Netransparentno sa akcijama Aerodroma 1

Svaki od oko tri miliona građana koji su dobili po jednu besplatnu akciju Aerodroma „Nikola Tesla“ čekaju oko 1.435 dinara od onih 501 miliona evra, koliko je francuski Vansi uplatio za koncesionu naknadu.

Ko nije prodavao akcije nema šta da brine, dobiće pare, samo se ne zna kad, a nije sigurno ni da li će odjednom ili iz više puta.

Međutim, oni koji su pomislili da je, kao što je uobičajeno, dovoljno da drže akciju u vlasništvu na dan 31. decembra 2018, što se uzima kao dan dividende, i posle nove godine prodali akcije na berzi, sada se znoje nakon što su se pojavila tumačenja skeptika da bi deo para mogao biti isplaćen tzv. međudividendom, sa nekim drugim danom preseka vlasništva nad akcijama.

Opet neki ljudi su kupovali akcije aerodroma posle Nove godine misleći da će baš njima zapasti ta, ne mala dividenda. I tako je u magli istrgovano desetak hiljada akcija. Berzu često poistovećuju sa kockom, špekulacijom, ali retko gde postoji ovakva neizvesnost i to proizvedena od strane države.

Investitori na srpskom tržištu kapitala blago rečeno ne jednom opečeni neuobičajenim događanjima, već se pitaju da li će neko na osnovu insajderske informacije jeftino pokupovati akcije, a onda još i naplatiti finu dividendu. Cena akcija se u nekoliko dana prepolovila, a osim jednog saopštenja Aerodroma, koje je samo produbilo neizvesnost, niko nije našao za shodno da jasno i precizno kaže kada će biti zakazana skupština akcionara i koji će biti dan preseka za isplatu koncesione naknade.

Opet, odnos prema akcionarstvu i berzi ni ne čudi, kada se zna da prava berza zahteva transparentnost i javnost. Kako to očekivati od onih koji kriju državne ugovore, kao na primer baš ovaj o koncesiji aerodroma.

Premijerka Ana Brnabić je javno obećala da će ugovor biti objavljen čim Vansi uplati naknadu i preuzme aerodrom. To se desilo 21. odnosno 22. decembra i dvadesetak dana kasnije ni traga ni glasa ni od premijerke (ovim povodom) ni od ugovora. Imajući u vidu iskustvo prethodnih velikih državnih ugovora poput Er Srbije ili Beograda na vodi, verovatno će se i u ovom slučaju posle višemesečnih pritisaka javnosti objaviti deo ugovora, a najzanimljiviji ostati sakriveni zbog „poslovne tajne“. O kredibilitetu vlade koji proizilazi iz ispunjavanja obećanja verovatno ne treba ni trošiti reči.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari