Gospodari života 1

Stanari hotela Bristol, raseljena vojna lica sa prostora bivše Jugoslavije, privremeno smešteni u tom beogradskom hotelu, dobili su nalog Ministarstva odbrane da se isele u roku od 15 dana.

Razlog za iseljenje je taj što se hotel Bristol daje na raspolaganje investitoru iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koji na prostoru Savamale gradi luksuzno naselje „Beograd na vodi“. Oficiri i podoficiri nekadašnje Jugoslovenske narodne armije koji sa porodicama žive u Bristolu veoma su nespokojni jer nemaju jasne garancije da će im nakon iseljenja iz tog hotela biti trajno rešeno stanarsko pitanje. Reč je naime o ljudima koji su svoje stanove izgubili u ratnom vihoru tokom 90-ih. Oni sada, kao stanari Bristola, imaju rešenja o privremenom smeštaju bez vremenskog ograničenja do konačnog rešavanja stambenog pitanja a tvrde da im Ministarstvo odbrane sada nudi privremeni smeštaj na svega dve godine. Nakon isteka tog roka oni bi faktički postali beskućnici. Ono što posebno unosi nemir je to što njihovom pravnom zastupniku nije bilo dozvoljeno prisustvo na sastanku u Ministarstvu odbrane koji su nadležni upriličili sa njima.

Užurbano izbacivanje stanara iz hotela Bristol po ko zna koji put demonstrira činjenicu da su Vladi Srbije mnogo važniji poslovni interesi njenih partnera iz UAE nego građana naše zemlje. Dokaz da je to zaista tako potvrđuje i nerezonsko iseljenje iz centra grada Glavne železničke stanice a isto će se desiti i sa Beogradskom autobuskom stanicom. Biznis arapskih partnera je toliko bitan vlastima da se ne libe ni od toga da njeni građani, poput vojnih lica iz Bristola, postanu kolateralna šteta projekta „Beograd na vodi“. Sve je to veoma tužno ali i krajnje neodgovorno jer je osnovni zadatak Vlade da štiti interese svojih građana a nikako krupnog kapitala. Koliko je vlast servilna prema investitorima iz UAE govori i činjenica da Inspekcija rada uopšte nije objavila zvaničan izveštaj o pogibiji dvojice radnika na gradilištu „Beograda na vodi“ uz začuđujuće obrazloženje da je to nepotrebno jer je prethodno to već učinila kompanija koja gradi to naselje na čemu joj se Zoran Đorđević, ministar rada, čak i zahvalio. Time smo došli u apsurdnu situaciju da strani investitor, uz blagonaklonost države, na sebe preuzima i ulogu Inspekcije rada i umesto nje konstatuje da nije bilo bilo kakvih propusta. Privilegije koje ima strani investitor, država pak ne nudi stanarima Bristola kojima ostaje samo nada da nakon iseljenja iz tog hotela neće ostati bez krova nad glavom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari