Vatrene niške ulice 1

Za nepunih mesec i po dana na niškim ulicama, a „pod okriljem noći“, zapaljeno je sedam automobila, od koji su neki u vlasništvu visokih gradskih i policijskih funkcionera ili policajaca.

Pre nekoliko dana jedan automobil je i eksplodirao, a tom prilikom poginuo je muškarac, „odranije poznat policiji“. Policija i tužilaštvo nisu saopštili da je bilo koji od ovih slučajeva rasvetljen, a ni bilo kakav podatak o toku istraga. Zvaničnim ćutanjem doprineli su „divljanju“ nezvaničnih informacija, brujanju kuloara o neverovatnim scenarijima, te sve većoj nesigurnosti „običnih građana“.

Prema (suvislim) ocenama, u bezbednosnom, političkom i javnom smislu najopasnije su, svakako, paljevine automobila zamenika gradonačelnika Niša Miloša Banđura (SNS) i zamenika načelnika niške Policijske uprave Zorana Bogdanovića. Banđur je sam kazao da paljenje njegovog automobila ima političku pozadinu, optužujući pojedine pripadnike SNS-a da su „povezani sa kriminalnim strukturama“. Opozicija je skoro jednoglasno zaključila da je serija namerno izazvanih požara posledica dugogodišnjih sukoba između nekoliko politički i interesno suprotstavljenih struja u niškom SNS-u. Nezvanični policijski izvori su, pak, dojavili novinarima da paljenje Bogdanovićevog automobila navodno predstavlja pokušaj politike i kriminala da „skrenu istragu, koja je na dobrom putu“. Nije malo onih koji zaključuju da serija ovakvih incidenata predstavlja organizovani kriminal, koji je – po definiciji, planiran, nasilan i povezan sa politikom.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je apelovao na što brže rasvetljavanje ovakvih slučajeva i sankcionisanje počinilaca, a ministar policije Nebojša Stefanović stidljivo je najavio odgovornost nadležnih u policiji ukoliko se to ne dogodi. Ovdašnji znalci uvereni su da se to navodno i pre svega odnosi na načelnika niške PU Ninoslava Mitića, kojim su, kako tvrde, istovremeno nezadovoljni i pojedini političari ili kriminalci koji se dovode u vezu sa paljevinama.

Ukoliko bar deo ovih incidenata ne bude rasvetljen, takav epilog je, svakako, moguć. Ipak, Nišu i Srbiji nisu potrebni „delimični“ ili „bilo kakvi“ rezultati istraga, potrebnija im je odgovornost nadležnih za neuspeh, a najpotrebnije profesionalno otkrivanje i sankcionisanje nalogodavaca i izvršilaca. Niške „vatrene ulice“ su dobar test za pravnu državu i nezavisnost policije i tužilaštva. Građani su već prilično umorni od propagandne i selektivne borbe protiv kriminala i korupcije ili „netalasanje“ u slučajevima u koje su umešani država i politika. Oni bi, uvereni smo, daleko radije da u toj borbi vide prave pobede, jednakost pred zakonom i pravdu za svakog od njih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari