Advokati traže smenu ministra Stefanovića 1Foto: N1

Nakon poslednjeg napada na advokate, kada je na Advokatsku kancelariju Milosavljević u Rakovici preksinoć bačen Molotovljev koktel…

… predstavnici struke jednoglasni su u oceni da najveću odgovornost snosi ministar policije Nebojša Stefanović, jer MUP nije u stanju da rasvetli nijedno krivično delo nad advokatima, što kriminalcima daje zeleno svetlo da i dalje napadaju predstavnike ove profesije. Za vreme Stefanovićevog mandata izvršeno je 86 profesionalnih likvidacija, a više od 90 odsto njih je nerasvetljeno, što, kako kažu, samo pokazuje nesposobnost aktuelnog ministra i nemogućnost, ili nedostatak volje, države da se obračuna sa mafijom.

Advokatska kancelarija Milosavljević izgorela je preksinoć nakon ponoći, a prema nezvaničnim informacijama, u prostorije je bačen Molotovljev koktel. Srećom, niko nije povređen ali je izgoreo sav nameštaj i kancelarijski materijal sa predmetima. Vlasnica kancelarije Nada Milosavljević se više od 20 godina uglavnom bavila imovinsko-pravnim sporovima, ali je radila i sa izbeglicama iz Hrvatske i BiH. U vreme napada nalazila se u Americi u poseti ćerci.

Ovo je poslednji u nizu napada na advokate. Nakon ubistva Dragoslava Miše Ognjanovića 28. jula, formirana je Radna grupa za unapređenje zaštite advokata, čiji članovi bi trebalo da se sastanu početkom naredne sedmice. Ipak, njen predsednik, advokat Viktor Gostiljac, koji je ujedno i predsednik Advokatske komore Srbije, napominje za Danas da radna grupa ne može da rasvetli aktuelne slučajeve, već može da vrši pritisak na policiju i tužilaštvo i da prati tok istrage. Na našu konstataciju da taj pritisak postoji odavno, ali da policija i tužilaštvo i dalje tapkaju u mestu, Gostiljac je rekao da „sa tim samo može da se složi“.

– Više od 90 odsto nerasvetljenih slučajeva govori u prilog da se posao ne radi dobro. Zbog toga će radna grupa vršiti gotovo svakodnevne pritiske kako bi bilo barem nekog pomaka. Uputio sam dopis članovima grupe da se sastanemo u ponedeljak, kontaktiraćemo koleginicu čija kancelarija je spaljena i reagovaćemo u skladu sa dobijenim informacijama – ističe Gostiljac. Prema njegovim rečima, stepen zaštite advokata bi se povećao ako bi u slučajevima napada na njih nadležni postupali prioritetno, po hitnom postupku, kao i u slučajevima napada na novinare „jer je reč o ugroženim profesijama“.

Kao dve najodgovornije ličnosti u vezi sa napadima na advokate, Vladimir Gajić, predsednik Advokatske komore Beograda, izdvaja ministra Nebojšu Stefanovića i republičku javnu tužiteljku Zagorku Dolovac.

– Za vreme njihovog mandata dogodilo se 86 profesionalnih likvidacija, od kojih je samo neznatni broj dobio epilog u krivičnoj istrazi. To znači da u zemlji postoji paralelna struktura moći kojoj MUP i tužilaštvo nisu u stanju da stanu na put. Pošto su Stefanović i Dolovac u najmanju ruku nesposobni, trebalo bi da podnesu ostavke i da budu smenjeni – naglašava Gajić. On dodaje da država može da uništi mafiju ukoliko želi, ali da u našem slučaju ta želja ne postoji. U Srbiji se, ističe, ne osećaju sigurnim ne samo advokati, već i svi građani.

– Kako bi se osećali sigurnim kada se toliko ubistava događa na ulicama, a izvršioci prolaže nekažnjeno, naglašava Gajić.

Ugroženim se oseća i advokat Nebojša Milosavljević, navodeći da klima u društvu proizvodi strah s obzirom na to da su ubistva gotovo svakodnevna a nasilje na svakom koraku. Mnogi su u prvi mah pomislili da je njegova kancelarija zapaljena, jer mu se supruga Nađa takođe duži niz godina bavi advokaturom.

– Zbog brojnih nerasvetljenih ubistava i teških krivičnih dela, kriminalcima se šalje poruka da mogu da prolaze nekažnjeno, što je strašno. U vreme kada sam počeo da se bavim advokaturom policija je dobro obavljala svoj posao i vinovnici krivičnih dela su brzo završavali iza rešetaka. Međutim, danas nije tako – napominje Milosavljević za Danas. Dodatni problem je i taj što, kako kaže, u javnom mnjenju se advokati često percipiraju kao negativne ličnosti u zavisnosti ko su im klijenti, pa se i njihova ubistva opravdavaju rečima „zaslužio je“.

Da je situacija alarmantna pokazalo se nakon ubistva advokata Dragoslava Ognjanovića, kada su njegove kolege obustavile rad na sedam dana. Iako istragu vodi Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal, a u nju je uključena i Bezbednosno-informativna agencija, za sada nema nikakvog pomaka.

Izmene zakona

Ministarka pravde Nela Kuburović je nakon ubistva advokata Ognjanovića najavila moguće izmene Krivičnog zakonika, kojima bi napadi na advokate bili uvršteni u krivična dela. Međutim, zakonskih izmena još nema a napadi na advokaturu se nastavljaju. Pored predstavnika Ministarstva pravde i advokata, Radnu grupu za unapređenje zaštite advokata čine i predstavnici Republičkog javnog tužilaštva, MUP-a i Vrhovnog kasacionog suda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari