Srpska spoljna politika rešila je da istestira onu narodnu da se u isto vreme ne može sedeti na dve stolice. Tačnije, pokušava da dokaže da su i te dve malo, da uz nešto spretnosti može biti prilično udobno i na četiri-pet stolica, koje su pri tom kreirali međusobno ne baš usaglašeni dizajneri.

Koliko možemo da se rastegnemo, pitanje je koje se tu postavlja. Srpska gimnastika nikada nije bila nešto na ceni, ni u svetu ni kod domaće publike. Decenijama se smatralo da smo najbolji u kolektivnim sportovima, kada jedan tuđi gol zajedno napadamo, a onaj jedan naš zajedno branimo. Aktuelni uspesi tenisera i plivača, uz retke izuzetke ipak treniranih u inostranstvu, u tom kontekstu su eksces. U gimnastici smo sami na gredi, u parteru, takmičimo se sa sobom, sa svojim limitima i borimo se za naklonost sudija. Nova situacija, i za svet i za nas.

Srbija, dakle, prema objašnjenju predsednika Borisa Tadića, hoće da se u svojim međunarodnim odnosima u isto vreme oslanja na četiri stuba – Brisel, Vašington, Moskva, Peking (po azbučnom redosledu). Takođe, ima ambiciju da jača veze s Pokretom nesvrstanih i da gradi „najbolje moguće“ odnose u regionu bivše Jugoslavije. Tu je i strategija uspostavljanja strateških partnerstava, za sada je to dogovoreno s Francuskom, Turskom i Kinom. „Dobri smo“ u isto vreme i s Nemačkom i sa Iranom, hoćemo da prijateljujemo i s Velikom Britanijom i s Libijom. Reklo bi se da, sa zanimljivim izuzetkom Albanije (susedna zemlja, s kojom nam se prepliću brojni politički i ekonomski interesi, ali zato imamo najblaže rečeno odnose međusobnog ignorisanja), Srbija pokušava da što bliže sarađuje sa svakim delom zemaljske kugle. I to ima svoju logiku, svoj smisao, sve dok diplomatska akrobatika daje rezultate u sva tri željena pravca – što brže članstvo u EU, blokada nezavisnosti Kosova i jačanje ekonomije. Dakle, ukoliko su efekti u interesu građana Srbije.

Mala zemlja poput naše treba, a možda i mora, da traži saveznike gde god ih je moguće pronaći, posebno u uslovima svetske ekonomske krize koja je zaobišla dobar broj zemalja Afrike i Azije, na čijim tržištima srpske kompanije donekle mogu biti konkurentne. Ukoliko krupni biznis iz Kine, Rusije ili Turske želi da ulaže u siromašni Priboj, Leskovac ili Kraljevo čemu ga kočiti zarad neizvesnog interesovanja neke zapadnjačke firme. Takva je, uostalom, i logika slobodnog tržišta. Šta, međutim, raditi ukoliko se interesi nekog od srpskih „međunarodnih stubova“ i „strateških partnera“ sukobe oko pitanja koja se ne baziraju na suvim brojkama. Kakve diplomatske egzibicije praviti i u isto vreme svojim ponašanjem zadovoljiti i Peking i Vašington, i Moskvu i Brisel. U prevodu, kako dobiti što više, a dati što manje. I pri tom nikada ne ispustiti iz vida da je članstvo u EU prvi strateški cilj spoljne politike Srbije i jedini izvesni put za bolji život građana i generacija koje dolaze.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari