Naopaka tržišna logika 1

Podatak da cene goriva i dalje rastu a da se najavljuje i poskupljenje gasa je nešto što nimalo ne raduje potrošače u Srbiji.

Vlasnici benzinskih pumpi tvrde da maloprodajna cena goriva raste zbog skoka cena nafte na svetskim berzama. Cena gasa prati cenu nafte pa se javila bojazan da će poskupeti i prirodni gas za domaćinstva što je potvrdio i Dušan Bajatović, direktor Javnog preduzeća „Srbijagas“.

Zanimljivo je da se poskupljenje goriva i očekivano dizanje maloprodajnih cena gasa, i to u toku grejne sezone, pravda tržišnim mehanizmima. Ta priča se uvek dogmatski ponavlja kada od potrošača treba uzeti novac. Međutim, kada cena nafte na svetskim berzama pada, pa bi gorivo na pumpama trebalo da pojeftini, tada se pumpadžije ponašaju suprotno postulatima tržišne logike. Drugim rečima, kada god imaju priliku, oni povećaju cene benzina uz nalaženje „logičnog“ opravdanja za to, ali skoro svaki put kada cene treba da smanje oni to ne učine. I u takvim situacijama se naravno nađe izgovor zašto do toga nije došlo. Jedan od velikih problema zbog koga je gorivo u Srbiji toliko skupo su visoka državna zahvatanja, odnosno akcize i druge dadžbine. S obzirom da industrijska proizvodnja u Srbiji gotovo da i ne postoji a da je privreda u očajnom stanju, budžet se puni akcizama. Aktuelna vlast ali i ona prethodna je rasprodala skoro sve što je vredno u Srbiji pa umesto da ima uspešne državne firme koje bi punile budžet mora da gura ruku u džepove vozača i uzima im novac za akcize. Međutim, kao što smo već rekli ni vlasnici benzinskih pumpi nisu bez „putera na glavi“. Iako veoma često postoji prostor da spuste maloprodajne cene ili se odreknu visokih marži oni to ne rade. Sasvim je jasno da je jedino što ih zanima profit a teorija slobodnog tržišta je za njih prihvatljiva samo u onom delu u kojem ide njima u korist. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je nagoveštavao da će pričati sa pumpadžijama o smanjenju marži, ali do toga nije došlo te su one i dalje astronomske. Takođe, stručna javnost smatra da bi na godišnjem nivou „Srbijagas“ efikasnim poslovanjem mogao da ostvari uštede od 20 do 30 miliona evra što bi anuliralo rast nabavne cene gasa i sprečilo poskupljenja u maloprodaji. Međutim, ni na tom planu se ne radi ništa. Vlast mora da bude svesna da u zemlji gde su plate najmanje u Evropi, a stopa nezaposlenosti i siromaštva među najvećima, ne može sa strane da posmatra enormni rast cena energenata već je dužna da radi svoj posao a to je da štiti interese i egzistenciju građana Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari