AKPA: Hitno povratiti atmosferu dijaloga u pravosuđu 1Ilustracija Foto: Pixabay/succo

Alumni klub Pravosudne akademije (AKPA) ukazao je da se daljoj reformi pravosuđa mora pristupiti odgovorno, promišljeno i u atmosferi otvorenog dijaloga, da napredak u ovoj oblasti ne bi bio samo delimičin, kako je ocenjen u poslednjem Izveštaju Evropske komisije (EK) o napretku Srbije u procesu evrointegracija.

Preduslov za normalan tok dalje reforme jeste, navodi se u saopštenju AKPA, uspostavljanje normalnog javnog dijaloga, jer trenutno vlada odsustvo argumentovane i stručne rasprave o mnogim važnim pravosudnim temama, a poslednja takva tema, ističe se, bila je ona vezana za izmene Krivičnog zakonika, koje su usvojene u vrlo lošoj atmosferi.

„AKPA veruje da je svaka razmena mišljenja zdrava i da doprinosi svestranijem posmatranju potencijanih zakonskih rešenja, ali umesto toga, mi smo bili svedoci jednog pogrešnog javnog diskursa koji ustvari oslikava dubinu problema. Dešavanja u pravosudoj politici moraju biti autonomna i ne smeju biti rukovođena dnevnopolitičkim interesima, kako bismo mogli da unapredimo stanje u pravosuđu“, piše u saopštenju.

Kako je navedeno, EK je prepoznala da u sadašnjem trenutku postoji prostor za neprimerene uticaje u pravosuđu zbog čega način izbora, ali i napredovanja sudija i tužilaca tokom karijere moramo u potpunosti zasnovati na jasnim i merljivim kriterijumima, što su vrednosti za koje se AKPA zalaže godinama unazad.

„Pored toga, Izveštaj se bavi i Pravosudnom akademijom (PA) koja treba da bude jedina tačka ulaska u pravosudne profesije, odnosno da zauzme vrlo važno mesto u obuci budućih i postojećih sudija i tužilaca, te je zato potrebno raditi na jačanju PA i razvijanju mehanizama njene zaštite od svih neprimerenih uticaja. Rad PA mora biti koordinisan i čvršće vezan za pravosudne savete – Visoki savet sudstva (VSS) i Državno veće tužilaca (DVT) i AKPA smatra da ova tela moraju sama preuzeti mnogo aktivniji pristup prema PA, te da je u reformi vrlo važno izbeći rizike da obuka koju PA bude sprovodila ne bude svedene na formalnost“, navodi se u njihovom saopštenju.

AKPA je mišljenja da ključni ciljevi treba da budu profecionalizacija nosilaca pravosudnih funkcija putem početne i stalne obuke koju sprovodi PA, jačanje nezavisnosti sudova i sudija, odnosno samostalnosti tužilaštava, kao i jačanje profesionalnih i administrativnih kapaciteta pravosudnih saveta uz unapređenje transparentnosti u njihovom radu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari