Društvo • 21.06.2026. 21:08
Naslovna strana za 22. jun 2026
GalerijaKlub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.
Браво ! Ако им треба узор , имају га међу просветним и здравственим радницима , људима из културе , птобуђеним грађанима и на челу свих , наша чл адост и памет , студенти који носе бакљу промена и слободе . Академија је сабрана мудрост и искуство и не сме ћутати у времену кад се поставља питање опстанка Србије .
Sam da prime 13.penziju pa će reagovati
“U ime građana Srbije…”
Autor teksta nema saglasnost da bilo sta i bilo koga pita u moje ime. Hvala
p.s. Danas bi mogao da bude manje tabloidan
Изјашњавањем против мафије академици би угрозили своја примања и положај. Нису они обавезни да буду чувари државе или борци за слободу. Они се баве науком, а тек понеко мисли о политици, народу и држави или о части и моралу. Академици су прваци у својим дисциплинама, а не у храбрости и честитости. И то је све ок и нормално.
SANU je politička stranka?
Apsolutno ste u pravu, ako oni medju nama koji nose status najumnijih ljudi nemaju šta da kažu o možda najvećoj društvenoj krizi savremenog doba države Srbije onda ti ljudi zaista ne zaslužuju da nose epitete mudrosti i znanja koje im je ovo društvo dodelilo odajući im time ličnu čast i priznanje!
Postati vrhovni sudija i dati sebi za pravo da morališemo nad tuđim postupcima je upravo ono protiv čega se borimo ili bi bar trebali da se borimo!
Davno je neki SANU, izbacio memorandum o Srbima,……
i dalje to trpimo!
jeste Sanuovci će da nešto kažu.Odma posle zagorke dolovac kojoj i ne znaš kad počne raspust a kad prestaje jer je nismo čuli godinama da je išta rekla osim onomad jedared pre par meseci kad se ticalo lično nje pa je nešto rekla i brže bolje se opez sakrila.
Ako se ne probude treba postojeći saziva Akademije raspustiti i ne dozvoliti nikome od njih reizbor
Zasto terate ljude da licni izbor ucine javnim? Da bi ste mogli da targetirate i pritiskate pojedince po potrebi. Sramota.
Bravo ! Krajnje je vreme da se “ umne glave“ probude iz zimskog sna.Prolece je odavno stiglo !
SANU je njihov.
Pa oni primaju pare od njih!Ponudite te im honorar javiće se
Za sta bi trebalo konkretno da se izjasne, koji plan i program, koje ljude u na toj listi postoji li nesto konkretno sto nude ili je sve bez imena sakriveno iza nekih plenuma, mozda za zaboravljeni Niski edikt, ne ide tako sinovac kakve garancije pruzas za to trazis i garntujes li pravnu drzavu, naslusali smo tih prica od 90-tih na ovamo, ipak to su akademici a ne veverice!
Управо тако.
Pravnu drzavu? Svi su se do sada borili za pravnu drzavu, samo pravnu na svoj nacin! Hocemo li imati dosledno postovanje donesenih zakona, manje poslanika u skupstini, sto vise personalnih izbora, vladavinu znanja, a ne povisenih tonova i tipova koji samo znaju da pricaju, postovanje rada, a ne prazne price, podele prema sposobnostima i znanju, radu i neradu! Hocemo li privatizovati Zvezdu i Pertizan ili ce nas oni i dalje muzti do besvesti, hocemo li liste privilegovanih skracinati, ukidati ili produzavati…Odgovori na ta i takva pitanja dovode do pobede na izborima! Sve ostalo je vec vidjena magla!!!
Ја сам мислила да сам грађанин Србије?
Kukavice,sramota, kako se oni mogu smatrati akademcima.
Kakav poziv, licemeri, zar oni imaju savesti, kada cute u ovakvim vremenima.
Da li je Toma Nikolić počasni član SANU?
Tako je!
SANU i SPC su deo Oskarovog sistema!!!
Svaka čast za poziv. Pošteno i racionalno, tačno nisu oni monasi pa da tihuju. Pred očima im razaraju kuću (univerzitet) gde su se dokazali i ostvarili. Red bi bio da progovore i izjasne se o stanju u društvu. U protivnom ako ćute znači odobravaju i onda su gori od ovih na vlasti. Mogu oni i za njih da se izjasne samo da progovore.
A zašto je Vaša politika jednosmerna kritika a nije da se najumniji u ovoj zemlji nateraju da se jave iz „bunkera“ Knez Mihailove.Pa najumniji i najvredniji treba da su perjanice naroda kome pripadaju.Dobitna kombinacija mudrost i mladost pa bila ona studentska radnička ili poljoprivrede tzv.seljaka.
Ovo je primer kada neko umisli da je iznad običnog naroda. To jest radnika i seljaka, koji poštenim radom zarađuju svoj hleb ne baškatećise po kabinetima. Kada oni kažu vlast dosta je. Onda će biti dosta. Dotle umišljena gospođo kako sebe nazivate intelektualci, moraćete još da sačekate.
Стари мудраци. Чекају да виде ко ће да победи. Само они остају.
Ovo je sve tačno oni nikad ništa nisu radili za Narod vide oni dokle je Država došla kao moljci samo ćute sramota.
Postoji i pravilo da se izmedju dva zla bira manje zlo. Ali koje je manje zlo od ova dva izbora koje nudi pisac članka? Ne verujem da to i on zna. Sta znači onda njegov poziv Akademiji da se izjasni koji je njen izbor? Ne znači nista osim, mozda, lične samoreklame. Da sam ja član Akademije i ja bih ćutao.
A izvinite, ko to pita? Po čijem nalogu? Ako ste kako kažete za pravdu istinu i jednakost, kakvo je to prisiljavanje i ucenjivanje da se neko izjasni, i povodom čega, bojim se da ta vaša pravda, istina ima neko čudno tumačenje, a malo mi vuče na prisilu, demokratski nema šta
Čega li se oni plaše, ćute kao zaliveni osim časnih pojedinaca koji iskazuju istinsku zabrinutost za budućnost ove dece , ovog naroda ,ove države…
Ako se SANU sad ne izjasni i ne stane na stranu mladosti, obrazovanja i budućnosti, ne zaslužuje dosadašnju poziciju i postaje gomila staraca koja se odrekla budućnosti svoje dece i unuka.
Spavaju oni duze vreme,ni luk jeli ni mirisali,oni su prerasli Akademiju nauka oni su poltroni onima na vlasti ma ko bio.Nadamo se budjenju i ocuvanjusvog integriteta ako imaju imalo časti?
Da nije možda Šešelj akademik. Ako nije po hitnom postupku da se ubaci u Akademiju. Može po dva osnova. Kao ekspert za ONO i DSZ i kao književnik (opus mu je ogroman). Kad može Matija Bećković da bude akademik može i Šešelj. Korist od njegovog „akademisanja“ bila bi nemerljiva, jer bi on Akademiju uništio, vrlo brzo, kao sve čega se dotakao. Kada završi posao onda mu treba oduzeti državljansvo Srbije i vratiti ga tamo odakle je došao. Jednim udarcem dve muve. Oslobodili bi se ludaka Šešelja i nepotrebne Akademije.
Nemoj molim vas, ba Zar vam nije jasno da svo zlo u ovom regionu potice odande, Vasa Cubrilovic, Dobrica Cosic it’d itd
Bravo! Matore kukavice ne smeju ni da zucnu. Cega se boje?
Za sve one koji se i dalje pitaju: „…za koji program, za koje predstavnike…?“
PROTIV ove vlasti, lopova, lažova, nesposobnih uhljeba, malograđanštine, neobrazovanih, Sodome i Gomore, protiv ovog ZLA!
Za to!
Studenti pobeđuju!
Oni svakako kao i SPC imaju puno pravo pa i obavezu kao „nadstranačka“ i nezavisna institucija da kritikuju način vođenja države i poteze vlasti ali da se opredeljuju za „nepoznate i neznano“ (posebno pitanje zbog čega javnost do sada nije upoznata jasno i glasno sa kompletnim programom studenata i ostalih u protestu i garancijama za sprovođenje istog) zaista nisu u obavezi jer u ovoj situaciji je potebna ozbiljnost možda više nego ikada do sada u pretežno burnoj srpskoj istoriji pretrpanoj katastrofalnim greškama.
Pošto se primarno finansiraju iz budžeta Srbije trebalo bi i da daju svoj doprinos ovakav ili onakav narodu Srbije.
ВАЛА ДОСТА ПРИЧЕ!!! ДЕЛА ХОЋЕМО!!!
Kad
Ko pita???? Kakva drskost. Kakvo nepoštovanje. Kakva nekultura? Ko pita u ime naroda srbije? Blam.
Podici ce glas samo ako im uskratite keksice koje tako revnosno umacu u caj i to engleski.
A koji su „studentski“ planovi?
Kakav tekst. Ma da li je moguće da vi bez imena i prezimena prozivate akademike SANU. Sraman tekst, nepismen i bezobrazan.
Pa realno, pise u Kuriru, Informeru i gde god, planovi su im da uniste Srbiju, da poruse sve mostove, gradove. piteve i sve sto vam u kosmarnim snovima, vasim i naseg bolesnog vodje, padne na um
Akademija srama!
@ Milanista, šta tebi smeta? Deobe, Vreme smrti, Vreme zla…
Da kritičan je momenat i SANU mora da se oglasi. Predsednik ne živi u realnom životu, realnom vremenu, normalnom okruženju…svaki dan u svojim monolozima sam sebe demantuje. Već zaboravlja šta je ranije govorio pa priča novu dijametralno suprotnu priču.
SANU je ta koja ga mora pozvati na dijalog. Na sve načine će eskivirati , hvaliće se da on njih zove aki da oni ne dmeju…samo Strpljvo svaki dan isto pitanje: Predsedniče želimo dijalog na RTSu u udarnom terminu.
Dok su se probudili mi se prezadužismo.
Cute, zato sto su nezasluzeno u Sanu, reference na sunce, I onih primljenih i onih odbijenih.
Па, кога змија уједе тај се и гуштера плаши…