Branislav Tiodorović: Neće se ponoviti mart 1Foto: FoNet/ Aleksandar Levajkovic

Predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Rade Panić kazao je juče da prema njegovim informacijama postoji mogućnost da se od 1. oktobra ponovo uvede vanredno stanje.

Ovu najavu ubrzo je demantovao član Kriznog štaba epidemiolog Branislav Tiodorović, koji je u kratkoj izjavi za Danas rekao da se radi o „ortodoksnoj gluposti“.

– Nikada nisam izjavio da će za sedam dana biti uvedeno vanredno stanje, kako je to izjavio dr Panić, predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije. Očigledno je da je nešto pobrkao. Pretpostavio sam da na osnovu podataka i procene epidemiološke situacije može doći do blagog povećanja broja pozitivnih i obolelih i to zbog povratka sa letovanja (iz inostranstva i iz unutrašnjosti Srbije) kao i evidentnog opuštanja. Sa indignacijom odbijam bilo kakvo politikantstvo i podsećam one koji ne znaju ili su zaboravili, da sam bio u timu za sprečavanje pandemije gripa, kada je druga vlast bila dominirajuća. Očigledno ni Panić ni Pantić to nisu znali, ili su zaboravili, rekao je za Danas Tiodorović.

Gostujući na TV Nova S, Rade Panić juče je kazao da ima informaciju da se kao mogući datum za uvođenje vanrednog stanja pominje 1. oktobar.

U razgovoru za Danas Panić nije mogao da otkrije odakle ova informacija dolazi, ali je istakao da se radi o ozbiljnoj ustanovi koja je u kontaktu sa članovima Kriznog štaba.

Kao jedan od razloga za ponovno uvođenje vanrednog stanja sagovornik Danasa je istakao činjenicu da se traži način da se uvede radna obaveza za lekare.

– Postoje najave da bi veliki broj zdravstvenih ustanova mogao ponovo od početka oktobra preći u kovid sistem. Istovremeno, prethodnih dana po zdravstvenim centrima je kružio dokument u kome se od lekara traži da kažu da li bi dobrovoljno pristali da idu kao ispomoć kolegama u kovid bolnice. U kraljevačkoj bolnici na to niko nije pristao, osim mene. Pošto ne mogu da nađu dovoljno doktora koji bi na ovaj način pristali da rade u kovid ustanovama, moguće je da žele da uvedu vanredno stanje jer je tada moguće uvesti i radnu obavezu za lekare koji bi onda morali da prihvate da rade u kovid centrima, kaže Panić.

On ipak dodaje da prema trenutnim podacima o broju zaraženih u Srbiji ništa ne ukazuje na to da bi vanredno stanje trebalo ponovo uvoditi.

Branislav Tiodorović: Neće se ponoviti mart 2

Na naše pitanje kakva je situacija u kovid ambulanta, te da li postoji veći broj pregleda koji bi ukazivali na pogoršanu epidemiološku situaciju, Panić odgovara da „neki porast postoji“.

– Iz Novog Pazara imali smo pre nekoliko dana vest da je broj novoobolelih veći, U Kraljevu je pre nekoliko dana registrovano sedam novoobolelih, a prethodno je bio jedan ili nijedan. Ipak, sa ovim podacima koji imamo teško da do 1. oktobra možemo da dođemo u situaciju da se uvodi vanredno stanje, napominje Panić.

Na drugoj strani, epidemiolog Branislav Tiodorović odbacio je ovakve najave.

– To je ortodoksna glupost koju niko nije pominjao osim neodgovornih i nekompetentnih osoba, prokomentarisao je Tiodorović.

Podsetimo, vanredno stanje u Srbiji je uvedeno 15. marta, trajalo je do 6. maja i bilo je ispraćeno višednevnim karantinom za sve građane, policijskim časom, i zabranom kretanja za starije od 65.

Sutra sastanak UPK u ministarstvu

Udruženje građana Udruženi protiv korone saopštilo je juče da da je Ministarstvo zdravlja reagovalo na njihov dopis od 21. septembra, te da je zakazan sastanak za četvrtak, 24. septembar 2020. godine. „UPK radi intenzivno na pripremi tog sastanka, o čijim ćete rezultatima biti obavešteni odmah nakon sastanka. Istovremeno, radimo i na najavljenoj konferenciji za medije na otvorenom, čija će sadržina svakako zavisiti od rezultata pomenutog sastanka“, saopšteno je iz UPK.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari