
Potom mu je 2005. Fakultet za poslovne studije Univerziteta Megatrend u Beogradu diplomu kompanije priznao kao fakultetsku diplomu. To je tema dokumentarca „Mega diplomac“ novinara Adama Santovca na N1.
„Fakultet“ bez profesora
Poslovna škola Megatrend International Expert Consortium Limited reklamirala se 1996. u „Politici“. Mamila je studente profesorima iz Tokija, Berlina, Londona. N1 je kontaktirao profesore koji zaista postoje, ali je nevolja što su odgovorili da nikada nisu predavali u firmi koju je studirao ministar unutrašnjih poslova Srbije. Profesor Tim Moris, koji 2019. predaje menadžment na Univerzitetu Oksford u odgovoru N1 je naveo: „Nikada nisam bio zaposlen u toj kompaniji“. Ne zna se ni ko su bili studenti te kompanije osim ministra Nebojše Stefanovića i ministra Petra Đokića iz Republike Srpske.

Zahvalni ministar
Da li iz zahvalnosti što mu je podario znanje, ali ministar nije ostao dužan mentoru Mići Jovanoviću. Nezavisni policijski sindikat Srbije, blizak ministru, potpisao je 2019. ugovor o dugoročnoj saradnji sa Megatrendom. Za 20.000 članova sindikata, ali i članove porodica radnika MUP-a koji su učlanjeni u isti najveći privatni univerzitet nudi pregršt pogodnosti. Školarinu u pola cene, plaćanje u ratama, ali i termine vežbi i konsultacijama prilagođene radnom vremenu.
Univerzitet Megatrend ćuti, ćuti i Stefanović
Uprkos brojnim pozivima, rektor Univerziteta Megatrend, kao i direktor firme Megatrend iz Londona, Mića Jovanović, nije pristao da govori za N1. Posle nekoliko poziva, razgovora, mejlova, autoru filma „Mega diplomac“ je u septembru 2019. napisao: „Prodajete obraz za debele pare. Plaćeni ste da svojim, tzv. ‘istraživačkim novinarstvom’ ruinirate život svakome, beskrupulozno, ne razmišljajući mnogo o posledicama“.
I predsednik Saveta Univerziteta Megatrend akademik Ljubiša Rakić odbio je da govori za N1. Samo je novinska agencija Tanjug imala uvid u studentski „dosije“ ministra, a u izjavi Tanjugu Rakić je rekao da je sve urađeno u skladu sa zakonom.
Nostrifikacija je obavljena u februaru 2005. po tada aktuelnom Zakonu o univerzitetu iz 2002. Međutim, taj akt je prekršen jer je nostrifikaciju obavio fakultet, a to je formalno morao da učini Univerzitet.
Čak i da je poštovan zakon nejasno je kako su dvogodišnje studije firme mogle biti izjednačene sa četvorogodišnjim fakultetskim.

Činjenice ignoriše i ministar Šarčević
Aktuelni Zakon o visokom obrazovanju dozvoljava ministru prosvete da po službenoj dužnosti poništi diplomu ako je priznanje izdala neovlašćena organizacija. N1 je upitala ministra Mladena Šarčevića da li će ukinuti diplomu kolegi jer je izdata u kompaniji iz Velike Britanije, a ne na akreditovanom fakultetu. Ministar prosvete odgovorio je, očekivano, negativno i uz omašku.
„U to vreme kada je diplomirao Siniša Mali nadležnost za verodostojnost je bila na Univerzitetu. Nakon toga ingerencije su prešle na Ministarstvo, a od ove godine nalaze se kod Agencije za kvalifikacije i merodavan je sud za žalbe“, odgovorio je Šarčević.
Da li zbog broja spornih diploma članova kabineta Ane Brnabić, ali ministar prosvete je u odgovoru čak omašio ime kolege.
Potemkinove škole Megatrenda

Baš kao što nema dokaza da je firma Megatrend iz Velike Britanije ikada imala prostorije, predavanja, profesore, studente, manjka i dokaza da je postojala međunarodna mreža Megatrendovih škola. Svojevremeno se Megatrend na sajtu hvalio Univerzitetom u Japanu, Beču, Londonu, ali su te informacije nestale sa sajta. Baš u vreme kada je to istraživala novinarka Natalija Miletić.
„Ta mreža koja je između ostalog obuhvatala i te londonske škole se zvala Megatrend University Worldwide. Ona nije obuhvatala samo škole iz Londona, već i iz Japana, Beča, Amerike i tako dalje. U toku istraživanja cele te priče to je sve onako preko noći nestalo sa sajta univerziteta, ali ono što sam ja otkrila što se tiče konkretno tih londonskih škola je da svi ti kampusi koji su bili onako pompezno predstavljeni i na sajtu i o kojima je i sam Mića Jovanović više puta govorio u medijima uopšte ne postoje i bili su jedna obična izmišljotina, ili kako sam ja tada nazvala to su Megatrendovi Potemkinovi univerziteti“, kazala je Natalija Miletić u filmu „Mega diplomac“.
Iz Megatrenda u Vladu Srbije
Članica komisije koja je odobrila ministru sa diplomom firme da je podoban kandidat za magistra nauka Ana Milićević, profesorka Megatrenda, 2019. je državna sekretarka u Ministarstvu prosvete. Članica iste komisije Univerziteta Megatrend bila je i profesorka Tatjana Cvetkovski, 2019. članica je Komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta u visokom obrazovanju, tela Vlade Srbije koje akredituje fakultete. One nisu pristale da govore za N1.
Megatrend je „prilepak vlasti“?

Profesorka Mila Alečković, koja je diplomirala psihologiju na Univerzitetu Sorbona predavala je na Univerzitetu Megatrend. Tvrdi da je brzo shvatila o kakvoj ustanovi se radi.
„Zapravo sam shvatila da to nije prava akademska ustanova, to je moj zaključak, on nikoga ne obavezuje, nego jedno mesto kako bih rekla ima takvih škola u svetu, ali oni daju kadrove za vlast. Ali kao takvi su jasni da su to aneksi vlasti, a to nije Oksford, to nije Sorbona, to nije Hajdelberg, to nije Lomonosov, to nije Pensilvenija, to nije Masačusets. Znači ovo je prilepak vlasti, u svetu je to to i onda se kadrovi školuju. Tadašnji rektor ili dekan šta je već bio je izjavio da je 50 posto članova glavnog odbora Srpske napredne stranke ili diplomiralo ili završilo taj fakultet. Sama ta njegova rečenica govori vam da je to u stvari jedno mesto odakle se kadriraju ljudi za određenu partiju, vlast ili vladu“, rekla je Alečković za dokumentarni film „Mega diplomac“.
Komisije za akreditaciju fakulteta radile pod pritiskom
Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta u visokom obrazovanju 2019. u svojim redovima ima profesore Megatrenda. Članove tog tela od 2017. bira vlada. Takvoj odluci se protivi nekadašnji ministar prosvete u vladi Aleksandra Vučića. Srđan Verbić u dokumentarnom filmu „Mega diplomac“ otkriva da su članovi prethodnih Komisija za akreditaciju fakulteta radili pod pritiskom.

„Ja sam baš zato što cenim nezavisnost institucija u ovom konkretnom slučaju Komisije za akreditaciju samo jednom sam bio u njihovim prostorijama. Dakle, otišao sam da ih pozdravim, da se upoznamo, da mi kažu šta su probelmi, video sam da uslovi baš nisu prvoklasni. Pokušao sam da im pomognem materijalno u smislu opreme da se to reši. Međutim ono što su oni meni rekli tamo je da postoje određeni predmeti koje niko neće da pipne. Dakle, postoje programi koji su podneti na akreditaicju koje svi izbegavaju. Odlaze na bolovanje, imaju druga posla i tako dalje. Ono na šta su se oni meni žalili u tom trenutku da su to uglavnom programi Megatrenda“ rekao je Verbić u „Mega diplomcu“.
Batine zbog akreditacija
Tokom prvog kruga akreditacija u Srbiji 2007. profesor Ekonomskog fakulteta Univerzitata u Beogradu Nebojša Janićijević je pretučen. Mediji su incident tada dovodili u vezu sa Univerzitetom Megatrend i rektorom Mićom Jovanovićem.
„Sačekali su me dvojica očigledno siledžija, koji su me napali fizički dok sam ulazio u auto. I udarili su me i imao sam neke dve kopče na licu i tako. Uspeo sam da se odbranim, hteli su verovatno da me zaplaše. Ja nisam imao tada, kao ni sada nikakve druge konflikte, niti sam imao ikakav problem na fakultetu niti van fakulteta i onda sam to jedino mogao da povežem sa procesom akreditacije. Da smo nekom smetali, pogotovo ja, što se bavim ekonomijom, menadžmentom je li, a 90 odsto tih fakulteta je bilo osnivano u toj oblasti. Policija je rekla da to ne može da otkrije ko je nalogodavac što je mene najviše zanimalo. Uputili su me da ih gonim onako po privatnoj tužbi. Ja za to nisam imao nameru jer ništa mi ne bi značilo da njih kazne prekršajno za napad na mene. Ja nisam nikada tvrdio eksplicitno da to dolazi od Megatrenda jer naravno nikakav dokaz nemam. Bilo je tu i drugih škola, ruku na srce, koje su tako da kažem morale da ulože dodatni novac ili trpele neke posledice u smislu da su imale neke troškove zbog toga što su morale da zadovolje neke standarde koje smo mi propisali tražili i prosto nikada se nije saznalo ko je nalogodavac. Mislim da se to možda dovodilo u vezu sa Megatrendom zbog toga što je gospodin Mića Jovanović, vlasnik i rektor Megatrenda u većem broju slučajeva mene napadao u medijima. Napadao je generalno celu komisiju, ali najviše mene zato što sam eksponiran u toj oblasti ekonomije i menadžmenta i svašta je o meni govorio i pisao tako da se onda pretpostavilo… Naravno da je on rekao da nema ništa sa tim“, ispričao je profesor Janićijević u dokumentarnom filmu „Mega diplomac“.
Pa kako gde-preko puta tri kaputa,pet minuta od auto puta,s oklice na coklicu i tu ti je to….zar ne ministre???
Ovo sve je i vise nego dovoljno za Republicku javnu tuziteljku Dolovac da pokrene istragu po sili zakona a ne da se pravi nevesta! Neshvatljivo je u sta se Srbija pretvorila – mafijasko gnezdo organizovano piramidalno u vlasti!
Bravo za komentar
Pa prvi ispit je poloziou stranci, a ostale kao sto za ubrzano studiranje biva u kafani. Uz cevape, pivo i narukvicu za isputivaca.
Nije bitno što mu je poklonjena diploma i doktorat, bitno je da je Đilas opljačkao Beograd.
Alo bre vise pa zar vam nije dovoljan MALI, kakv je to nacin da se nastrvite na najodanijeg Vucicevog coveka , jos ministra policije, mozda je je posetio KEMBRIDZ, a verovatno obisao i LOMONOSOV univerzitet, ostavite coveka vise na miru, samo ga terate da sve vise laze , i bicete krivi ako zaglavi mna VMA, NE DAJ BOZE POZAREVAC
Gde je opozicija sada da traži smenu Stefanovića?
To samo nasa lazna opozicija moze da izjavi.Nebojsa Stefanovic je zavrsio Megatrend i posteno mu je izrada diploma koja nije plagijat.
Ceco za tebe sendvič i pozicija u stranci .
I po kile mare iz Pazove Stare.
A ti znas dal je plagijat el jok,jes mu ti skolska drugarica iz klupe.E kozo jedna,sendvic hanumo.
Hahahaha. Pa vrede li ove gluposti što pišeš obraza? Mislim, jel vredi prodati čast zarad par desetina hiljada dinara?
I sokić!
Šta je radio DOS nakon 2000. Što nije počistio lažne diplome, umesto što je dozvolio da se ovakvi fakulteti otvore u svakom selu, za potrebe političara i njihove dece?
Ako se ne varam akademik Rakic je bio u glavnom odboru DS….sve su to deca komunizma…vrte se u par stranaka, u pravu je Basara
Zar je bitno gde je studirao?!Valjda je najvaznije da covek radi savesno i odgovorno svoj posao.
Da stvarno radi savesno i odgovorno svoj posao, trebalo bi da uhapsi sebe i bratiju sa Megatrenda, za počinjena krivična dela – falsifikovanje službene / javne isprave (fakultetska diploma to jeste), lažno predstavljanje…
Ma čovek je primer poštenja. U narodu poznat kao hodajuća afera
Pa na fakultetu,gde bi drugo.
Ja stvarno ne znam šta nije u redu sa diplomom Nebojše Stefanovića.
Ništa nije u redu.
Pa evo gospodjo ili gospodjice da vam objasnim šta nije u redu: nije u redu da čovek dobije zvanje diplomiranog ekonomiste iz oblasti spoljne trgovine na osnovu verifikovane diplome nepostojeceg univerziteta i fakulteta. Meni je trebalo 4 godine studiranja, svakodnevna predavanja i vežbe, , 37 ispita (od kojih polovinu polazete pismeno da bi se kvalifikovali za usmeni deo), diplomski rad rad koji se ozbiljno spremao, i u kome je uredno navedena koristena literatura i obeleženi citati.., da bi dobio zvanje sa kojim se ovaj čovek takodje služi. Da, služi, jer ga nije zaslužio. Eto, to nije u redu, jer verujem da ovaj poslušnik nije položio ni jedan ispit, već ih je platio.
Zar je bitno gde je studirao?!
Nigde nije studirao(ako si gledao-la emisiju).
Stradija
Rate this book
1 of 5 stars
2 of 5 stars
3 of 5 stars
4 of 5 stars
5 of 5 stars
Stradija
by Radoje Domanović
4.62 ·
Rating details · 58 ratings · 2 reviews
Stradija je, na primer, – kako je ocenio Ljubivoje Ršumović – naše, srpsko, nemilosrdno ogledalo. Sve nam se čini da zemlja Stradija i grad Kradija ne postoje, da su se „ratoborni varvari Anuti s juga“ umorili i odustali, da nam se svima „ljušno mozak u glavi“ i da smo vremenom postali lepši, bolji i pametniji. Onda se pogledamo u Radojevom ogledalu i vidimo gorku istinu – i posle 110 godina, sve je isto! (less)
Pitanje za SANU! Šta je radila SANU (i gde bila?) kada se otvarale ovakve „škole“ – „univerziteti“!? Ah da, oni se bave samo „naukom“ (kojom naukom?) i „umetnošću“ ne i politikom! Politiku „izterali iz SANU“ – (pokojni) Nikola Haidin – višemandatni predsednik SANU! Tačno, bave se „umetnošću“ napisali su MEMORANDUM i „Ćeraćemo se mi još“!
Predsednik SANU g. Kostić izigrava oposuma. Na isti način kao što je to pet godina činio bivši rektor i član SANU, onaj Bumbaširević. Postojanje ovakve SANU je čista šteta po građane Srbije. Koštaju nas iha. I uživaju privilegije koje ničim nisu zalužili. SANU treba hitno raspustiti zajedno sa svim Megatrendom i ostalim privatnim univerzitetima i fakultetima. Pa videli ste koga je Mića Megatrend stavio za predsenika Saveta svoga univerziteta. Člana i potpredasednika SANU, onog fosiliziranog Ljubišu Rakića. A i on je, kao i bivši rektor BU, i sadašnji predsednik SANU Kostić, profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu. Bože dragi, kako se lako prodaju ovi isprazni tipovi, koji se još zovu profesori. Tu ljigavu bandu treba hitno rasturiti!
Kako gde? Pa lepo čovek reče u Sava centru.
Ljudi uzmite radite nesto,ne bavite se glupostima.
Mogao je upisati i preduzetnicku radju jer doo je ipak ozbiljna institucija.
U nedostatku političkog programa, ideja za stvaranje napredne, moderne evropske Srbije i konkretnih predloga koje bi ponudili građanima kao što čini Aleksandar Vučić, propali opozicionari pribegavaju zameni teza i od svih tema uhvatili se za diplome kao pijan plota jer ništa drugo nemaju da ponude građanima Srbije. Zaboravljaju šta treba da rade kao opozicija ali zato njihovi poslanici ne zaboravljaju da uredno podižu plate iako nisu bili na svom radnom mestu mesecima unazad. Zaboravljaju da je to novac istih onih građana koji su glasali za njih. Građani ne zaboraljaju, biće nagrađeni na izborima za svoj nerad možda malim prelaskom cenzusa.
Što bi rekao Aleksandar Berček, „sve go mangup do mangupa“. Samo ovde su u pitanju lopovi.
Izgleda da je moderaciji lepše da ostavi komentare kvaliteta kafanske prepirke nego konkretna razmišljanja i predloge.
Očigledno je dežuran moj „prijatelj“.
…a onda je Živana otisla na pijacu da pazari povrce. Žena za tezgom je vec pocela da sklanja robu i zacudjeno je pita zasto dolazi ovako kasno. Živa joj odgovori da mora svaki dan da vodi muža kod lekara jer ima Alchajmerovu bolest i da je i ona sama bolesna od dijabetesa. Svako jutro sve mora sama da poradi po kuci. Na to prodavacica vrati ponovo sve svoje artikle na mesto i kaze: „Živana, biraj! Za tebe 50% i gratis pasulj za prebranac.“ Živana oduševljeno pokupuje brokoli, karfiol, kelj, šargarepu, puno praziluka, plati i pišto se srdačno zahvalila i ispozdravljala, veselo odjuri kući.
Gde je studirao Nebojsa Stefanovic ? hahahahahaa, pa nigde ,zar ne vidite da vas covek zeza,hahahaaha
Ko je tada bio na vlasti? Taj je i krivac.Dati Dacicu pendrek u ruke je bio vrhunac Tadicevog neznanja.Jeli Nikolic bio gladan,zedan i bez novca kada je seo na stiropor? Nije .Sada ? Sta sada!!! Sada trpimo strahovite greske Tadiceve politike.I da kazem: Jedva da se razlikovao od Vucica .Cvetkovicu se stalno mesao u posao tako da ovaj nije mogao da dise.Jedino su mediji bili slobodni.
Milice svaka ti je sveta.Diplome nisu bitne pa i sam predsednik je izjavio da ministar može biti i sa osnovnom školom ali mora da radi savesno i odgovorno
Tadic se nije mešao ni u svoj posao a kamoli tudj. Nije izigravao i predsednika i premijera. Nisu sazivane vanredne sednice svega i svacega svaki dan.
Nismo ziveli u permanentnom neobjavljenom stanju uzbune i vanrednog stanja.
Mozda mi „prijatelj“ danas ne dežura pa da kažem koju.
Pratiti novac, gde i kome je Stefanovic uplatio školarinu u Engleskoj. Da li je taj neko platio na to poreze državi Engleskoj. Prijaviti situaciju kompetetnim organima Engleske, oni ce malo nezavisnije pristupiti slučaju.
Imajući u vidu, oni koji su najviše dužni da čuvaju zakonitost i čestitost, pali su na prvom minornim ispitom. Svi u glas i stas su stali u odbrani plagiranog-ukradenog doktorata ministra finansija S. Malog, koji je zadužen da štiti korektno poslovanje Srbije, a njegovi mentori premijer(ka) i predsednikzdušno štite to što nije smeo, a uradio doktorat sa ukradenim znanjem i saznanjem. O doktoratima Stefanovića, Tabakovićke, Šapiča, Jelene Trivan, ako regulisanje doktorata Malog traje šest godina, koliko vremena treba za nabrojanih. Političke vlasti ne bi smeli da utiču na odluku, to treba prepustiti akademskoj zajednici. Političari sa svojom oholosti, a nisu napisali ni dve rečenice, brane neosnovano plagijate. Voleo bih da se objave naučni radovi Vučića i Brnabićeve ukoliko su ih ipak objavili ili napisali, a ne onih beseda koje su lupali u medijima. Ostaje pitanje kuda plovi ovaj naučni srpski brod?
Mozda ima u svojoj kancelariji na zidu i diplomu ‘Lajf kouča’.
A o Karapandzi i njegovom „univerzitetu“ muk!!
Strašno