Država protiv novinara 1

Ministarstvo kulture i informisanja se pre svega bavi normativom i nadgleda, odnosno nadzire kako se tri medijska zakona sprovode.

Mi pojedinačno nikoga ne štitimo. Svako nosi odgovornost samo za sebe… A što mislite da je napad na gospodina Radišića značajniji nego napad na generalnog direktora RTS-a?… Vi imate samo jednu stranu da je on to doživeo što je doživeo… Naravno da ćemo svake napade osuditi, ali ja volim da vidim na kraju, kada se podvuče crta, šta iza tih napada stoji, ko stoji i da li stoji“, glasi zvaničan stav države kada je reč o napadima na novinare.

To što je ove reči u intervjuu za Slobodnu Evropu izgovorio aktuelni državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja Aleksandar Gajović značajno ne menja stvar. Gajović je samo frojdovska omaška sistema, nesvesna radnja koja otkriva suštinu. A suština, zakopana ispod nepregledne gomile evropski našminkanih izjava, saopštenja, strategija i zakona je sledeća – novinarstvo koje ne radi po diktatu vladajuće elite je nepoželjno.

U takvom kontekstu, sve anonimne pretnje smrću novinarima, šalju se sa pečatom države. Svaki idiot koji na ulici preti novinarima je samopouzdanje dobio gledajući predsednikove konferencije za novinare.

„Sloboda medija“ samo je isprazna floskula kojom se naši vlastodršci razbacuju tokom sastanaka sa evropskim zvaničnicima. Set medijskih zakona je upokojen pre nego što je i usvojen. Otvorena pisma Željka Mitrovića ovde su istinska medijska strategija.

Aleksandar Gajović je svojim intervjuom uspeo u gotovo nemogućem – privremeno je ujedinio UNS i NUNS u zahtevu za njegovom smenom. Međutim, novinarska udruženja gađaju u pogrešnu metu. Državni sekretar je abrazivan i pokazuje temeljno nerazumevanje uloge novinara. On implicitno opravdava napade na novinare, čime, verovatno nesvesno, vrbuje nove ljude koji će vređati i pretiti medijskim radnicima. Ali uz sve te mane, ima i jednu vrlinu – on je iskren. NJegovu totalitarnu viziju novinarstva kao propagandne mašinerije vlasti dele svi u državnom vrhu, ali je on glasno iznosi. On olakšava manje upućenim da sagledaju medijsku politiku Srbije u svom pravom svetlu, zbog čega je njegova uloga dragocena. A odnos države prema medijima koje ne kontroliše se sasvim sigurno neće skoro promeniti, sve i da Ana Brnabić smeni Aleksandra Gajovića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari