Bolesnike šalju na pokvaren PET skener 1Foto: Fonet/ Zoran Mrđa

Od dva PET skenera koja postoje u Srbiji, u Kliničkom centru u Beogradu i Sremskoj Kamenici, pacijenti nemaju mogućnost da se pregledaju jer su svi termini KCS popunjeni, a aparat u Sremskoj Kamenici je u kvaru.

Uprkos tome, konzilijumi lekara i dalje šalju pacijente na pregled u Sremsku Kamenicu ili im sa nepoznatih brojeva poručuju „da se snađu“ ili da se jave doktorki Danici Grujičić u julu. Ona je nedavno imenovana za v.d. direktora Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.

Naša redovna čitateljka, inače onkološka pacijentkinja, javila nam je juče da je lekari šalju na PET skener u Sremsku Kamenicu iako je u kvaru.

– Otvoreno su mi rekli da u Beogradu nema mesta i da se snađem, odnosno nađem vezu. I to pozivom sa skrivenog broja. Cimerka iz sobe čekala je četiri meseca na PET skener, a konzilijum nas šalje u Sremsku Kamenicu iako znaju da skener tamo ne radi. Pregled može da se uradi privatno, u Hrvatskoj ili Mađarskoj, a cena je oko 1.000 evra – kaže naša čitateljka. Najgore od svega, dodaje, jeste činjenica da ih lekari uopšte nisu obavestili o tome da postoji mogućnost refundacije ukoliko se pregled obavi privatno.

– Štaviše, oni su dužni da nas upute da pregled može biti refundiran, ali to ne čine, već onkološke pacijente šalju na pregled na pokvaren aparat – ističe.

Doktorka Danica Grujičić kaže za Danas da je tačno da PET skener u Sremskoj Kamenici ne radi, ali da ne zna ništa o upućivanju lekara da pacijenti tamo obave pregled ili da se jave njoj.

– To ne mogu da komentarišem, jer nikad nisam radila na PET skeneru. Veliko je pitanje ko je to uopšte i sa kakvom namerom rekao pacijentima. Kolege koje tamo rade odlično znaju čime se ja bavim i ne verujem da su pacijente uputili na mene – kaže Grujičić za Danas, dodajući da je možda reč o usamljenom slučaju sa kojim ona nije upoznata.

– Ono što sa izvesnošću mogu da kažem je da su delovi za PET skener u Sremskoj Kamenici naručeni i da bi on trebalo da počne sa radom u ponedeljak – naglašava naša sagovornica. Ona dodaje da bi u Srbiju u narednom periodu trebalo da stignu još dva PET skenera, ali da ne može da precizira kada će to biti.

PET skener je najsavremenija i najpreciznija metoda dijagnostike tumora. NJom se može tačno utvrditi veličina, položaj, aktivnost i rasprostranjenost mogućeg oboljenja od raka. Svega dva ovakva aparata u Srbiji su nedovoljna za onkološke pacijente, imajući u vidu da u Centru za nuklearnu medicinu KC Srbije na PET skeneru dnevno može biti pregledano svega 12 pacijenata. Liste čekanja za ovu vrstu pregleda su višemesečne, a ne treba podsećati da je reč o pacijentima sa najtežim oboljenjima.

Profesorka Danica Grujučić, pre imenovanja za v.d. direktora Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, bila je načelnica Klinike za neurohirurgiju KCS. Nakon imenovanja, rekla je da će ostati verna i svojim pacijentima na neurohirurgiji kao i da će se odreći direktorske plate u humanitarne svrhe.

– Daću sve od sebe da zajedno sa svojim kolegama omogućimo pacijentima brže i efikasnije lečenje a bolje uslove za moje kolege, istakla je nakon imenovanja.

– Takođe, moje imenovanje se pominje u nekim dnevnopolitičkim prepucavanjima, želim da svi znate da nisam član nijedne stranke niti imam nameru da se uključujem u političke aktivnosti bilo koje stranke. Moj motiv je uvođenje organizacije i reda gde god da radim, želim da pacijenti dobiju tretman kakav zaslužuju – naglasila je Grujičić. U vezi sa listama čekanja, istakla je da je sramota da one postoje za najteže bolesnike i da „kako znamo i umemo moramo to da sredimo u najkraćem roku“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari