Jahanje milosrdnog anđela 1

Nedorečena afera rumunske blokade oklopnih vozila na putu ka Srbiji polako prolazi mimo nas.

Iako je izvesno da nikada nećemo saznati da li je blokade zaista bilo, šta je uzrok iste, koja vozila su bila u pitanju, u vazduhu je ostalo da visi pitanje – počinje li NATO-u da smeta vojna saradnja Srbije i Rusije.

Nominalno, NATO nema nikakvih prigovora na to što povremeno održavamo zajedničke vojne vežbe sa Rusijom i što papreno plaćamo donacije u vidu migova, bukova i ostale zastarele opreme. Koliko pre par godina je Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO-a, u sedištu Alijanse u Briselu uveravao grupu srpskih novinara da poštuje suverenitet Srbije i njeno pravo da sarađuje sa kim god želi. Isto se ponavlja i nakon svakog sastanka sa srpskim zvaničnicima. Međutim, na istom samitu ministara na kojem je generalni sekretar govorio o autonomiji Srbije da odlučuje o saradnicima, glavna tema bila je Rusija i pretnja koju ova zemlja predstavlja zemljama članicama.

Istini za volju, srpska neutralnost je sve samo ne simetrična. Na jednu vojnu vežbu sa Rusijom, dođe bar deset sa članicama NATO-a. Na svaki kupljeni mig, dolazi francuski „mistral“. Međutim, to i nije baš vidljivo u medijima pod kontrolom vlasti. U tabloidima NATO ne radi ništa drugo osim što razmatra načine na koji će Srbiji da otme Kosovo. Sličan utisak stiče se i slušajući ministra odbrane koji ne propušta priliku da istakne značaj Rusije za odbranu nacionalnih interesa. S druge strane, prećutkuje se da već nekoliko godina blisko sarađujemo sa NATO-om u skladu sa IPAP sporazumom i to u oblastima koje nadilaze vojni sektor.

I to je ono što najviše smeta funkcionerima u Briselu. Što se animozitet prema savezu, koji je potpuno razumljiv imajući u vidu skoriju istoriju, eksploatiše u političke svrhe. Ono što govore najviši zvaničnici više žulja NATO od zastarelih vozila ispred kojih stoje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari