestag, u Nemačkoj, ali i drugde, govorilo se da je to najdosadnija kampanja do sada, kao i da nije bilo prave debate kandidata.

Naravno, ono što je važnije od same kampanje je to kojim putem Nemačka, ali i Evropska unija, kreće, te kakva je sudbina država u procesu priključenja, nakon objavljenih konačnih rezultata izbora za Bundestag.

Svakako, svima nama koji verujemo da sloboda svakog pojedinca u vremenu sveopšte globalizacije mora biti u prvom planu, ohrabrenje daje činjenica da je stranka nemačkih liberala (FDP) ove izbore završila sa fantastičnim rezultatom od 10,7% osvojenih glasova, čime se na velika vrata vraćaju u nemački parlament. Njihov izborni uspeh će nesumnjivo ostaviti pozitivne posledice ne samo u samoj Nemačkoj, već zasigurno i u ostatku Evrope, budući da je Nemačka supersila u evropskim, ali i svetskim okvirima. A zašto je to baš tako? Zato što su liberalne stranke uvek u društvima predstavljale čuvare vrednosti u čijem centru su isključivo sloboda i prava svakog pojedinca, bez obzira na sve razlike koje postoje? One stoje nasuprot velikim strankama koje zastupaju, pre svega, konzervativne i socijaldemokratske vrednosti, kao neka vrsta kočnice i ravnoteže u zadiranju njihovih kolektivističkih i populističkih ideja u svest svakog pojedinca, čime se u modernim društvima, pre svega, čuva osnovno pravo na takav način života koji ne ugrožava ili ograničava drugog.

Pretpostavlja se da će ovo biti kurs koji će Nemačka slediti u budućem periodu, zbog najave da ovi izbori predstavljaju kraj ere upravljanja velike koalicije konzervativaca i socijaldemokrata i pravljenja novih dogovora oko zajedničkih ciljeva važnih za dalji razvoj Nemačke i Evrope upravo sa liberalima. To nas koji živimo u društvima koja su još uvek na evropskom putu osnažuje da težimo da naše države usmerimo ka sličnom kursu, jer tako i mi dostižemo ideal modernog i uređenog društva, sa pravom pojedinca u prvom planu.

Ono što je sigurno izazvalo najviše polemike u javnosti jeste činjenica da su u nemačkom parlamentu ponovo snažno zastupljeni nacionalisti oblikovani kroz stranku Alternativa za Nemačku (AfD), koja je i u samoj javnosti već prepoznata kao ultradesničarska stranka, pre svega zbog njihovog negativnog odnosa prema Evropskoj uniji i pristiglim migrantima tokom migrantske krize koja je zahvatila celu Evropu poslednje dve godine. Ova najmlađa stranka, osnovana tek u aprilu 2013. godine, je na ovim izborima za Bundestag doživela svoj najveći izborni uspeh i sa osvojenih 12,6% glasova svakako doprinosi trendu evroskepticizma i nacionalizma, koji je u Evropi prisutan. Sa sigurnošću se može reći da su u ovom trenutku retke evropske zemlje u čijim parlamentima svoje predstavnike nemaju stranke i pokreti sa sličnom ideologijom. Ali već u nedelju uveče, nakon proglašenih rezultata izbora, jasno je da je veći deo Nemačke javnosti jedinstven u borbi protiv ponovnog širenja ovakvih ideja, prvi put nakon završetka Drugog svetskog rata. Izjave lidera svih ostalih stranaka, kao i veliki protesti građana u Berlinu i Frankfurtu, najviše govore u prilog činjenici da AfD, upravo zbog ideja koje propagira, svoju poziciju treće najjače stranke u Nemačkoj neće dugo zadržati.

Ovim izborima Nemačka je sa svojim personalizovano-proporcionalnim sistemom, naizgled komplikovanim za razumevanje, a u suštini jednostavnim i kreiranim tako da Nemačku uvek drži daleko od ultradesničarskih ideologija, uvek u prvi plan isticala principe kojima savremeni nemački narod teži, a to su, pre svih, demokratija i decentralizacija.

Autor je odbornik LDP-a i predsednik Skupštine opštine Vračar

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari