Uzdržana podrška 1

Srpska lista, lojalna zvaničnom Beogradu, glasala je za svoje predstavnike u novoj vladi Kosova, kao i za izbor Vjose Osmani za predsednicu parlamenta, dok je bila uzdržana prilikom glasanja o ostalim ministrima.

Znakovito je da su izveštači sa lica mesta izbegli da pomenu način na koji je postupala SL, prenoseći isključivo „opšte informacije“, poput činjenice da su Ivan Milojević i Dalibor Jevtić postali ministri, i delova ekspozea premijera Aljbina Kurtija, naročito segmenta koji se odnosi na njegovu najavu da će tužiti Srbiju „za ratni zločin, genocid i agresiju“.

Strogo formalno gledano, Srpska lista ispunila je obećanje da neće podržati Kurtijevu vladu, dato tokom konsultacija u Beogradu sa premijerkom Anom Brnabić i direktorom vladine Kancelarije za KiM Markom Đurićem.

Ipak, budući da SL ima ministre u Kurtijevoj vladi, moraće da komunicira sa kosovskim premijerom, koji je tokom izborne kampanje i nakon pobede Samoopredeljenja tvrdio da „neće sarađivati sa tom produženom rukom Beograda“.

Može se, dakle, zaključiti da su i politički predstavnici Srba i premijer primenili taktiku koja je po volji i njihovim pristalicama i međunarodnoj zajednici – Kurti je uvažio kosovski Ustav po kojem Srbi moraju da imaju makar jedno ministarsko mesto, dok se SL distancirala od premijera tako što nije potpisala zvaničan koalicioni sporazum sa Samoopredeljenjem, niti sa Demokratskim savezom Kosova, drugom po snazi stranci u vladi.

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić burno je reagovao na najavu o uvođenju obaveznog vojnog roka na Kosovu, konstatujući da bi „Kurti želeo da Srbi pucaju na Srbe“.

S druge strane, predsednik Aleksandar Vučić, bar do trenutka predaje ovog teksta, nije se oglasio na navedenu temu, ali je prethodnih meseci u više navrata izrazio nadu da će nova vlada u Prištini ukinuti takse od sto odsto na srpsku robu.

Sudeći prema dosadašnjim izjavama, novoizabrani kosovski premijer ne želi da dopusti predsedniku Hašimu Tačiju da ostane glavni pregovarač u dijalogu sa Beogradom, već će nastojati da oformi svoj tim za pregovore.

Takav scenario, bez sumnje, predstavlja noćnu moru za srpske zvaničnike, koji su se nadali da će Priština, na koncu, pristati na podelu Kosova, u zamenu za priznanje.

Mada Kurti u poslednje vreme ne pominje mogućnost ujedinjenja Kosova i Albanije, ne treba smetnuti s uma ni tu opciju.

U svakom slučaju, biće zanimljivo posmatrati kako će se kosovski premijer ponašati za briselskim stolom, kada se i ako se pregovori nastave.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari