Juveliri su pre 80 godina imali dodatno zanimanje – jataci 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Čuvari muzeja u Herakleju u Grčkoj pokrali su najveće dragocenosti i prodali jednom juveliru.

Kako piše list Vreme, pored najskupocenije i najlepše starine, zlatne srne, tom prilikom su nestale i druge, veoma dragocene stvari poput dragog kamenja i nakita.

Krađa zlatne srne odmah je primećena jer je bila znatno velika i zauzimala je jednu celu vitrinu. Lopovi su na njeno mesto ostavljali stvari od neznatne Juveliri su pre 80 godina imali dodatno zanimanje – jataci 2vrednosti koje su vadili iz sanduka sklonjenog u muzeju.

Policija je utvrdila da je krađu mogao da izvrši samo onaj koji je imao dosta vremena da na miru obavi posao. Ulazna vrata nisu bila nasilno otvarana, predmeti koji su ostavljani umesto ukradenih stvari su vađeni iz sanduka koji su se nalazili u podrumu, i s toga, sumnja je odmah pala na dva čuvara muzeja.

Čuvari su prevezeni u Atinu radi ispitivanja, na kojem nisu hteli odmah da priznaju krađu. Posle izvesnog vremena su konačno priznali da su ukrali dragocenosti i prodali juveliru. Na sreću, sve stvari su nađene kod juvelira i vraćene, te i “dan danas” krase muzej u Herakleji, piše list Vreme pre 80 godina na današnji dan.

Celokupno izdanje može da se čitana linku Narodne biblioteke.

Juveliri su pre 80 godina imali dodatno zanimanje – jataci 3List Pravda istog dana 1939. godine piše o prvom i najvećem civilnom aerodromu na svetu.

Prema rečima tadašnjih japanskih listova, vlada je odobrila kredit od 12 miliona jena za izgradnju najvećeg civilnog aerodroma na svetu u Tokiju.

Plan je bio da to bude aerodrom na kojem će sletati putnički avioni iz svih zemalja sveta i koji će nositi naziv “Centralni međunarodni vazdušni aerodrom.”

Izgradnja ovog divovskog aerodroma završena je 1941. godine.

Celokupno izdanje može da se čitana linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari