Pravda (ni)je zadovoljena 1

Viši sud u Kruševcu je presudio: trojica napadača na Borka Stefanovića i Bobana Jovanovića idu u zatvor.

Miloš Šaponjić osuđen je na kaznu od četiri godine zatvora za nasilničko ponašanje, nanošenje teških telesnih povreda i napad na službeno lice, odnosno policajca Dejana Palibrka.

Na po tri i po godine zatvora osuđeni su Marko Živković i Danijel Gmijović.

Pomenuta gospoda su krajem novembra 2018. godine ispred MZ Rasadnik u Kruševcu presrela Stefanovića i Jovanovića, koji su krenuli na tribinu taze osnovanog Saveza za Srbiju, oborila ih na asfalt i tukla štanglama.

Stefanović je zbog povreda prevezen u Urgentni centar, a fotografije njegove krvave glave i okrvavljene košulje preplavile su društvene mreže da bi, dve nedelje posle, kao povod izvele građane na ulice Beograda, ujedinjene pod geslom „Stop krvavim košuljama“.

Pročitajte prvu rečenicu još jednom. Možda bi, za svaki slučaj, ispred onoga „idu u zatvor“ trebalo umetnuti jedno „možda“.

A zašto?

Pa, na primer, Danijel Gmijović, jedan od trojice napadača koji su i ranije osuđivani za teška krivična dela, ima dve pravosnažne presude za zatvor, a već tri godine šeta po Kruševcu slobodan.

Što se visine kazni tiče, trojica nasilnika osuđena su na ivici zakonskog minimuma.

Po zakonu su Gmijović i Živković mogli dobiti po pet, a Šaponjić čak osam do deset godina, zato što je napao i policajca.

Napadači nisu imali lični interes da napadnu Stefanovića i Jovanovića, nije postojao raniji sukob ni zavada između njih, niti su se međusobno poznavali, što su sve otežavajuće okolnosti za žestoke momke iz Kruševca.

Sud ih, očigledno, nije uzeo u obzir kada je odmeravao kazne.

Dolazimo do razloga zbog koga u naslovu stoji zagrada. Sud je doneo prvostepenu odluku.

Osuđeni imaju pravo žalbe i oni će se najverovatnije žaliti.

Moglo bi da se dogodi da Viši sud preinači presudu, da kazne zatvora zameni uslovnim kaznama.

Sve i da im ostanu kazne zatvora blizu zakonskog minimuma, uz „dobro vladanje“ Šaponjić, Živković i Gmijović ubrzo bi mogli da se nađu na slobodi.

Sudija Dragan Zdravković je prilikom izricanja presude rekao da su kazne nešto niže, jer se sudilo po starom zakonu.

– Po novom krivičnom zakonu, koji je stupio na snagu prvog decembra 2019. godine, za pomenuta dela predviđene su znatno veće kazne, kazao je Zdravković uz napomenu da izrečene presude imaju „represivno ali i preventivno dejstvo“.

Samo da se ne obistini ona latinska izreka, da najveće pravo zna biti najveća nepravda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari