Povređeno mi je pravo na privatnost 1Foto: FreeImages / Cierpki

Poštovani,

Imajući u vidu naslovnu stranu novina „Danas“ objavljenu 23. 2. 2018. godine, broj 7452 i naslova „Oko 800.000 Beograđana oštećeno većim računima“ ispod kojeg se nalazi slika koja se navodno odnosi na prostorije JP „Gradskog stambenog“ u nastavku navodim sledeće:

1. Objavljena slika na kojoj se nalazim u prvom planu je napravljena 2015. godine u Gradskoj upravi grada Beograda, tadašnjoj Službi za komunikacije i koordinaciju odnosa sa građanima, ne u JP „Gradskom stambenom“.

2. Povreda prava na privatnost je izvršena objavljivanjem moje slike i zbog toga imam probleme, trpim pritiske i primam stalne pozive i prinuđen sam da objašnjavam da nemam nikakve veze sa navedenim tekstom članka. Pored štampanog izdanja, naslovna stranica lista „Danas“ je objavljena i na društvenim mrežama (Tw i Fb), što je dodatno napravilo publicitet.

3. Ja sam lice koje je stalno zaposleno u Gradskoj upravi grada Beograda i ovim su mi istovremeno povređeni i ugled i čast.

Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima značajno mesto daje pravu na privatnost, gde se u članu 12 kaže: Niko se ne sme izložiti proizvoljnom mešanju u privatni život, porodicu, stan ili prepisku, niti napadima na čast i ugled. Svako ima pravo na zaštitu zakona protiv ovakvog mešanja ili napada.

Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava propisano je da svako ima pravo na poštovanje svog privatnog, porodičnog života, doma i prepiske. Privatni život uključuje fizički i psihički integritet, a u određenim okolnostima svako ima pravo na legitimnu zaštitu i poštovanje svog privatnog života, što mora da bude u ravnoteži sa slobodom izražavanja, garantovano članom 10 navedene Konvencije, što se odnosi i na objavljivanje fotografija. Lični zapis se smatra delom prava na privatnost, koja je jedna od prava ličnosti.

Prema odredbama čl. 43 stav 1 Zakona o javnom informisanju, lični pisani zapis kao što je fotografija ne može se objaviti bez pristanka lica čiji je lik na fotografiji, ako se pri objavljivanju može zaključiti koje je to lice. Prema stavu 4 ove zakonske odredbe pristanak dat za jedno objavljivanje, za određeni način objavljivanja, odnosno za objavljivanje u određenom cilju, ne smatra se pristankom za ponovljeno objavljivanje, za objavljivanje na drugi način, odnosno za objavljivanje za druge ciljeve. Izuzetno, prema odredbama čl. 45 Zakona, lični zapis može se objaviti bez pristanka lica na koji se odnosi ako je: ono zapis namenilo javnosti; ako se lični zapis odnosi na ličnost, pojavu ili događaj od interesa za javnost, naročito ako se odnosi na nosioca državne ili političke funkcije, a objavljivanje je važno s obzirom na činjenicu da lice koje obavlja tu funkciju; a koje lice je svojim ponašanjem dalo povoda za objavljivanje zapisa; ako je zapis sačinjen u javnoj skupštinskoj raspravi ili u javnoj raspravi u nekom skupštinskom telu; ako je objavljivanje u interesu pravosuđa, bezbednosti zemlje ili javne bezbednosti, ako se lice nije protivilo pravljenju zapisa i ako je znalo da se to čini radi objavljivanja; ako je objavljivanje u interesu nauke ili obrazovanja; ako je potrebno radi upozorenja na opasnost (sprečavanje zarazne bolesti, pronalaženje nestalog lica, prevare i slično); ako se zapis odnosi na mnoštvo likova ili glasova (navijača, koncertne publike, demonstranata, uličnih prolaznika); ako se radi o zapisu sa javnog skupa i ako je lice prikazano kao deo pejzaža, prirode, panorame, naseljenog mesta, trga, ulice ili kao deo sličnog prizora. Shodno odredbi čl. 46 Zakona o javnom informisanju, predviđeno je da u slučaju povrede prava na privatni život, odnosno prava na lični zapis, lice čije je pravo povređeno može tužbom protiv odgovornog urednika javnog glasila zahtevati: propuštanje objavljivanja informacije, odnosno zapis; predaju zapisa, uklanjanje ili uništenje objavljenog zapisa (brisanje video-zapisa, brisanje audio-zapisa, uništenje negativa, odstranjenje iz publikacije i slično); naknadu materijalne i nematerijalne štete; i objavljivanje presude, da ako je objavljenom informacijom neovlašćeno upotrebljen lični zapis ili podatak iz privatnog života, povređeni može od osnivača javnog glasila tužbom zahtevati deo dobiti ostvarene objavljivanjem, srazmerno tome koliko su upotreba njegovog ličnog zapisa ili podataka iz privatnog života doprineli ostvarenju dobiti.

Posebno napominjem, Krivični zakonik („Sl. glasnik RS“, br. 85/2005, 88/2005 – ispr., 107/2005 – ispr., 72/2009, 111/2009, 121/2012, 104/2013, 108/2014 i 94/2016) u članu 145 reguliše krivično delo: Neovlašćeno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta i snimka kao i u članu 170 Krivično delo: Uvreda.

U vezi sa svim prethodno navedenim, namera mi je da se nastali problem reši sporazumno, a u suprotnom ću pravdu potražiti u nadležnom sudu.

S poštovanjem.

Odgovor i izvinjenje

Poštovani gospodine Ćeraniću,

Pomenutu fotografiju na naslovnoj strani Danasa od 23. 2. 2018. objavili smo kao ilustraciju rada gradske uprave. Fotografija je arhivska, a nastala je, kako i sami navodite, u gradskoj upravi i nju je emitovala Agencija FoNet, kao informaciju sa javnog događaja, svim svojim korisnicima pa i redakciji Danasa. Ona ničim ne zadire u „privatnost, porodični život, dom i prepisku“ nikoga sa fotografije pa ni Vas.

U potpisu fotografije, kojom je ilustrovan tekst o sporu povodom uvećanih računa, omaškom je navedeno da je fotografija nastala u Gradskom stambenom preduzeću. Dakle, nije učinjena nikakva radnja da se Vi ili bilo ko drugi sa fotografije na bilo koji način dovedete u neprijatnu situaciju.

Ako ste zbog te omaške imali bilo kakvu neprijatnost, mi Vam se izvinjavamo.

Redakcija Danasa

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari