Biserko: Beograd govorom mržnje svakodnevno udaljava susede 1Foto: Medija centar

Srbiji nedostaju ozbiljna strategija i politika u odnosu na region, izjavila je FoNetu predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko, koja smatra da Beograd, govorom mržnje, prizivanjem aveta prošlosti i njenim preskakanjem, svakodnevno udaljava susede.

Ona je u serijalu razgovora Agreman izjavila da se „opstrukcija između Srbije i zemalja regiona stalno uvećava“. Ne samo da se ne osvrće na devedesete godine, nego Srbija ne priznaje ni novu realnost u regionu, nove države kao što su Bosna i Hercegovina i Crna Gora, uverena je Biserko.

Prema njenoj oceni, ono što član Predsedništva BiH Milorad Dodik radi u Republici Srpskoj i što se događa u Crnoj Gori preko Srpske pravoslavne crkve je osporavanje tih novih država i njihove samostalnosti.

Srbija isto radi na Kosovu, bila je umešana u mnoge radnje u Severnoj Makedoniji, dodala je Biserko i objasnila da to Srbiju profiliše kao faktor nestabilnosti u regionu.

Ona je navela da je Balkan poprište sudaranja Rusije, Sjedinjenih Američkih Država, Evropske unije (EU) i Turske. Srbija nema šanse da bude nekakav igrač, mada smatra da može da profitira od toga. Balkan može da se sačuva samo pod jednim kišobranom – evropskom opcijom, istakla je Biserko.

Kako je predočila, tako se neutrališu tenzije i teritorijalne pretenzije, što omogućava evropske integracije i budućnost bez napetosti.

Biserko misli i da Srbija ne pokazuje iskrenu orijentaciju ka EU i obrazlaže da su na početku ili nisu ni počele reforme koje se od nje zahtevaju.

Prema njenoj proceni, izgleda da Srbija nije spremna da ispuni pregovaračka poglavlja sa EU vezana za vladavinu prava i normalizaciju odnosa sa Kosovom, uključujući i priznanje nezavisnosti.

Izgledalo je da Beograd ide u tom pravcu, ali se pokazalo da je prešao na opciju podele Kosova, protumačila je Biserko. Ona smatra da je ta opcija uklonjena zahvaljujući Nemačkoj, Velikoj Britaniji i nekim drugim zemljama.

Kako je upozorila, podela Kosova bila bi geostrateška greška, koja bi dovela do destabilizacije regiona. Biserko je dodala da zapadne zemlje imaju velike primedbe na činjenicu da se Beograd okrenuo ka Rusiji i Kini, jer se time narušava vizija evropske Srbije.

Beograd ide ka EU, sa NATO ima vrlo razvijenu saradnju i došao je do nivoa kada je sledeći korak puno članstvo. Ali, o tome nema mnogo u našim medijima, ocenila je Biserko.

Ona razloge za to vidi, pre svega, u činjenici da je Rusija penetrirala na Balkan, posebno u Srbiju, Republiku Srpsku, donekle Crnu Goru i Severnu Makedoniju.

Biserko je podsetila da je rusko prisustvo u javnom i medijskom prostoru Srbije vidljivo od 2014. godine i da tada počinje intenzivna anti – NATO kampanja.

Kako je objasnila da je osnovni prioritet NATO da istera Rusiju sa Balkana. Veza Beograda sa Moskvom je u funkciji ruskih interesa, a ne srpskih, konstatovala je Biserko i napomenula da srpska politika, što se tiče bezbednosti, ne garantuje ništa.

Rusija ne može da dobaci do Balkana, jer je i sama suočena sa brojnim problemima, ali se trudi da se u regionu nametne kao međunarodni akter koji ima uticaj, a ima ga zato što Srbija i Republika Srpska tako hoće, izjavila je Biserko.

Prema njenom stavu, Srbija nije sposobna da komunicira sa svetom zbog nesposobnosti da se obračuna sa nedavnom prošlošću i politikom bivšeg šefa države Slobodana Miloševića.

Srbija se ponaša kao akter koji deluje na liniji ruskih interesa. Ti interesi nisu identični interesima Srbije, ocenila je Biserko i naglasila da Rusija koristi Balkan kao scenu gde se sukobljava sa interesima SAD i NATO.

Ona misli da je interes Rusije da pokaže slabosti EU, da dezavuiše taj koncept i vrednosti i da podriva NATO u regionu. Biserko tvrdi da se Rusija, „usidravanjem“ u Srbiji i Republici Srpskoj, isprečila proširenju NATO i EU na Balkan, uprkos tome što su u Moskvi govorili da nemaju ništa protiv toga da Srbija bude članica Unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari