DS - novi život 1

Svako ko se prvi put u nedelju zatekao na skupu u Domu sindikata mogao je samo da pomisli da je proglašeno potpuno ujedinjenje Demokratske stranke, Socijaldemokratske i Zajedno za Srbiju.

Odnosno, da su se Tadićeva SDS i ZZS Dušana Petrovića i Nebojše Zelenovića vratile u maticu – u veliku stranku iz koje su i nastale. Uostalom, usvojeni proglas o ujedinjenju doslovno glasi: „Polazeći od činjenice da je demokratija u Srbiji ozbiljno ugrožena autoritarnom vlašću i da su sve demokratske institucije u Srbiji uništene ili obezvređene; svesni činjenice da je neophodno ujedinjenje demokratskih snaga na jasnoj ideološkoj i programskoj platformi koje će se suprotstaviti uništavanju demokratske perspektive Srbije; mi, pripadnici Demokratske stranke, Socijaldemokratske stranke i Zajedno za Srbiju – koji imamo srodna politička opredeljenja i programske ciljeve, donosimo odluku da se ujedinimo u DEMOKRATSKU STRANKU.“

I dalje idu rečenice o zajedničkoj borbi za evropske vrednosti i ulazak i EU i drugi programski navodi. Ali, ako ste pomislili da to znači da je lider DS Zoran Lutovac šef reujedinjene DS, da su se čelnici vratili u Glavni odbor i druge partijske organe, niste u pravu. I dalje ostaju tri partije i tri rukovodstva, i neka vrsta zajedničkog tročlanog predsedništva, u kome u ime SDS nije bivši predsednik Srbije Boris Tadić.

Da li je to sada novi život DS-a, stranke za koju se smatralo, a i danas deo javnosti smatra, da je sinonim za demokratsku i proevropsku Srbiju? Da li joj se vraća snaga nakon najvećeg istorijskog poraza na beogradskim izborima u martu 2018. godine? Uprkos dobroj volji i možda želji, da to bude tačno, teško je tu videti bujanje novog političkog života, pre su to trzaji pod dejstvom političkog adrenalina koji su uneli protesti i Savez za Srbiju.

Trzaji koji ukazuju da se u DS-u još nečem nadaju, a to nešto je opstanak u parlamentu. Za to da DS ostane parlamentarna stranka i vladajuća u dva grada u Srbiji, neophodno je da na izborima 2020. ima ljude na terenu. Lavovski deo njenih ljudi i odbora preuzeli su i preuzimaju drugi. I to kako saveznici iz SZS, tako i protivnici iz tabora Vučićevih naprednjaka.

Zato sada, za slučaj da dođe do nemilog scenarija gde neće biti široke opozicione koalicije, DS, ali i SDS i ZZS, moraju da nabave ljude za parlamentarnu i odborničke liste i pokriju Srbiju što više mogu. Iz te nužnosti proističe povratak „velikoj stranci“, sve ostalo samo su proglasi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari