Država izigrala 119 lekara dobrovoljaca u KC Niš? 1Foto: BETA/ KLINIČKI CENTAR NIŠ

Predstavnici uprave Kliničkog centra Niš su početkom ove sedmice „priznali“ da „ne znaju“ da li će 119 lekara, među kojima je najviše mladih lekara na volonterskim specijalizacijama, a koji su se odazvali pozivu KC da rade u njegovim kovid centrima, biti zaposleno na neodređeno vreme, uprkos takvoj naredbi resornog ministra Zlatibora Lončara, saopštili su izvori Danasa.

Ovi lekari su, inače, zaposleni na tri meseca, a prema našim izvorima, država „ima obavezu da im isplati dve zarade, dok ostatak treba da podmiri KC iz sopstvenih sredstava“.

Većini njih ugovori o radu ističu sredinom sledećeg meseca, pošto su ih otpisali sredinom aprila, kada je u novoj zgradi KC bezmalo istovremeno hospitalizovano više od 200 korisnika niškog Gerontološkog centra sa simptomima kovid infekcije.

Ministar Lončar je neposredno pre toga, 26. marta, doneo naredbu o prijemu po hitnom postupku u radni odnos na neodređeno vreme svih „neophodnih“ lekara i medicinskih sestara i tehničara u vreme vanrednog stanja uvedenog zbog širenja zarazne bolesti kovid 19.

Jedna od tih lekara, mlada specijalizantkinja koja je želela da ostane anonimna, kaže da im je početkom ove sedmice, na sastanku u niškom KC, „otvoreno rečeno da ne znaju šta će sa njima“, pošto KC još uvek nema ugovor sa Republičkim fondom zdravstvenog osiguranja o povećanju fonda zarada, kojim bi se obezbedilo izmirenje njihovih plata na neodređeno vreme.

Svim specijalizantima je preporučeno da se „vrate na klinike na kojima obavljaju volontersku specijalizaciju – i čekaju“, kaže ona.

– Kao i sve ostale kolege, a nakon poziva uprave KC, mejlom sam se javila i ponudila da radim sa zaraženima. Tada nam je rečeno da ćemo zbog hitnosti potpisati ugovor na tri meseca, a da ću u međuvremenu biti prevedena u stalni radni odnos, jer postoji naredba ministra da ćemo svi biti primljeni. Davali smo sve od sebe, rizikovali naše i zdravlje naših porodica, nismo nijednog trenutka postavili pitanje šta će biti sa nama, a sada se ispostavlja da ćemo možda biti izigrani, kaže ona.

Predsednik Sindikata „Sloga“ za jug Srbije Dejan Ilić potvrđuje da su početkom ove sedmice u KC Niš održana dva sastanka, a da je on prisustvovao jednom, na kojem su predstavnici uprave KC „pokazali dobru volju da reše ovaj problem“. Oni su rekli da su su podneli zahtev RFZO-u za povećanje fonda zarada, te da „očekuju pozitivan odgovor“.

– Prema nezvaničnim informacijama, ovim lekarima će ugovori biti produženi za još tri meseca, a za to vreme će se raditi na njihovom stalnom zaposlenju, koje će zavisiti od odluke RFZO-a, pošto KC nije u stanju da iz svojih izvora obezbedi sredstva za njihove plate. Pratićemo situaciju, a ukoliko ti ljudi, koji su inače podneli ogroman teret u borbi protiv epidemije korona virusa budu izigrani, organizovaćemo proteste ispred KC – kaže Ilić za naš list.

Uprava KC je sredinom aprila saopštila da je „zbog aktuelne pandemije korona virusa i povećanog pritiska na zdravstveni sistem“ zaposlila na određeno vreme od tri meseca 119 lekara, 90 medicinskih sestara i tehničara i tri farmaceuta. U upravi su tada kazali da će „nakon procene kvaliteta njihovog rada oni dobiti i ugovore za stalno“.

Tada su prioritetno zaposleni svršeni specijalisti i specijalizanti na završnim godinama Medicinskog fakulteta iz anesteziologije, infektologije, epidemiologije, dečije hirurgije i pedijatrije. Odmah potom posao su dobili i drugi zdravstveni radnici koji su se odazvali pozivu uprava KC i bili spremni da rade sa kovid pacijentima.

Uprava KC Niš, koji je bio jedna od najvećih kovid bolnica u Srbiji, sa više od 2.800 hospitalizovanih pacijenata, zbog čega mu je i bila potrebna dodatna stručna pomoć, juče nije odgovorila na pitanja Danasa o radnoj „sudbini“ lekara – dobrovoljaca.

Problemi samo u Nišu i Leskovcu?

– Tokom epidemije korona virusa dodatno je angažovano više stotina zdravstvenih radnika koji su dobrovoljno želeli da rade u kovid centrima. Koliko znamo, većina njih je zaposlena za stalno, u skladu sa naredbom ministra zdravlja. Problem postoji u Nišu i Leskovcu. U Kragujevcu i Aleksincu je bilo sličnih problema, ali su oni, koliko znamo, rešeni – kaže Dejan Ilić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari