Opozicija i predizbori 1

Veliki problem opoziciji na izborima 2022. biće kako pokrenuti sopstvene birače iz bojkota. Naročito će to biti problematično u Beogradu, gde je odziv na bojkotovanim junskim izborima 2020. bio niži za 10 odsto nego u ostatku Srbije.

Zato ideja građanskog aktiviste Save Manojlovića, o organizovanju predizbora u samoj opoziciji, kao takva jeste dobrodošla, jer predlaže nov način mobilizacije opozicionih birača. Međutim, početna mana ideje je što je objavljena, a da nije dobro osmišljena. Već na samom početku zaličila je više na Manojlovićeve akcije skupljanja potpisa za razne peticije. Ili na potpisivanje Sporazuma sa narodom u proleće 2019. tokom vikend protesta, koji je sada već davno zaboravljen dokument.

A nedovoljno osmišljena ideja je nešto što najmanje treba sadašnjoj opoziciji. Jer, opozicija treba na građane da ostavi utisak da je sposobna i spremna da ima čvrst i pametan plan, kako bi im ulila nadu da je uopšte moguće smeniti vlast koja raspolaže takvim medijskim, finansijskim i drugim sredstvima, kao što je Vučićeva. Ovako, kako to upućuje Manojlović, da je glavna nada to što su predizbori u opoziciji bili uvod da gradonačelnik iz partije Viktora Orbana izgubi izbore u Budimpešti, blago je rečeno neubedljivo. Uostalom, Mađarska je za razliku od Srbije, punopravna članica EU.

Od svih aktuelnih opozicionih političara ideju predizbora je javno najviše podržao Nebojša Zelenović, bivši gradonačelnik Šapca, rekavši da je vlast građanima otela slobodne i poštene izbore. I da građani moraju ponovo da odlučuju o važnim stvarima u politici. Ali, takve formulacije nedoljivo podsećaju na gorki zaključak, da se u Srbiji od dolaska SNS na vlast, a bližimo se punoj deceniji od kada se to desilo, uporno sprovode izbori za novu opoziciju. Nikako da se dese prevratnički izbori za novu vlast.

Ima tu i niz drugih nedorečenosti – ako bi opozicija sama organizovala izbore, kako bi izgledale izborne i medijske debate, da li bi se tu takmaci međusobno štedeli, gde bi bila granica džentlmenskog dogovora, a gde počinje prava borba? Uostalom i sada čelnici opozicije mogu međusobno do mile volje da raspravljaju i polemišu, nemajući priliku da na glavnim i najgledanijim medijima uzvrate na napade ili prozivke od strane vladajućih stranaka. Pri tome ovako opaka vlast može i na te opozicione predizbore da utiče i da se umeša, time što će određenog kandidata „pripustiti“ u svoje medije. Zbog tih i niza drugih pitanja potrebno je zaista mnogo više od same ideje predizbora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari