Da li se država stidi svog zavičaja? 1Foto: EPA/ KOCA SULEJMANOVIĆ

U Kragujevcu se danas, na Đurđevdan, Dan grada obeležava bez ranije uobičajenih političkih, kulturno – istorijskih i manifestacija zabavnog karaktera.

U Kragujevcu danas, povodom Đurdđevdana, naime, zbog epidemije COVID 19 i njome uzrokovanog vanrednog stanja, nisu, kako je zvanično obrazloženo, organizovani svečana sednica Skupštine grada u zdanju Stare srpske skupštine, te je, tako, izostala i dodela Đurdjevdanskih i drugoih nagrada i priznanja koja se, gpdinama unazad, dodeljuju pojedincima i kolektivima koji su svojim pregnućem u društvenim, privrednim i drugim delatnostima izmedju dva Đurđevdana zaslužili da budu nagrađeni.

Izostali su i tradicionalni Đurđevdanski karneval i smotra i defile “fića”, zatim tematski naučni skupovi, tribine i izložbe, kao i koncerti komercijalne i klasične muzike na otvorenom.

Svečarska atmopsfera donekle je napravljena na Radio televiziji Kragujevac, koja je tokom celog dana emitovala program kojim su Kragujevčani podsećani na to da se Đurdjevdan obeležava i slavi kao Dan grada, zbog toga što je, prema pojedinim istorijskim izvorima, toga dana davne 1818., u manastriru Vraćevšnica, Skupština radnih prvaka, na ptredlog knjaza Miloša, proglasila Kragujevac za prestonicu srpske države u nastajanju. Istovremeno su emitovane emisije kulturno-zabavnog karaktera, pozorišne predstave, te drugi sadržaji posvećeni prazniku.

Kragujevčani, dakle, na Đurdjevdan evociraju uspomene i sećanja na prestonička vremena Kragujevca, od 1818. do 1841., kad su u tom gradu i bukvalno postavljeni temelji današnje države Srbije, odnosno osnovane gotovo sve državne, obrazovne, kulturne i druge institucije i ustanove.

U Kragujevcu su, u veme prestoničkog perioda,ali I docnije tokom čitavog 19. veka, osnovani prva gimnazija, prva pozorište, prvi sud, prva apoteka, prvi Licej (preteča Beogradskog univerziteta), prva biblioteka, u njemu je, davne 1835. donet prvi srpski (Sretenjski ) ustav, potom izgrađena prva Srpska skupština, u kojoj su, pored svega ostalog, 1878. pročitane odluke Berlinskog kongresa kojima je Srbija, nakon vekovne otomanske vladavine, konačno postala medjuinarodno priznata samostalna i suverena država.

U neposrednoj blizini zdanja Srpske skupštine, 1853. je počela sa radom Topolivnica, prvo industrijsko preduzeće u Srbiji i na Balkanu, na čijim temeljima su potom izgradjivani Vojnotehnički zavod, pa Zavodi Crvena Zastava…

Uprkos činjenici da je zavičaj moderne Srbije, kojeg se ta moderna Srbija, prema mišljenju mnogih, ne samo u Šumadiji nego i posetilaca i putopisaca iz inostranstva – stidi, Kragujevac je svoj dan, smatra redakcija portal Glas Šumadije, obeležio gotovo u ilegali. Gradska vlast opredelila se da dan radosti za sve Kragujevčane podeli samo sa onim građanima koji prate medij koji je pod njenim direktnim uticajem.

– Kragujevac je poslednjih šest godina u zapećku, ne samo medijskom – nema ga ni u vremenskoj prognozi nacionalnih televizija – nego i infrastrukturnom, poštosu ga zaobišli svi putevi i pruge, kao i u oblasti kulture.

U zapećku je čak i kada je zdravlje u pitanju , te gradskom Institutu za javno zdravlje, jednom od kadrovski i opremom najsavremenijem u Srbiji nije dozvoljeno da radi testiranje, dok vizire za zaštitu u Klinički centar donosi vlasnik ružičaste televizije…

Za preko dva veka prestoničke tradicije, Kragujevac je, ipak, preživeo i daleko teža vremena.

A Kragujevčani su i u tim vremenima, kao i u ovo doba korone, ostajali dostoanstveni, negovali građanske vrednosti, tako karakteristične za nebo koje se zove Šumadija, bili čovečni, i prema sebi i prema drugima.

Zato, dragi Kragujevčani, svako iskušenje prilika je za nov početak. Srećan nam Dan grada!, poučila je redakcija Glasa Šumadije svojim sugrađanima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari