Posle Kajla Skota 1

Kajl Skot upravo je završio svoj mandat na mestu ambasadora Sjedinjenih Država u Srbiji.

Reklo bi se da nijednom najvišem diplomatskom predstavniku Amerike u Srbiji nije u poslednjih tridesetak godina bilo lako, a isto važi i za njihove domaćine kada je reč o uzajamnim odnosima.

Skot spada u one koji će biti zapamćeni, za razliku od nekih prethodnika, već zaboravljenih. U vreme njegovog mandata postignut je, svakako u granicama mogućeg, napredak u odnosima SAD i Srbije. Iako se svojevremeno stekao utisak da je ambasador bio iznenađen ishodom poslednjih predsedničkih izbora u Americi, i mada se čini da pobednik nije bio njegova „šolja čaja“, Skot je kao profesionalni diplomata prihvatio nove okolnosti u kojima se Srbija i dalje nada boljitku, a na čemu je i on radio.

Doprineo je oživljavanju svesti da su između dve zemlje postojale i postoje svetle strane koje su u javnosti uglavnom marginalizovane stalnim potenciranjem razlika, posebno naglašavanjem rata iz 1999. gde se u ovdašnjem javnom diskursu Srbija gotovo isključivo posmatra kao žrtva, a SAD kao „zlikovac“. Mediji, ako se srpski tabloidi tu mogu ubrojati, nisu ga štedeli, predstavljajući ga kao đavola, a ni on im povremeno ne bi ostajao dužan, što je dovodilo do otvaranja pitanja treba li ambasador u to da se „meša“.

U poslednjem intervjuu datom ovim novinama, Skot je, uprkos pokušajima da pruži optimističku viziju budućnosti Srbije, ipak odavao drugačiji utisak. Zaključio je da evrointegracije Srbije idu sporije nego u vreme kada je došao, ukazao na loše stanje medija, na upliv Rusije u politiku Beograda uprkos neuverljivom insistiranju srpskih zvaničnika da zemlja putuje na Zapad.

Kajl Skot nije vladao Srbijom kako se to, blago rečeno, pojednostavljivalo u javnosti, kao i u slučaju nekih ranijih ambasadora. Sprovodio je politiku svoje zemlje. Srbijom vlada njena vlast birajući u skladu sa svojom snagom na koju će stranu u međunarodnoj politici. Donedavnog ambasadora je u javnosti možda bilo više nego nekih ranijih, što je i odraz povećanog interesovanja SAD za Srbiju i region. O tom interesovanju govori i izbor ranijeg zamenika ambasadora SAD u Rusiji za novog vodećeg diplomatu u Beogradu.

Na Srbiji je da to pojačano zanimanje Amerike iskoristi u okviru svojih interesa i da pokuša da bude konstruktivna u rešavanju regionalnih problema. Novije iskustvo ne pruža puno nade s tim u vezi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari