Scenario pisali lažni borci sa Košara 1Foto: Freepik

Uskoro se navršava 23 godine od početka agresije na SR Jugoslaviju, a uskoro je i godišnjica početka bitke na karauli Košare, bitke koja predstavlja najsvetliju tačku nove srpske istorije i bitke koja je simbol slobodarskog duha i nepokornosti srpskog naroda.

Zadnjih godina, zahvaljujući državnoj politici i vojnom rukovodstvu, pišu se pesme, snimaju dokumentarni filmovi, govori o herojskim delima i podvizima oficira, podoficira i golobradih vojnika.

Priča se i piše o bitki u kojoj je svoje živote u temelje otadžbine položilo 108 najboljih sinova Srbije i Crne Gore.

Zbog tih golobradih mladića, zbog odbrane otadžbine i zbog budućih generacija, bitka na karauli Košare je ušla u udžbenike istorije.

I pored svega što je država uradila kako bi na najdostojanstveniji i najčasniji način odala priznanje svim borcima, već duže vreme u javnosti postoje razne kontroverze oko snimanja igranog filma o bitki na karauli Košare.

Predstavnici producentske kuće „Omega production“ na samom početku snimanja ukazuju da scenario ne odgovara istorijskim činjenicama i od tada film je u žiži.

Povodom toga, ispred Udruženja veterana 53. graničnog bataljona (grb), a kao ratni komandant 53. grb, ne ulazeći u to ko je producent, a ko reditelj, pri tom uvažavajući umetničke slobode i viđenja, moram da konstatujem da aktuelni scenario, koji se mnogo pominje u medijima, apsolutno ne oslikava, čak ni približno, događaje pre, u toku i posle bitke.

Bitka na karauli Košare je događaj iz nove srpske istorije, i danas su živi i učesnici, a i najuže porodice poginulih heroja.

Prevelike umetničke slobode, kao i svako neistinito predstavljanje događaja i učesnika je najgrublje kopanje po bolnim i svežim ranama.

Nedopustivo je da se u takvom filmu ne prepoznaje lik i herojstvo potporučnika Peđe Leovca, kapetana Krunoslava Ivankovića, vodnika Ivana Vasojevića, vojnika Tibora Cerne.

Nedopustivo je da u stvaranju scenarija ne učestvuje nijedan starešina iz komande Prištinskog korpusa i komande 53. grb.

Nedopustivo je da se u filmu o odbrani granice ne predstavi požrtvovanost vojnika i starešina graničara koji su 67 dana bili u rovu.

Zbog svega navedenog stiče se utisak da su u stvaranju ovakvog scenarija, koji netačno prenosi činjenice, učestvovali ljudi kojima takav scenario odgovara, a to su lažni borci i lažni učesnici bitke na karauli Košare.

U skladu sa svim napisanim, smatramo da snimanje filma po ovakvom scenariju koji neistinito predstavlja učesnike i bitku na Košarama je u suprotnosti sa državnim interesima i na loš način predstavlja svetao trenutak naše istorije.

Zbog toga, apelujemo na sve relevantne institucije u Republici Srbiji da ne dozvole snimanje filma po aktuelnom scenariju.

Ovako ozbiljnom temom mogu da se bave isključivo filmski radnici sa velikim iskustvom poštujući istorijske činjenice.

Ne pominjanjem pravih heroja dajete legitimitet lažnim herojima.

– penzionisani pukovnik Vojske Srbije Duško Šljivančanin, ratni komandant 53. graničnog bataljona i predsednik Udruženja veterana 53. graničnog bataljona

– penzionisani potpukovnik Dragutin Dimčevski, ratni zamenik komandanta 53. graničnog bataljona i potpredsednik Udruženja veterana 53. graničnog bataljona

Autor je dipl.el.ing.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari