Nehumanost pod usijanim limenim krovom: Jura pod zaštitom države 1Foto: Niš moj grad

U proizvodnim halama niške fabrike Jura, u kojoj je zaposleno oko 2.700 radnika, klime ne rade ni u vreme toplotnog talasa, upozorili su ovih dana odbornici opozicione koalicije “Niš, moj grad”, pozivajući se na “dojave” zaposlenih.

Dok su držali konferenciju za medije ispred fabrike, reka radnika iz druge smene je upravo ulazila u pregrejane montažne hale pod limenim krovom – u kojima, kako se nezvanično čuje, temperatura “prelazi 50 stepeni”, a oni rade u mokrim majicama sve dok im ne pozli, pa interveniše Hitna – ali niko od njih nije bio spreman na razgovar sa novinarima.

Tek nezvanično i usput saznajemo da se klima uključuje samo u prostorijama menadžmenta. Jura za sada ćuti.

U niškom pogonu te južnokorejske kompanije se i prošle godine, u vreme tropskih vrućina, moglo čuti da postoji zabrana uključivanja klima uređaja. Inspekcija rada joj je tada naložila da u roku od sedam dana reši problem klimatizacije. Poslovodstvo Jure u Srbiji je tada negiralo tvrdnje o ovakvoj zabrani, ali je “priznalo” da postoje kvarovi na nekima od klima, “koji će u najkraćem roku biti otklonjeni”.

Zaposleni su prethodno, opet najčešće nezvanično, govorili i o drugim lošim uslovima rada. Zbog ograničenog vremena za odlazak u toalet preporučivano im je nošenje pampers pelena, kazali su.

Mobingovani su iz najrazličitijih razloga ili im je prećeno otkazom u slučaju bolesti i trudnoće. Prekidan im je radni odnos kada su pokušavali da formiraju sindikat. Jedina sindikalna organizacija, “Sloga”, poluilegalna je, jer imena članova nije dostavila poslodavcu, a članarinu odbija preko banke umesto preko fabrike, kako bi članstvo “zaštitila od pritisaka i otkaza”.

Nehumanost pod usijanim limenim krovom: Jura pod zaštitom države 2
Zorica Miladinović, Foto Marija Janković

Inspekcija rada je, međutim, do sada više puta ocenjivala da Jura postupa u skladu sa zakonom, a da su propusti minimalni. Optužbe povodom uslova rada negiralo je ne samo poslovodstvo kompanije, već i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je poručio da je Jura “najbolja fabrika”, da je “ponosan kako ona izgleda” i da “nigde nije video te čuvene pelene”.

Pritom je priznao da je država toj kompaniji, koja u Srbiji ima tri fabrike, uplatila subvencije za zapošljavanje radnika u iznosu “od 27 do 28 miliona evra”.

Prognostičari su, pak, i za naredne dane najavili temperaturu iznad 35 stepeni u hladu. Da li će biti potrebno da neki radnik izgubi bitku sa ekstremnom toplotom kako bi država zaustavila nehumanost ispod limenog krova njenog investicionog miljenika?

Ili je za reagovanje potrebno da radničke žrtve budu što masovnije?

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari