(Ne)sporazum 1

Susret kosovske i srpske delegacije 27. juna u Vašingtonu na poziv specijalnog izaslanika predsednika Amerike za dijalog Beograda i Prištine, Ričarda Grenela, biće događaj koji verovatno neće suštinski doprineti istinskom rešavanju kosovskog pitanja.

Jer, setimo se koliko se puta do sada govorilo da će sporazum biti potpisan do marta neke godine, pa do juna pa do jeseni ili kraja neke godine.

Sada smo opet u toj fazi koja glasi „do kraja godine“. Za očekivati je da će domet sastanka u Beloj kući najverovatnije biti najvažniji za ekonomiju obe zemlje.

Obe strane će i ovog puta verovatno iskoristiti gostoprimstvo zvaničnika Bele kuće za domaće promovisanje, sve govoreći kako su žestoko branili stav da je Kosovo nezavisna država ili pak neodvojivi deo Srbije i njenog nacionalnog interesa.

Biće pohvaljeno ukidanje carina na srpsku robu, ali i odustajanje od kampanje Beograda za otpriznavanja nezavisnosti Kosova i odustajanje Prištine od članstva u međunarodnim institucijama. Što je, između ostalog, bio I svojevrsni uslov za susret dve delegacije.

A fraze poput one da je kompromis neophodan i da ga svi priželjkuju, bez odmora rade na njemu i raduju mu se jer samo što do njega nije došlo, verovatno će biti neizostavne.

Zašto se ne treba previše nadati da će 27. juna biti dan od kojeg se ponovo nastavlja proces dostizanja sveobuhvatnog rešenja?

Nasumični pogled na stavove svih strana ukazuje na to da u sadašnjoj postavci odnosa snaga koje imaju uticaj na Beograd i Prištinu, pokazuje da srednje rešenje, koje svima odgovara, ne postoji.

U EU sada nema zajedničkog stava, Berlin je čvrsto protiv podele, a Pariz će, prema rečima predsednika, podržati rešenje oko kojeg se dogovore dve strane, dok Beograd ne bi manje od podele.

Amerika i Rusija mogu biti za podelu, ali Priština nije za razmenu teritorija, crtanje granica i želi razgovore koji bi doveli do toga da Beograd prizna njenu nezavisnost.

Beograd pak neće ni da razgovara o tome. Na Grenelov poziv reagovala je i opozicija u Srbiji.

Oglasili su se opozicioni čelnici vodeći, čini se pogrešnu, kampanju da će Kosovo biti izdato na Vidovdan. Jedan o važnih događaja koji bi uticao na stav EU i Amerike po pitanju Kosova su izbori u SAD.

Odlazak Donalda Trampa, sa čela SAD, prema nekim teorijama, učvršćuje zajednički stav Unije i Amerike i ojačaće pritisak na Beograd.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari