Sto dana Vlade 1

Predstavljanje sto dana rada vlade medijski je gotovo izgledalo bolje nego sve dosad od 11. avgusta kada je aktuelni kabinet položio parlamentu zakletvu.

Tačnije medijski atraktivnije bile su samo slike višednevnog obitavanja vlade u Nišu u oktobru, posebno dan kada su niškim ulicama šetali ambasadori EU. Događaj u subotu nije bio ništa manje vizuelno i suštinski osmišljen budući da se odigravao u Naučno-tehnološkom parku, čime je odaslata poruka o kabinetu kao „pogonu“ modernizacije i napretka. Građani su u direktnom prenosu preko Javnog servisa, čije je ime premijer Vučić u jednoj polurečenici pomenuo u poluironičnom tonu, odgovarajući baš na pitanje novinarke RTS, saznali da su ministri zadovoljni svojim radom u prvih sto dana.

S tim da Dačić ne bi bio Dačić da tu ne upotrebi svoj politički šarm pošalicom da je to što premijer ne govori o rekonstrukciji i izborima već dovoljna ocena koliko je tih sto dana dobro prošlo. A premijer se dosledno svom medijsko-političkom profilu isto tako našalio da zna kako su svi u vladi srećni kad on otputuje u Kazahstan ili u NJujork. I da blagonaklono kaže pa, eto, nije da voli da ih pritiska, nego ministri su tu da rade, a ne da se zabavljaju. Međutim, nisu samo svi ministri u svečanom izdanju stajali iza njega, tu je bio i Marko Blagojević iz Kancelarije za javna ulaganja, koji je posebno pohvaljen zbog dostignuća.

Ipak, uprkos svemu tome i uprkos dominaciji u izveštavanju u elektronskim medijima, na javnoj sceni bilo je primetno mnogo manje reagovanja, ocena i komentara „prvih sto dana“. Scena se mnogo više bavila incidentnim dešavanjima u Skupštini i sukobima predsednice parlamenta Maje Gojković i poslanika vlasti i opozicije. Fokus sa vlade je izostao iz sasvim jednostavnog i očiglednog razloga – ovu Vučićevu vladu retko ko doživljava kao novu. Ma koliko analitičari koji su naklonjeni Vučićevoj SNS tvrdili da je reč o kabinetu borbenijem nego prethodni, čiji je zadatak da bolje brani vladu u medijima, teško je prepoznati Vučićev kabinet kao novi. Čak i ako je u prvim redovima umesto Kori Udovički stajala Ana Brnabić, doživljaj je da je reč o rekonstruisanom a ne novom sastavu. Uprkos parlamentarnim izborima u aprilu, realna slika je da je reč o vladi iz 2014. koja je na polovini mandata. Taj raskorak ne mogu da promene Vučićeve reči da su mu svetski lideri poput Tonija Blera u razgovorima preneli iskustvo da se prave stvari mogu uraditi tek u drugom mandatu. Doživljaj drugog mandata možda će u Srbiji zaživeti tek posle predsedničkih izbora 2017.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari